Dolar : Alış : 32.0060 / Satış : 32.0636
Euro : Alış : 34.6590 / Satış : 34.7215
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 3249 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bir Doktor Mudanya Belediyesini Açlık Grevi İle Protesto etti !

18 Şubat 2023 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»Bir Doktor Mudanya Belediyesini Açlık Grevi İle Protesto etti !
Bir Doktor Mudanya Belediyesini Açlık Grevi İle Protesto etti  !

Dr. Kayhan Turan, açlık grevine neden başladığını Basın açıklaması ile gündeme getirdi;  Bugün açlık grevimin 6. günündeyim. Neden açlık grevine başladığımı daha önce açıklamıştım. Kısaca özetlersem, nihai amacım, Mudanya’da, Sağlık Bakanlığı’nın bana verdiği süre içinde, depreme dayanıklı modern bir ortopedi hastanesi yaptırmaktır. Buna engel ise Mudanya Belediyesinin 1/1000 ölçekli uygulama imar planını yapmakta gecikmesidir. Tüm taleplerime rağmen, işi çabuklaştırmak için yasal mevzuatta belediyelere verilen yetkiyi kullanmaya yanaşmamaktadır.

Oysa, uygulama imar planının Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliğinin 24. Maddesine göre etaplar halinde yapılması mümkündür. Yani bütün bölgenin planlaması uzun vakit alacağından parçalara bölünerek, yapılabilir. Buna göre hastane yapacağımız parsel bazında plan yapılması halinde, sürecin çok daha çabuk sonuçlanacağı açıktır. Ama basından duyduğuma göre, Belediye Başkanı, yetkilerini kullanıp sorunu çözmeye çalışmak yerine, benim hakkımda suç duyurusunda bulunmuş. Meğer ben açlık grevine giderek ve basın açıklaması yaparak, belediyeyi itibarsızlaştırıyormuşum, açlık grevi adı altındaki eylemimi sürekli kılarak belediyeyi hedef gösteriyormuşum, kamuoyunda yanlış anlaşılmaya yol açıyormuşum, iftira suçu işliyormuşum, halkı yanıltıyor muşum, dahası halkı kin ve düşmanlığa tahrik ediyormuşum.

Benim açıklamalarım ortada, içeriğinde ne hakaret ne de başka bir suç var. Bu nedenle hakkımda suç duyurusunda bulunulmasını önemsemiyorum. Ama önemsediğim ve bana acı veren çok daha önemli bir şey var: Açlık grevi yapmanın veya basın açıklaması yapmanın suç olmadığını, anayasal hak olan ifade özgürlüğü kapsamında bir hak olduğunu, hatırlatmak zorundayım. Bunu, halkın oylarıyla seçilmiş ve görevi Mudanya’da yaşayan herkesin esenliğini gözetmek olan bir yöneticiye hatırlatmak bana acı veriyor. Öte yandan başkanın bu yaklaşımı, her vesileyle insan hakları ve demokrasi vurgusu yapan bir görüş mensubu olması nedeniyle kendilerine acı vermelidir.”

Dün sağlık durumumdan endişe eden ve benim açlık grevinden vazgeçmeye ikna etmeye çalışan yakınlarım, bir çözüm arayışına girmişler ve randevu alarak Belediye Başkanını ziyaret etmişler. Daha ziyaretin başında konu açılır açılmaz Başkanın takındığı tavır ve konuşmaları ile yakınlarımın sağlığım ile ilgili endişelerini önemsemediğini, ciddiye almadığını görmüşler. ‘İster açlık grevi yapsın ister takla atsın, ne yaparsa yapsın’ gibi yakışıksız ifadeler kullanarak konuya son derece duyarsız olduğuna tanık olmuşlar. En asgari insani duygulardan bile uzak böyle bir yaklaşımın bir zamanların ‘asmayalım da besleyelim mi’ şeklindeki darbecilerin zihniyetinden ne farkı var? Söylediği bazı sözleri ise, bana söyleyemeyeceklerini belirttiler. Tabii ki ben o sözlerin hakaret içerdiğini anladım. Hatırlarsanız bir önceki basın açıklamamda Başkanın gerçek dışı açıklamalarına cevap vermiştim ve sorular sormuştum. Özetleyerek tekrar soruyorum:..

Hastane projemizin 8 kat olduğunu bildiği halde neden halka 11-12 Kat olduğunu söylemektedir? Kim halkı yanıltıyor ben mi kendisi mi? Gazetecilerin önünde projeyi açıp katları sayalım mı? Çağrışan’a uygun olmadığını söylediği projeyi neden onaylamış? Önce uygun bulup onayladığı projenin şimdi neden uygun olmadığını söylüyor? Neden parselimizden yapılaşmaya kapalı alan olarak söz ediyor? 1/5000 lik planda bu parsel Özel Sağlık Alanı değil mi? Neden parselimizden geçen yıllarda yangın çıkan alanmış gibi söz ediyor. Bizim parselimizin yangın olan bölge ile ilgisinin olmadığını ve hazine arazisi de olmadığını, özel mülkümüz olduğunu bilmiyor mu? Ve en önemlisi; Depreme hazırlığın ne kadar önemli olduğunu bir kere daha, acı bir şekilde, anladığımız bu günlerde, Mudanyalılara depreme dayanıklı bir Ortopedi Hastanesi kazandırmak önemli değil mi?

Öyleyse neden zaman darlığı sorunumuzu aşmak için, Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliğinin 24. Maddesine göre parselimize ayrı bir etap olarak plan yapmıyor? Ben, taleplerimi aynen tekrar ediyor ve açlık grevime devam ediyorum. Ben bir vatandaş olarak, şehrin seçilmiş yöneticisine ,“tüm halkımızı ilgilendiren hayati bir sorunu hatırlatma ve göreve davet” çağrısı yapıyorum. Bunu da demokratik bir yöntemle gerçekleştiriyorum. Bir zarardan söz edilecekse, kendi sağlığıma vermiş olacağımdır ki deprem tehlikesinden korunacak binlerce can karşısında bunun önemi yoktur. Başkanın, bana saldırmak ya da bu çağrımı kötülemek yerine, harekete geçmesinin halkımıza karşı bir borç olduğunu da ayrıca hatırlatıyorum. Bu çağrım, tüm yurttaşlar için mutlu bir gelecek isteğidir. Dr. Kayhan Turan Geldiğiniz için hepinize teşekkür ederim dedi, Basın açıklamasına gelen meslektaşlarıda bu haklı protestoya imza atarak yanındayız diyerek destek oldular … Haber ; Cem Bayram SEÇEN

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika