Dolar : Alış : 8.5099 / Satış : 8.5252
Euro : Alış : 10.0483 / Satış : 10.0664
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa30°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 2832 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ekmeğini 30 Yıldır Deve Dikeninden Kazanıyor!

01 Ekim 2018 - 800 kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»Ekmeğini 30 Yıldır Deve Dikeninden Kazanıyor!
Ekmeğini 30 Yıldır Deve Dikeninden Kazanıyor!

Deve dikeninden kahve, süpürge otundan ekmek yapmayı öğrenmiş bir halkı yaşadığı coğrafyadan söküp atmak ve yenmek zordur. Anadolu insanının binlerce yıldır bu topraklarda onlarca kültür ve uygarlık yaratmasının sırlarından biri de sahip olduğu bu benzersiz biyolojik çeşitlilik. Savaşlar, kıtlıklar, doğal afetler ve iklim krizlerine karşı en zor koşullarda bile varlığını sürdürebilen bitkilerine tutunarak ayakta kalan Anadolu insanının kadim dostlarından biri de genel adıyla deve dikeni.

 

Kenger bitkisi çok yıllık bir tür.JPG

ADINI DEVELERDEN ALIYOR

Bugün onca kültür bitkisinin yarattığı plastik görsellik ve tatların içinde unutulan deve dikeni, biraz da küçümsenerek görüldüğü yerde ilk yok edilen türlerin başın da geliyor. Çok yıllık bir bitki olan deve dikeni, bu adı geçmişte develerin severek tükettiği bir bitki olmasına borçlu. Susuzluğa ve kuraklığa dayanıklı bir tür olan bitki özellikle Akdeniz, Doğu Anadolu ve Batı Asya’da geniş yayılış alanlarına sahip.

SAPINDAN SALATA, KÖKÜNDEN SAKIZ, TOHUMUNDAN KAHVE

Türkiye, İran, Azerbaycan, Türkmenistan, Suriye, Ermenistan, İsrail, Ürdün, Mısır gibi ülkelerde hem yemeği hem de salatası yapılan bitkinin ‘Gundelia tournefortii’ olarak anılan türüne Farsça ve Arapça’da ‘kangar’, Ermenice ‘genger’, Türkiye’de ise yaygın olarak kenger adı veriliyor. İç Anadolu ve Toroslar’da yokluk yıllarında tohumları kavrulup öğütülerek kahve niyetine tüketilmiş. Enginar’ın da akrabası olan bitkinin Anadolu’da en yaygın tanınması ise sakızıyla olmuş.

 

Gundelia tournefortii (Kenger) 3.jpg

 

KENGER SAKIZI BİR ZAMANLAR DOĞU ANADOLU’NUN VAZGEÇİLMEZİYDİ

Geçmişte Doğu Anadolu’da yapılan uzun otobüs yolculuklarının vazgeçilmezlerinden biri olan kenger sakızı bugün de kimi illerde zamana direnerek varlığını sürdürüyor. Sivas, Malatya, Elbistan, Adıyaman ve Erzurum gibi kentlerde yaz ayları kenger sakızı toplama zamanı. Malatya’nın Darende, Akçadağ ve Pötürge ilçeleri kenger sakızının en çok elde edildiği yöreler arasında. Mayıs ayından Eylül sonuna kadar bitkinin köklerinden elde edilen süt kıvamındaki sıvı, donduktan sonra temizlenip kaynatılıyor ve sakız haline getiriliyor.

 

Kenger Anadolu ve Batı Asya'da bir çok ülkede gıda olarak da tüketiliyor.jpg

ANTİOKSİDAN KAYNAĞI DEVE DİKENİNİ BİLİM İNSANLARI İNCELİYOR

Güçlü bir antioksidan kaynağı olarak bilinen kengerle ilgili özellikle Türkiye, İran ve İsrail gibi ülkelerde çok sayıda bilimsel çalışma yapılıyor. Yapılan bilimsel araştırmalarda binlerce yıldır geleneksel tıpta kullanılan bitkinin karaciğer hastalıkları, diyabet, hazımsızlık, migren ve ağrılara karşı etkili olduğu belirtiliyor.

DEVE DİKENİ KIRSAL YOKSULUĞU YENEBİLİR

Ağaçsız ve çıplak arazilerde yetişebilen bitki kuraklığa karşı dayanıklı bir tür olarak biliniyor. Hem gıda hem de tıbbi olarak yaygın bir kullanım alanına sahip olan bitki, geçmişte Orta Anadolu bozkırlarında yaşayan köylüler tarafından yakacak olarak da kullanılmış. Bugün hiçbir koruma statüsü bulunmadığı gibi kolayca gözden çıkarılarak yok edilen türden üretilebilecek ürünlerin ekonomik değeri kırsal yoksulluğun azaltılmasında kullanılabilir. Adeta altın değerinde olan kenger sakızının kilosu 600 ila 800 lira arasında alıcı buluyor.

 

IMG_4156.JPG

 

30 YILDIR EKMEĞİNİ DEVE DİKENİNDEN ÇIKARIYOR

Malatyalı Arap Özkul, 30 yıldır yaşamını kenger sakızı satarak kazanıyor. 55 yaşındaki Özkul, gençliğinde çobanlık yaptığı dönemde dağlarda kenger sakızıyla tanışmış. Kenger bitkisi Özkul’un yaşamının bir parçası olmuş ve bir daha hiç kopmamış. “Ben 30 yıldır yaz kış sürekli kenger sakızı satıyorum” diyen Arap Özkul, kentin en işlek caddesindeki tezgâhının başında yaptığı işi ve hikâyesini şöyle anlattı:

 

55 yaşındaki Arap Özkul yaşamını 30 yıldır kenger sakızı satarak kazandığını söylüyor.JPG(Malatyalı Arap Özkul, 30 yıldır yaşamını kenger sakızı satarak kazandığını söylüyor)

‘İKİ ÇOCUĞUMU KENGER SAKIZI SATARAK BÜYÜTTÜM’

“Eskiden Ulu Camii’nin (Yeni Cami) avlusunda satıyordum. Bir kaç yıldır bu yeni yerime taşındım. Malatya’da bu işi yaz kış yapan biriyim. Bir iki kişi daha yaz aylarında ortaya çıkıyor ama düzenli olarak bu işi yapan benim. Ben ekmeğimi kenger sakızından kazanıyorum. İki tane çocuğum var, çocuklarımı kenger sakızı satarak büyüttüm, oğlumu evlendirdim. Sigortamı da kenger sakızından kazandığım para ile ödüyorum. Ne bir kayısı bahçem var ne de başka mal varlığım. Sadece bu kenger sakızına tutunup yaşayıp gidiyorum.

 

Kenger sakızı yüzlerce yıldır kullanılan geleneksel bir doğal ürün.JPG

 

‘KENGER BİTKİSİNİN SÜTÜNDEN ELDE EDİLİYOR. KİLOSU 600, TANESİ 2 TL’

Kenger otunu eşiyorsun, köklerinden sütü çıkıyor. Toprağın üzerine damlayan sıvı bir süre sonra katılaşıp toplanıyor ve kaynatılarak bükülüyor. Birkaç kez bu işlem tekrarlanıyor. Kaynatılmazsa bükülmesi mümkün değil. Bükülünce soğuk suyun içine bırakılıyor ve satışa sunuluyor. Ben bu sakızların tanesini 2 TL’den satıyorum. Köylülerden kilosunu 500-600 liraya alıyorum. Bu bölgede her dağda kenger bitkisi bulunur.

Çoğunlukla Darendeliler uğraşır. Temmuz ayının 25’inden itibaren Eylül sonuna kadar yaklaşık 3 ay boyunca kenger bitkisinden sakız elde edilebilir. Sonra da dolabın buzluğuna koyuyoruz ve satışa sunuyoruz. Hiçbir şekilde bozulmuyor.

 

Kenger bitkisinin köklerinden elde edilen sakızın pek çok hastalığa iyi geldiğine inanılıyor.png

Kenger sakızı bitkinin köklerinden çıkarılan sıvının donmasından sonra kaynatılıp bükülmesiyle elde ediliyor.jpg

‘KENGER SAKIZI MİDENİN DOSTUDUR’

Kenger sakızı midenin dostudur. Yemeklerden sonra çiğnendiğinde bitkinin özündeki sarımsı sıvı mideyi rahatlatır, sindirimi kolaylaştırır. Çocuklarda kurt olduğu zaman onu döker. Yüz felcine yararlı olduğu biliniyor. Düzenli olarak çiğnenmeli. Şeker hastalığına karşı iyi geldiği biliniyor. Kulak zarına iyi geliyor. Bunu ben değil, doktorlar da söylüyor.”

KAYNAK : https://gazeteciyazaryusufyavuzblog.wordpress.com/2018/10/01/ekmegini-30-yildir-deve-dikeninden-kazaniyor/

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika