Dolar : Alış : 8.3229 / Satış : 8.3379
Euro : Alış : 9.8906 / Satış : 9.9084
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa39°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 2835 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Kazdağı Ekofest”-2018

23 Ağustos 2018 - 956 kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»“Kazdağı Ekofest”-2018
“Kazdağı Ekofest”-2018

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen doğa festivali “Kazdağı Ekofest”, 15-19 Ağustos  2018 tarihleri arasında Kazdağı’nda gerçekleşti. Zeytin ağaçlarının gölgesinde, Kazdağı’nın serin sularının sesinde, doğanın kalbinde yaklaşık 650 doğa severi bir araya getiren Ekofest 2018, spor etkinlikleri, atölyeler, paneller, forumlar ve konserlerle dopdolu geçti.  

 

 

Festival alanı olarak seçilen Zeytinli-Mehmetalan Köyü’ndeki Kuzgun Kamp, Zeytinli Baraj Projesi yapılırsa sular altında kalacak olan Kirişlik Vadisi’nde yer alıyor. 2014 yılında Mıhlı Çayı üzerinde planlanan Mıhlı Barajı’na dikkat çekmek üzere doğan Ekofest, baraj projesinin sular altında bırakacağı Darıdere Tabiat Parkı’nda, su, orman ve toprak temalarıyla gerçekleşmişti.

 

 

Ekofest 2018’in teması: Enerji

Her yıl farklı bir teması olan Ekofest’in programı “Güneş bize yeter” sloganıyla enerji etrafında şekillendi. “Yenilenemez Enerji” panelinde Pınar Demircan nükleer enerji santralleri, Özlem Katısöz kömürlü termik santrallar konusunda güncel gelişmeleri ve görüşlerini paylaştı. Önder Algedik’in “Sıfır Enerjili Kentler” sunumunun ardından Çanakkale, Edremit ve Küçükkuyu Belediyeleri Başkan ve vekilleri, “Yerel Yönetimler ve Enerji” konusunda neler yapılabileceğini katılımcılarla masaya yatırdı.

Özgür Gürbüz “Nasıl Bir Dünya, Hangi Enerji” ve “Enerji Tasarrufu ve Verimliliği” sunumlarının ardından, Önder Algedik ile birlikte “Türkiye’de Enerji Politikaları”nı doğa severlere aktardı.

 

 

Zeynep İlhan moderatörlüğünde gerçekleşen Enerji forumunda katılımcı STK’lar enerji konusunda gerçekleştirdikleri faaliyetleri  ve daha sonra yapmak istediklerini paylaştı. “Yenilenebilir Enerji” panelinde Kardelen Afrodit Atsal biyoenerjiyi, Çağla Balcı Eriş RES’leri,  Umur Kozanoğulları kolaylaştırıcılığında Adil Alper Coşkun ve Aslı Odabaşı ise Enerji Kooperatiflerini anlattı.

“Yerel Değerler” panelinde, Burhan Gümüş kolaylaştırıcılığında Cumhur Dokur ve Sinan  Tortum bölgenin yerel değerlerini anlattı. “Güneş, Rüzgar, Su” konulu edebiyat panelinde ise Yaşar Kara ve Mustafa Köz edebiyat – doğa ilişkisini inceledi.

 

 

Otuzbeş gönüllünün uzun süren yoğun emek ve çabalarıyla doğada gerçekleştirilen ilk ve tek ekoloji festivali boyunca panellerin yanı sıra tai- chi, yoga, meditasyon, doğa yürüyüşleri gibi spor etkinlikleri, ağaç gözlemi, ekosistem inceleme turu, şiir ve öykü, beden ritm, ip mandala, doğal merhem, zehirsiz temizlik, bitkisel çaylar ve aromaterapik yağlar, seramik, resim, geri dönüşüm atölyeleri gerçekleştirildi. Bu etkinliklere çocuklar da büyük ilgi gösterdi.

 

 

Ekofest katılımcıları müzikle coştu

Ekofest’in zeytin ağaçları altında kurulan sahnesinde Bülent Genç, Mecit Ünal, Nevzat Kalender, Tayfun Hakan Kağan, Issız, Ahmet Beyler, Ethnic Band ve Cümbüş Cemaat konser verdi.

Kazdağı Doğa Koruma Ödülleri sahiplerini buldu

Geçen yıl ilk kez verilen Kazdağı Doğa Koruma Ödülleri festivalin son akşamı sahiplerini buldu. Yerel doğa koruma ödülünü Zeytinli Barajına karşı direnen Mehmetalan köylüleri ile taş ocağına karşı direnen Balıkesir Kocaseyit köylüleri paylaştı. Ulusal Doğa Koruma Ödülü ise, kömürlü termik santrale karşı verdikleri mücadeleyi sabun üreterek devam ettiren Yırca köylülerine verildi.

 

 

Hedefimiz Sıfır Enerjili Kentler

Oldukça renkli görüntülerle geçen, enerji konusunda yeni fikirlerin ve bilgilerin paylaşıldığı festivali değerlendiren Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan, “Ekofest’in bu seneki konusu enerjiydi. Özellikle körfez bölgesindeki yerleşimlerin sıfır enerjili hale gelmesi konusunda kampanya yürütülmesine, yerel yönetim seçimleri öncesinde bu konuda çalışılmasına karar verildi. Bulunduğumuz yerden başlayıp sıfır enerjili kentleri tüm ülkeye yaymak istiyoruz.

 

 

Bu yıl çocukların ve gençlerin yoğun katılımı bizi ayrıca sevindirdi. Atık üretmeyen, doğaya saygılı, daha katılımcı bir Ekofest için herkesin elinden geleni yapacağına inanıyoruz. Ekofest’lerde de görüyoruz ki atık konusunda daha da bilinçlenmemiz gerekiyor. Asgari çöp üretme, ayrıştırma, doğayı kirletmeden kendi dengesinde korunma konusunda önümüzdeki senelerde katılımcılarımızdan daha da katkı bekliyoruz. Festivale destek veren yerel yönetimlere ve gerçekleşmesinde emeği geçen gönüllülerimize teşekkür ederiz” dedi.

KAYNAK : KAZDAĞI DOĞAL VE KÜLTÜREL VARLIKLARI KORUMA DERNEĞİ

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika