Dolar : Alış : 8.2867 / Satış : 8.3016
Euro : Alış : 10.0727 / Satış : 10.0909
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa28°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 2805 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Çekirgelerin Sayısı Azalıyor ve Bu İyi Bir Haber Değil

16 Ağustos 2018 - 908 kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»Çekirgelerin Sayısı Azalıyor ve Bu İyi Bir Haber Değil
Çekirgelerin Sayısı Azalıyor ve Bu İyi Bir Haber Değil

Yeşil alanların giderek kaybolduğu şehirlerde, yaz aylarının en belirgin özelliklerden birini kaybediyoruz. Yaz aylarında sayıları artan çekirgeler gecelere sesleri ile eşlik etmesi ile ünlü. Ama artık bu sesler artık sadece şehirlerde değil, doğada da kaybolma tehlikesi artında.Erkek çekirgelerin, dişi çekirgelerin dikkatini çekmek için bacaklarını birbirine sürterek çıkardığı bu sesler böcekbilimcilere göre giderek kaybolacak.

 

 

Leeds Üniversitesi’nde görevli Hayvan Biyolojisi uzmanı Christopher Hassall, son yıllarda çekirgelerin çıkardığı bu seslerin giderek azaldığını ve belki de artık duyulmayacağını belirtiyor.

Hassall, cırcır böceği ve çekirgelerin de ait olduğu düzkanatlılar ailesinin sayısının ciddi bir şekilde azaldığını açıklıyor.

Avrupa’da 2017 yılında bu türlerin %30’unun azaldığını açıklayan Hassall, 2014 yılında yapılan başka bir araştırmaya göre tüm dünyada %45 oranında bir düşüş olduğunu belirtiyor.

Uzmanların Böcek Kıyameti olarak tanımladığı bu durum sadece çekirgeleri etkilemiyor. Sussex Üniversitesi’nde görevli Prof. Dave Goulson, son 25 yılda uçan böceklerin sayısının %75 oranında azaldığını açıklıyor.

Goulson, böceklerin ekolojideki yerinin oldukça önemli olduğunu belirtiyor. Böcekler için giderek yaşanmaz alanlar yarattığımızı belirten Goulson, bunun sadece böcekler için değil tüm ekoloji için kıyamet olacağını belirtiyor.

Tehlike altındaki türleri listeleyen Kırmızı Liste de aynı şekilde düzkanatlılar için tehditlerin arttığını belirtiyor. Uzmanlar, açılan yeni tarım alanlarının düzkanatlılar için en büyük tehdit olduğunu belirtiyor.

 

 

Bununla beraber doğal yeşil alanlar ve makiliklerde yapılan bir değişiklik; aşırı otlatma, pestisitlerin kullanımı ve sürekli çim biçimi gibi olaylar da böceklerin sayısını etkilemekte. İklim değişikliği ve orman yangınları da bu düşüşte etkili olsa da, en büyük tehditi bunlar oluşturmuyor.

Her ne kadar genelde zararlı olarak tanımlansa da çekirgeler ve cırcır böcekleri, bitkilerin bozunmasına ve yeniden büyümesine yardımcı oluyor. Küçük boyutlarına rağmen, bu böcekler bulunduğu bölgeyi etkileyecek şekilde bir değişim sağlıyor.

Çekirgeler aynı zamanda belki de çok sevmeseler de ekolojide bir başka önemli rol de oynuyor. Çekirgeler ve bu böcek türleri avcı hayvanlar için önemli bir besin kaynağı oluşturuyor.

 

 

Örümcek, kuşlar ve kertenkelelerin hayatta kalması için gerekli bu böcekler sağlıklı bir ekosistemin oluşmasını sağlıyor. Böcekler olmadan bu avcıların da sayısı düşme riski ile karşı karşıya.

Bu yüzden uzmanlar çekirgelerin sesinin sadece yaz gecelerine eşlik eden bir keyif değil, aynı zamanda sağlıklı bir ekosistemin de işareti olduğunu belirtiyor.

KAYNAK : https://www.yesilist.com/cekirgelerin-sayisi-azaliyor-ve-bu-iyi-bir-haber-degil/GÖRKEM GOMEÇ

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika