Dolar : Alış : 8.5099 / Satış : 8.5252
Euro : Alış : 10.0483 / Satış : 10.0664
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa30°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 2832 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Elçilikte Öldürülen Kaşıkçı’nın cesedi bir halıya sarılıp konsolosluk dışına çıkarıldı

21 Ekim 2018 - 658 kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»Elçilikte Öldürülen Kaşıkçı’nın cesedi bir halıya sarılıp konsolosluk dışına çıkarıldı
Elçilikte Öldürülen Kaşıkçı’nın cesedi bir halıya sarılıp konsolosluk dışına çıkarıldı

Son dakika haberine göre, Reuters’a konuşan bir Suudi yetkili, İstanbul’daki konsolosluk binasına giren Cemal Kaşıkçı’nın Veliaht Prens’in yakın koruması Mutreb’e ‘Ne yapıyorsunuz? Beni kaçıracak mısınız?’ diye sorduğunu anlattı. Riyad’ın iddiasına göre, gelen yanıt ürperticiydi: “Seni uyuşturacağız ve kaçıracağız…” Öldürülen Kaşıkçı’nın cesedi bir halıya sarılıp konsolosluk dışına çıkarıldı ve yerel bir işbirlikçiye verildi…

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürüldüğünü dün gece yarısı kabul eden Suudi Arabistan’dan bugün yeni bir açıklama geldi. Dünden bu yana Suudi Arabistan’a dünyadan tepki yağıyor ve Reuters’ın yeni haberinin başlığı ‘Suudi Arabistan, şüpheler arasında Kaşıkçı’nın ölümünde diğer hikayeyi kanıtlamaya çalışıyor’ oldu. Uluslararası haber ajansı Reuters’a konuşan bir Suudi yetkilinin anlatımına göre, İstanbul’a Kaşıkçı’yı almaya gelen ekibin hedefi gazeteciyi konsolosluk dışına çıkarıp İstanbul dışında güvenli bir yere götürmekti.

Burada sorgulanacak Kaşıkçı, Suudi Arabistan’a gitmek için ‘ikna’ edilecekti. Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’a dönmeyi reddettiğini belirten aynı yetkili, konsolosluk içerisinde Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın yakın koruması Maher Abdulaziz Mutreb’le gazetecinin konuşmalarına dair detayları anlattı. Buna göre, Kaşıkçı Mutreb’e “Ne yapıyorsunuz? Beni kaçıracak mısınız” diye sordu, Mutreb’den “Seni uyuşturacağız ve kaçıracağız” yanıtını aldı.

Suudi yetkili, tartışma sürerken Kaşıkçı bağırmaya başladığını, paniğe kapılan timden birinin gazetecinin ağzını kapatmaya çalıştığını ileri sürdü. Yetkili, ağzı kapatılan Kaşıkçı’nın öldüğünü savundu. Cinayetin üstünü örtmek isteyen ekip, Kaşıkçı’yı bir halıya sardı ve konsolosluk aracı ile dışarı çıkardı. Cesedi yok etmesi için bir ‘yerel işbirlikçi’ye teslim ettiler. Ekipteki Adli Tıp uzmanı kalıntıları temizledi. Timdeki bir başka kişi, kurbanın konsolosluğu terk ettiği görüntüsünü vermek için Kaşıkçı’nın kıyafetlerini giydi, gözlüklerini taktı ve binadan ayrıldı. Kaşıkçı’nın Apple marka saatini konsolosluğun arka kapısında bırakan ajan, Sultanahmet tarafına gidip kıyafet ve gözlüğü de orada attı.

Yetkilinin anlatımına göre, ekip bir an önce Türkiye’den ayrılabilmek için raporlarına ‘Kaşıkçı’yı bir kez uyarıp serbest bıraktık’ dedi. Cemal Kaşıkçı cinayetinin müzakere ekibinin bir hatası olduğunu söyledi. Yetkili, “Müzakere ekibinin şaşkınlığı olayın üstünü örtmelerine neden oldu” dedi. 2 Ekim tarihinde İstanbul Başkonsolosluğu’na giren gazeteci Kaşıkçı’dan haber alınamaması üzerine dünyanın gözü Suudi Arabistan’a çevrilmişti. Günlerce cinayeti inkar eden Riyad yönetimi, 20 Ekim’in ilk saatlerinde Kaşıkçı’nın konsolosluk binasında öldüğünü kabul etti. Soruşturmada 18 kişinin gözaltına alındığını ve üst düzey üç istihbarat görevlisinin kovulduğunu duyuran Riyad yönetimi, halen Kaşıkçı’nın cesedinin nerede olduğunu açıklamış değil.      Hab: Cem Bayram SEÇEN

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika