Dolar : Alış : 17.9319 / Satış : 17.9642
Euro : Alış : 18.3329 / Satış : 18.3659
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 3044 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Dünyanın İlk Havadan Karbondioksit Toplayan Santrali

22 Aralık 2019 - 444 kez okunmuş
Ana Sayfa » ÇEVRE»Dünyanın İlk Havadan Karbondioksit Toplayan Santrali
Dünyanın İlk Havadan Karbondioksit Toplayan Santrali

Ağaç dikerek dünyayı kurtarmak için geç kalmış olabiliriz ancak küresel ısınmanın etkilerinin önüne geçebilmek için hâlâ daha şansımız var. Bu düşünceyle yola çıkan ve uzun bir araştırma-geliştirme sürecinin ardından faaliyete geçen İsviçre’deki yeni karbondioksit santrali de bunun göstergesi.

Dünyanın İlk Havadan Karbondioksit Toplayan Santrali

Climeworks tarafından inşa edilen tesis, doğrudan havadaki karbondioksiti kullanarak çalışıyor. Elde edilen gaz, konsantre bir şekilde farklı alıcılara ulaştırılıyor. Hemen yakındaki bir sebze çiftliği, her yıl havadan temizlenmesi öngörülen 900 ton karbondioksitin bir kısmını gübre olarak kullanırken içecek firmaları gazlı içeceklerini bu gazla hazırlıyor.

Filtrelenmiş karbondioksit, hem müşterilerin emisyon seviyesini düşürmesine yardımcı oluyor hem de fosil yakıtlara olan bağımlılığı azaltıyor.

Dünyanın İlk Havadan Karbondioksit Toplayan Santrali

Climeworks, santrali Paris İklim Anlaşması’nın küresel sıcaklık artışının önüne geçmek için öngördüğü hedeflere ulaşma yolunda tarihi bir negatif emisyon teknolojisi adımı olarak niteliyor.

Climework’ün kurucuları Christoph Gebald ve Jan Wurzbacher santral fikri üzerinde çalışmaya 2008 yılında başlamış. O dönemde  Zürih’teki İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsünde öğrenci olan ikili, Hinwil kasabasındaki bir tarımsal girişimin seralarını ziyaret ettikten sonra karbondioksit ihtiyacının önemini kavramış.

Çiftlik o dönemde tanklarla karbondioksit alımı yapıyormuş ve kamyonların kat ettiği mesafe de hesaba katıldığında ortaya hem yüksek bir maliyet hem de yüksek oranda bir hava kirliliği çıkıyormuş.

Dünyanın İlk Havadan Karbondioksit Toplayan Santrali

Gebald ve Wurzbacher, bir deneme sürecinin ardından, seranın yakınlarına santral kurarak havadan karbondioksit alma ve gaz hattıyla bunu Gebrüder Meier adlı tarım şirketine ulaştırma fikrini satmayı başarmış. Ve nihayetinde 9 yıl sonra endüstriyel boyutlarda bir tesis faaliyete geçmiş.

Çatısında 18 adet Climeworks CO2 toplayıcısının bulunduğu atık tesisi bir kamu şirketi olan KEZO tarafından yönetiliyor. Toplayıcılar, hava şartlarına bağlı olarak her gün ortalama 2.460 kg karbondioksit yakalayabiliyor. Konsantre hale dönüştürülen gaz, boru hatlarıyla sevk ediliyor ortaya çıkan ısı enerjisi ise katı atıkların yakılması için kullanılıyor. Tesis, faaliyet yapısıyla dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor.

KAYNAK ; https://www.yesilodak.com/dunyanin-ilk-havadan-karbondioksit-toplayan-santrali?fbclid=IwAR00MWug06bDFihm0Gjjf67hmVxzEW5YG2V-NL5p-8CCVoATOMr2WqROvWI

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika