Dolar : Alış : 8.5099 / Satış : 8.5252
Euro : Alış : 10.0483 / Satış : 10.0664
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa28°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 2831 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İnşaatın Temel Kazısında Toprak Kaydı , Mahalle Tedirgin !

03 Ağustos 2018 - 680 kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»İnşaatın Temel Kazısında Toprak Kaydı , Mahalle Tedirgin !
İnşaatın Temel Kazısında Toprak  Kaydı , Mahalle Tedirgin !

Bursa’nın Mudanya ilçesinde, 5 katlı bina inşaatın temel kazısı sırasında toprak kayması meydana geldi. İnşaatın üst tarafındaki yolun bir kısmı çöktü, yan taraflarda bulunan 2 apartmanda çatlaklar oluştu. Tehlikeye rağmen evlerinde oturmaya devam eden bina sakinleri, önlem alınmasını istedi.

 

Bursa'da inşaatın temel kazısında toprak kaydı, mahalleli tedirgin
Şükrüçavuş Mahallesi, Su Deposu Caddesi üzerinde iki apartman arasında inşa edilecek 5 katlı bina için temel kazısı yapıldı.Bursa’da apartmanın altı oyuldu, vatandaşlar korkudan evlerine giremiyor
Bursa'da inşaatın temel kazısında toprak kaydı, mahalleli tedirgin
                                                   Bursa’da inşaatın temel kazısında toprak kaydı, mahalleli tedirgin
Bursa'da apartmanın altı oyuldu, vatandaşlar korkudan evlerine giremiyor

Bu sırada toprak kayması meydana geldi. İnşaatın üst tarafındaki asfalt yolun bir kısmı çöktü, diğer bölümde de çatlaklar oluştu.

Ayrıca inşaatın iki tarafında bulunan 2 apartmanın duvarlarında da çatlaklar meydana geldi. Bir bölümü çöken yol, belediye ve polis ekipleri tarafından hem araç hem de yaya trafiğine kapatıldı. Kaldırımdan itibaren demir bariyerler konuldu.

 

TOPRAK KAYMASI DEVAM ETTİ

Dün meydana gelen ilk toprak kaymasının ardından bu sabah saatlerinde de toprak kayması devam etti. Duvarlarında çatlaklar oluşan 2 bina ile çöken yol üzerinde bulunan binalarda oturanlar büyük korku ve panik yaşadı. Gün içinde evlerine girmemeyi tercih eden bina sakinleri, kalacak yerleri olmadığı için geceyi evlerinde geçirdi.

 

‘ÖNLEM ALINSIN’

İnşaatın yanında hasar gören apartmanda oturanlar, toprak kayması ile ilgili yeterli önlem alınmadığını söyleyerek tepki gösterdi. Zehra Meriç, çöken yolda önce tahta parçalarıyla önlem alındığını, daha sonra demir bariyer konulduğunu; ancak toprak kaymasının durması için hiçbir önlem alınmadığını söyledi. Müteahhidi uyarmalarına rağmen temel kazısı yapıldığını da dile getiren Meriç, şöyle dedi:

 

“Müteahhide burayı kazmaması gerektiğini söyledik. Elektrik direklerinin devrileceğini söyledik; ancak bizi dinlemedi. Toprak kayması meydana geldi. Şu anda sokak ve yol kapalı. Çocuklarımızı sokağa salamıyoruz. Karşımızdaki apartman üzerimize yıkılacak diye korkuyoruz. Belediye şerit çekti ve barikat kurdu. İlk çökme meydana geldiğinde çok korktuk, deprem oluyor sandık, evimiz sallandı. Korkarak yaşıyoruz. Gereğinin yapılmasını ve bir an önce önlem alınmasını istiyoruz.”

 

Mudanya Belediyesi’nden yaşanan toprak kaymasıyla ilgili açıklama geldi

Açıklamada, “Mudanya’nın Şükrüçavuş Mahallesi Su Deposu Caddesi üzerinde yanlış hafriyat sonucu toprak kaymasıyla sonuçlanan inşaat çalışması Mudanya Belediyesi tarafından mühürlenirken, herhangi bir olumsuz durum yaşanmaması için müteahhit firma tarafından inşaatın ruhsata ve temel etüt raporuna uygun olarak hızlandırılıp tamamlanması gerektiği belirtildi.

Mudanya Belediyesi, Mudanya’nın Şükrüçavuş Mahallesi Su Deposu Caddesi üzerinde bulunan bir inşaatın hafriyatı sırasında meydana gelen toprak kaymasına yönelik açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, belediye tarafından gerekli önlemlerin alınmadığı yönündeki haberlerin kamuoyunu yanılttığı belirtildi. Geçtiğimiz hafta özel bir firma tarafından yapılan inşaat sırasında meydana gelen toprak kaymasının ardından tedirginlik yaşayan mahalle sakinlerinin talepleri üzerine Zabıta Müdürlüğü herhangi bir can ve mal kaybına neden olmamak adına Ihlamur sokak üzerindeki bahse konu bölgede güvenlik önlemleri alarak, müteahhit firma tarafından yol güvenliği sağlanana kadar taşıt geçişini engelleyecek şekilde yolu kapattı.

Yine İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından 25.07.2018 tarihinde müteahhit firmaya “Yapılan inceleme neticesinde parselinizin doğu cephesinde bulunan kamu yolu üzerinde malzeme boşalmasına bağlı çatlamalar meydana geldiği tespit edilmiştir.

Bu sebeple ivedilikle gerekli güvenlik önlemlerinin alınarak parselin doğu cephesinde ruhsat eki zemin ve temel etüt raporuna istinaden hazırlanan ankrajlı kuyu perde geçici iksa uygulama projesine göre ankraj sistemli kuyu perde imalatının hızlandırılarak bitirilmesi, ayrıca çalışma alanında yeraltı suyu çıkması halinde suyun fazla yayılmaması için çalışma sırasında altyapı tesislerine dikkat edilmelidir. Aksi halde oluşabilecek her türlü yasal ve hukuki tüm sorumluluklar tarafınıza ait olacaktır” uyarı yazısı gönderilmişti.” denildi.

KAYNAK : http://www.bursadabugun.com/haber/bursa-da-insaatin-temel-kazisinda-toprak-kaydi-mahalleli-tedirgin-991388.html

YAYINA HAZIRLAYAN : BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika