Dolar : Alış : 27.0020 / Satış : 27.0507
Euro : Alış : 28.7571 / Satış : 28.8090
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 3201 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ayder’de TOKİ eliyle otel ve otopark yapımına başlanıyor

12 Eylül 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » ÇEVRE»Ayder’de TOKİ eliyle otel ve otopark yapımına başlanıyor
Ayder’de TOKİ eliyle otel ve otopark yapımına başlanıyor

Salıncakların kaldırılmasıyla gündeme gelen Ayder’de, TOKİ eliyle yürütülecek “Kentsel Dönüşüm Projesi” kapsamında 1800 araçlık otopark ile kaplıca oteli inşa edilecek.

Ayder'de TOKİ eliyle otel ve otopark yapımına başlanıyor

Fotoğraf: Muhammet Sandıkçı

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Ayder Yaylasında, TOKİ tarafından 5 bakanlık eliyle Kentsel Dönüşüm Projesi yürütülecek. Proje kapsamında 1800 araçlık otopark ile kaplıca oteli yapılacak.

Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Ayder Yaylası, 1987 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile ‘Turizm Merkezi’ ilan edilmiş, bu tarihten sonra gelişigüzel yapılaşma başlamıştı.

1994 yılında Milli Park, 1998 yılında ise Doğal SİT Alanı ilan edilerek koruma altına alınan Ayder, 2006 yılında da Bakanlar Kurulu kararıyla, ‘Kültür ve Turizm Koruma Gelişim Bölgesi’ ilan edildi. Bu gelişmelerin ardından yayla için yasaya göre 2 yıl içerisinde Koruma Amaçlı İmar Planı oluşturulması gerekiyordu. Ancak, aradan 21 yıl geçmesine rağmen yayla için imar planları hazırlanmadı.

VALİ ÇEBER: 1800 ARAÇLIK OTOPARK YAPILACAK

5 ayrı koruma kararına rağmen kaçak yapıların yükseldiği Ayder Yaylası’nda TOKİ tarafından uygulanacak Kentsel Dönüşüm Projesi için 5 farklı model hazırlandığı ve uygulanacak modelde dikey yerine en fazla 2 katlı yatay yapıların yer almasının öngörüldüğü belirtildi.

Proje kapsamında kaplıca merkezi yıkılacak ve yerine kaplıca oteli ile yer altına otopark yapılacak. Projeye ilk olarak otopark yapımıyla başlayacaklarını söyleyen Rize Valisi Kemal Çeber, bu otoparkın 1800 araçlık olacağını ve projenin 3 yıllık süreçte tamamlanmasının hedeflendiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 8 Ağustos 2017’de, katıldığı AKP Rize İl Başkanları Genişletilmiş İl Danışma Meclisi toplantısında, Ayder Yaylası ile ilgili, “Şu anki Ayder Yaylası bizim temsilimiz olamaz. Allah’ın bize verdiği Ayder bambaşka, ama biz Ayder’i kirlettik, rezil ettik. Ayder’i kentsel dönüşüm, değişimle şanına yakışır bir hale getireceğiz. Aynı değişim dönüşümü de Uzungöl’de yapmamız lazım” demişti.

Ayder Yaylası, Çamlıhemşin ilçesinin 19 kilometre güneydoğusunda, bin 350 metre yükseklikte yer alıyor. Fırtına Deresi boyunca eşsiz doğa güzellikleri izlenerek ulaşılan Ayder Yaylası, çevresini saran çam ormanları, şelaleleri, yöresel mimarideki evleri, çiçekleri ve bu çiçeklerden elde edilen balı ve şifalı kaplıcasıyla sırtını Kaçkarlar’a dayamış, çam örtülü yamaçlarla kaplı bulunuyor.

 Yaz aylarında yerli ve yabancı turistler 55 derece sıcaklıktaki kaplıca suyundan yararlanıyor. Ayder Yaylası’nda, görüntü kirliliği oluşturduğu gerekçesiyle tartışılan, 1 Eylül’e kadar süre verilen salıncakların tamamı kaldırılmıştı.

Kaynak : https://www.evrensel.net/haber/386552/ayderde-toki-eliyle-otel-ve-otopark-yapimina-baslaniyor

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika