Dolar : Alış : 18.5550 / Satış : 18.5885
Euro : Alış : 18.4388 / Satış : 18.4720
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 3062 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

”Güneş Enerjisi İçin 15 Yıllık Yol Haritası Şart”

04 Mart 2019 - 690 kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»”Güneş Enerjisi İçin 15 Yıllık Yol Haritası Şart”
”Güneş Enerjisi İçin 15 Yıllık Yol Haritası Şart”

ICCI organizasyonu ile gerçekleşen Enerji Sohbetleri’nin ikincisi Antalya’da düzenlendi

ICCI tarafından ilki 9 Ocak tarihinde İzmir’de gerçekleştirilen ”Enerji Sohbetleri” toplantılarının ikincisi ”Türkiye’de Güneş Enerjisi Sektöründeki Yatırımlar, Gelişmeler ve Beklentiler” başlığı ile Antalya’da düzenlendi.

Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği (GÜYAD) sponsorluğunda gerçekleşen etkinliğe ICCI ve PennWell Türkiye Genel Müdürü Feraye Gürel, Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği GÜYAD Başkanı Cem Özkök, Yörük Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı M. Aykut Ege ve Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği GENSED Genel Sekreteri Hakan Erkanda katıldı.

‘’Sektördeki en önemli konu finansman’’

Toplantıda konuşan GÜYAD Başkanı Cem Özkök, Türkiye enerji sektöründeki mevcut en önemli konunun finansman olduğunu söyledi.

Özkök sözlerini şu şekilde sürdürdü;

‘’Faiz oranlarının artışı yatırımların ve yeni projelerin fizibilite değerlendirmelerini ne yazık ki istenmeyen şekilde etkiliyor. Bu, yatırımcı için çözüme kavuşturulması gereken oldukça önemli bir konu. Biz bu konudaki mevcut durumumuzu yetkili mercilere bir kez de bankacılarla birlikte anlatacağız.”

‘’15 yıllık yol haritası şart’’

GÜYAD Genel Sekreteri Berke Aygün ise toplantıdaki konuşmasında güneş enerjisi sektörünün ‘öngörülebilirlik, sürdürülebilirlik ve senkronizasyon’ başlıklarında önemli beklentileri olduğunu söyledi.

Aygün sözlerini şu şekilde sürdürdü;

‘’Bu konuda kamunun bir politikası ve stratejisi var ve bunu stratejik bir takvimle de desteklemek gerekiyor. Yatırımcının 15 yıllık bir süreçte her yıl nereye, ne kadar, ne büyüklükte yatırım yapabileceğini görebilmesi gerek. Sektörün daha sağlam temellere oturması olarak da algıladığımız sürdürülebilirlik anlayışımız ise küçük, orta, büyük tüm yatırımcıların farklı ölçekte projelerde yer alabilmesini temsil ediyor.

Ek olarak, tüm piyasa paydaşları arasında senkronizasyonu sağlayabilirsek vakit ve para kayıplarının önüne geçebiliriz. Bu da yatırımların hızla gerçekleşmesini sağlar”

Aygün ayrıca finansman ve kapasite konularının birbirlerinden ayrı düşünülemeyeceğini, finansman imkanları ile kapasite artışlarının birlikte sağlanması gerektiğini ifade etti.

“Yörük doğayı ve verimli enerji kullanımını iyi bilir”

Toplantının Antalya’da yapılmasının kendileri için çok anlamlı olduğunu söyleyen YÖRSİAD Başkanı M. Aykut Ege de şunları söyledi;

“Yörük doğanın içinden gelmiştir. Biz doğanın ve enerjiyi verimli kullanmanın önemine dair hikayelerle büyütüldük. Ayrıca Antalya güneş enerjisi kullanımında çok ileri bir noktada. Ve güneş enerjisi kullanımı sadece bu sektörü değil inşaat gibi diğer sektörleri de ilgilendiriyor. Biz güneşi örneğin inşaatta da kullanmak istiyoruz ve dernek olarak bu konuda elimizden geleni yapmaya hazırız.”

KAYNAK : https://yesilekonomi.com/gunes-enerjisi-icin-15-yillik-yol-haritasi-sart/?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=gecen_haftanin_oene_cikan_haberleri&utm_term=2019-03-03

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika