Dolar : Alış : 32.5000 / Satış : 32.5586
Euro : Alış : 34.6207 / Satış : 34.6830
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 3256 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Fren Emniyeti ve Direksiyon Hakimiyeti İçin Kış Lastiği Zorunlu

03 Aralık 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»Fren Emniyeti ve Direksiyon Hakimiyeti İçin Kış Lastiği Zorunlu
Fren Emniyeti ve  Direksiyon  Hakimiyeti İçin Kış Lastiği  Zorunlu

1 Aralık itibarıyla başlayan. Ticari ve uzun yol araçlarının yanı sıra şehirler arası yolculuk yapan araçların da kış lastiği takması zorunlu., güvenlik açısından kış ayının sert geçtiği yerlerde şehir içinde de kış lastiğinin kullanılması gerekir..

KIŞ LASTİĞİ HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR Kış lastiğinin, kışın sert geçtiği yerlerde hayati önem taşımaktadır, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının 2017’de çıkardığı yasa ile 1 Aralık ile 1 Nisan arasındaki 4 aylık dönem içerisinde kış lastiği takmak zorunluğu getirildi. Kış lastiğini tüm ticari araçlar ve şehirler arası çalışan araçlar takmak zorunda. Bu lastiği takmayanlara da ceza yazılacak. Cezadan daha da önemlisi kışın sert geçtiği yerlerde aralık, ocak, şubat ve mart gibi aylarda bazı yerlerde don olayları ve buzlanmalar oluyor. Kış lastiğinin özelliği; tabanı yolu diğer lastiklere oranla daha çok tutuyor, yol emniyetini ve direksiyon hakimiyetini sağlıyor. Kış lastiği şoförler açısından çok büyük önem arz ediyor. Ticari araçlarda kış lastiği takma zorunluluğu var ama kışın sert geçtiği yerlerde de özel vasıtaların da takmaları hayati önem açısından çok önemlidir.

Isı derecesi 7 derecenin altına düşmeyen yerlerde ise uygulama valiliklere bırakılmıştır. Oradaki hava şartlarına göre valilik kararına göre bu lastikler takılıyor veya takılmadan araçlar seyir ediyor. Ne olursa olsun il dışına çıkacak olan sıcak iklimdeki araçlar dahi özel araç bile olsa kış lastiği takmak zorunda. Çünkü bu yollar sadece ticari araçlara değil, tüm araçlara açıktır”

FREN EMNİYETİ VE DİREKSİYON HAKİMİYETİ İÇİN KIŞ LASTİĞİ ZORUNLU Kış lastiğinin neden zorunlu olduğunu açıklayayım:“Kış lastiğini mevsiminde takan insanlar, yazın bu lastiği çıkartıp başka lastik kullanıyorlar. Kış geldiğinde eski lastiğin diş kalınlığı kafi geliyorsa bir daha kullanabilirler. Yani 1 defaya mahsus değildir. Bazıları kış boyunca 2 bin km yol yaparlar bazıları ise 15 bin km yol yapar. Eğer az km yapıyorlarsa kış lastiklerini belli bir dereceye düşene kadar kullanabilirler.Yazın giydiğimiz ayakkabıları kışın kullanamıyorsak, araçları da böyle düşünmeliyiz. Bu çok büyük bir külfet de getirmiyor.

Daha güvenli bir yolculuk için kış lastiği mutlaka kullanılmalı.”Yalnız sürücüler şu ayrıntıyıda unutmaması gerekir kesinlikle araçlarında patinaj zinciri bulundurmalıdır kış lastiğim var ben her türlü karlı buzlu yolda gidebilirim diye bir kural yok ! Sürücüler zincir takılması gereken yol şartlarında zincir takmak zorunda ..! Sürücüler kış lastiklerini taktırmaya başladı .Kış lastiği, düzgün kullanıldığında 4 kış kullanılabilir. Bir lastiğin ömrü 60 bin 70 bin kilometredir. Kış lastiği yazın kullanılırsa, kauçuğu çok olduğu için çabuk erimektedir”. Haber Editörü: Cem Bayram SEÇEN

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika