Başkent Stockholm’un yakınlarında yer alan umuma açık yola 2 kilometre uzunluğunda elektrikli ray döşemesi yapılarak kurulan sisteme yönelik hükümetin ilgili kurumları şimdiden genişletme planlarını hazırlamıştır. İsveç’in 2030’dan itibaren ülkeyi fosil yakıtlardan temizleme planları kapsamında ulaştırma sektöründeki fosil yakıt kullanımını yüzde 70 oranında düşürmesi gerekmektedir.

Yoldan enerji transferi yola gömülen ikili ray sistemi ve aracın altına monte edilen hareket edebilen bir mil üzerinden yapılmakta olunup araç sollama yaptığında mil otomatik olarak bağlantısını kesmekte ve daha sonra tekrar otomatik olarak yola entegre olmaktadır. Elektrikli yol, sadece araç üzerinde olduğu zaman enerji yüklenen 50 metrelik bölümlere ayrılmış. Araç durduğunda mevcut kısımda bağlantı kesiliyor. Sistem aracın enerji tüketimini de hesaplayabiliyor ve elektrik maliyeti araç ve kullanıcı başına tahakkuk ettiriliyor.

Yol üzerindeki şarj noktalarının aksine, dinamik şarj teknolojisi araçların bataryalarının daha küçük olmasına da imkan vereceği için üretim maliyetlerini de düşürmesi bekleniyor. Şarj edebilen elektrikli yol teknolojisinin maliyeti ise kilometre başına 1 milyon euro.  Projeyi geliştiren eRoadArlanda firmasının yöneticisi Hans Säll, İsveç’te toplam 500 bin kilometre yol olduğunu ve bunların 20 bin kilometresinin otoban olduğunu belirterek, sadece bu mesafenin elektriklendirilmesinin dahi yeterli olduğu iddiasında.

KAYNAK : https://www.enerjigazetesi.ist/dunyadaki-ilk-elektrikli-yol-isvecte-yapildi/?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+enerjigazetesi+%28Enerji+Gazetesi+-+G%C3%BCncel+Haber+B%C3%BClteni%29

YAYINA HAZIRLAYAN :  BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ