Dolar : Alış : 8.4975 / Satış : 8.5128
Euro : Alış : 10.0862 / Satış : 10.1043
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa37°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 2834 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

KKTC Akdeniz’deki Doğalgaz Faaliyetlerine İlişkin Açıklama Yaptı

06 Mart 2018 - 782 kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»KKTC Akdeniz’deki Doğalgaz Faaliyetlerine İlişkin Açıklama Yaptı
KKTC Akdeniz’deki Doğalgaz Faaliyetlerine İlişkin Açıklama Yaptı

 

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay tarafından yapılan açıklamada, Akdeniz’de doğalgaz arama faaliyetlerinde sürecin başlamasının gerekli olduğu belirtilerek, “Hoşumuza gitse de gitmese de şu anda hidrokarbonla ilgili bir kavganın içinde bulunuyoruz.” ifadeleri kullanıldı. İki taraf arasında özellikle Akdeniz’de doğalgaz arama faaliyetlerinde arabuluculuğa ihtiyaç olduğuna işaret eden Özersay, bunun acil çözülmesi gereken bir uyuşmazlık olduğunu belirtti.

Özersay, sadece Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türkler arasında bir zıtlaşmanın söz konusu olmadığını belirterek, “Şu anda KKTC ile Türkiye arasında deniz yetki alanları konusundaki tek anlaşma Münhasır Ekonomik Bölge ile ilgili değil, kıta sahanlığı ile ilgilidir.” değerlendirmesini yaptı.

Kıbrıs Rum tarafının, “doğalgazın federal devletin yetkileri içinde olması konusunda uzlaşı sağlandığını” söylemesinin bir anlamının olmadığını düşündüklerini söyleyen Özersay, Kıbrıs’ta çözüm olmadığı sürece, bunun da bir anlamı olmadığını dile getirdi. Kıbrıs müzakere sürecine ilişkin de değerlendirmede bulunan Özersay, Kıbrıs Türk tarafının kısır döngüye dönüşen bir sürece dahil olmasının söz konusu olmadığını vurguladı.

KAYNAK : https://www.enerjigazetesi.ist/kktc-akdenizdeki-dogalgaz-faaliyetlerine-iliskin-aciklama-yapti/?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+enerjigazetesi+%28Enerji+Gazetesi+-+G%C3%BCncel+Haber+B%C3%BClteni%29

YAYINA HAZIRLAYAN : BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika