Dolar : Alış : 18.7852 / Satış : 18.8191
Euro : Alış : 20.4401 / Satış : 20.4769
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 3122 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Geçmişten bugüne görev yapan belediye başkanlarını ölümsüzleştirdi

14 Şubat 2020 - 1.339 kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»Geçmişten bugüne görev yapan belediye başkanlarını ölümsüzleştirdi
Geçmişten bugüne görev yapan belediye başkanlarını ölümsüzleştirdi

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; kokoreç satışı yaptığı restoranında ilçenin gelmiş geçmiş belediye başkanlarının fotoğraflarıyla bir anı köşesi yapan esnafın bu çalışması müşteriler tarafından büyük ilgi görüyor.

Ayvalık’ın ilçe merkezinde; kokoreç restoranı işleten Ahmet İnce bilgisayar ve internet kullanmayı bilmediği için eşinin dostun yardımlarıyla bulduğu Ayvalık’ta belediye başkanlığı görevinde bulunan 34 başkanın fotoğraflarını çerçeveleterek dükkânında ilçede hiçbir mekânda olmayan ilginç bir köşe oluşturdu.

AYVALIKLI DEĞİL AMA AYVALIK AŞIĞI

Babuş Kokoreç İşletmecisi Ahmet İnce yaptığı açıklamada, “Ben aslen Ayvalıklı değilim. Ama 8 yıldan bu yana burada ikamet ettiğim için artık kendimi Ayvalıklı olarak hissediyorum. Ayvalık, medeniyetin beşiğidir. Aldığım bilgilere göre Ayvalık, çok büyük medeniyetlerin gelip geçtiği bir bölgenin içindedir.

Ancak bu kadar zengin kültür zaman içerisinde yavaş yavaş kaybolmaya yüz tutmuştur. Buradan esinlenerek, en azından Ayvalık’ın yakın tarihini müşterilerimize hatırlatabilmek amacıyla, ilçede belediye başkanlığı yapanların fotoğraflarından bir köşe oluşturmak istedim. Ayvalık’a bugüne kadar kimlerin hizmet ettiğini anımsatmayı hedefledim. 6 ay süren bir çalışmanın ardından bu köşeyi oluşturdum” dedi.

“MÜŞTERİLERİMİZ BU KÖŞEYİ GÖRÜNCE HAYRETLE KARŞILIYORLAR”

Bilgisayar ve internet kullanmadığı için köşesindeki fotoğrafları; İzmir, Manisa’da ikamet eden Ayvalıklıların yanı sıra, ilçenin yaşlı sakinlerinin fotoğraf albümlerinden temin ettiğini ve bu fotoğrafları, fotoğraf stüdyolarında büyüterek çerçevelettiğini anlatan İnce, “Müşterilerimiz bu köşeyi görünce hayretle karşılıyorlar.

Çünkü bu koleksiyon Ayvalık’ta bir ilk olma özelliğini taşıyor. Mesela İstanbul’dan Ayvalık’a gelen müşterilerimiz, belediye başkanlarının fotoğraflarını görünce anıları tazeleniyor. O belediye başkanlarının görev yaptığı yıllarda yazlık bölgelerdeki olumsuzlukları nasıl dile getirdiklerini ve dönemin belediye başkanının tutumlarını anlatmaya başlıyorlar.”ifadelerini kullandı.

“İZ BIRAKAN 3 BELEDİYE BAŞKANI VAR”

Belediye başkanları ile ilgili kurduğu köşesini inceleyen müşterilerin anlattıklarına göre Ayvalık’ta geçmişten bu güne en başarılı 3 belediye başkanının isminin geçtiğini kaydeden Ahmet İnce, “Bunlardan bir tanesi, Avni Baskın… Ayvalık’ın tek ana arteri olan Atatürk Caddesini açmış. Bu yüzden de 8 ay cezaevinde yatmış. Ondan sonra Ahmet Tüfekçi’den çok bahsediyor. Tüfekçi için; ‘Zor adamdı ama çok çalışkandı. Ayvalık’a çok hizmet etti’ diyorlar.

En çok ismi zikredilen bir belediye başkanı da İzzet Aygüner. İlkokul mezunuymuş ama Ayvalık için çok çalışmış. Çok çaba göstermiş. Bir de Ayvalık’tan Türk Hava Kurumu’na deniz uçağı bağışlayan Muharrem Onursal’dan söz ediliyor. Mesela bir başka ilginç isim de Necdet Enünlü… Ayvalık’a kaymakam olarak atanan Enünlü, halk tarafından çok sevilmiş ve halkın isteğiyle belediye başkanlığına aday olmuş ve kazanmış. Çok iyi de hizmetler yapmış” dedi.

“BİR AYVALIKLI OLARAK BÖYLE BİR ÇALIŞMANIN ŞİMDİYE KADAR DÜŞÜNÜLMEMİŞ OLMASINDAN UTANÇ DUYDUM”

Mekânın müşterilerinden 61 yaşındaki Ayvalık’ın Sakarya Mahallesi’nde ikamet eden Süreyya Toker de, Ahmet İnce’nin yapmış olduğu çalışma karşısında bir Ayvalıklı olarak utanç duyduğunu vurgulayarak, “Bence Ahmet bey dükkanına kurduğu bu köşe ile çok şerefli bir iş yaptı.

Bunu bugüne kadar Ayvalık’ın yerli bir sakini düşünemedi bile. Adam Manisa’dan geldi ve Ayvalıklıların aklına bile gelmeyen böylesi anlamlı bir çalışmayı ilçeye kazandırdı.” diye konuştu.

OĞLU BABASINA TAM DESTEK VERİYOR

Kokoreç restaurantta babasına yardımcı olan Uğur İnce ise babasının çok ciddi bir araştırma yaparak Ayvalık’ın eski belediye başkanlarının fotoğraflarını temin ettiğini belirterek,  “Ayvalık dışında ikamet eden beledye başkanlarının aileleriyle iletişim kurdu. İzmir’de ve Aydın’da oturan ailelerden fotoğraflar istedi.

Bu fotoğrafları büyüttürdü ve çerçeveleyerek koleksiyonunu oluşturdu. Bizde ailecek babamızın bu çalışmasına destek verdik. Çünkü babam ileri görüşlü bir adamdır. Yaptığı her işin sonunda her zaman başarıyı yakalamıştır.

Bu fotoğrafları gören vatandaşlar Ayvalık hakkında az bilinen belediye başkanları konusunda bilinçlenmiş oluyorlar, kimisi de fotoğrafını gördüğü eski belediye başkanının görev yaptığı yıllara yolculuk yaparak anılarını bizlere anlatıyor. Halk tarafından çok ilgi gören bu fotoğraflar sayesinde müşteri portföyümüz de artmış durumda “diye konuştu.

KAYNAK : SUAT SALGIN-MEDYA AYVALIK-https://medyaayvalik.com/2020/02/13/gecmisten-bugune-gorev-yapan-belediye-baskanlarini-olumsuzlestirdi/?fbclid=IwAR2xl4ntFeFZtAbFfL4ZiSWHyXXbvOMYBKkf4E_bP-Ub6GVVDdP7498G4MA

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika