Dolar : Alış : 8.5099 / Satış : 8.5252
Euro : Alış : 10.0483 / Satış : 10.0664
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa30°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 2832 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Mermer Ocağı İçin 3 Bin Ardıç Ağacı Kesilecek !

15 Eylül 2018 - 764 kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»Mermer Ocağı İçin 3 Bin Ardıç Ağacı Kesilecek !
Mermer Ocağı İçin  3 Bin Ardıç Ağacı Kesilecek  !

Isparta’nın dağları ve ormanlarıyla ünlü Sütçüler ilçesindeki vahşi madencilik hız kesmiyor. Yüzlerce mermer ocağı ruhsatı verilen ilçedeki ormanlık araziler, su kaynakları, tarım ve hayvancılık mermer ve taş ocakları yüzünden büyük zarar görürken şimdi de bölgenin en önemli ardıç ormanın kalbinde mermer ocağı izni verildi.

Yeniköy çevresindeki ardıç ormanları yılkı atlarına da ev sahipliği yapıyor.JPG

 

Yeniköy sınırlarında tamamı ardıç ormanı olan alanda izin verilen mermer ocağıyla ilgili hazırlanan ÇED dosyası Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce uygun bulundu. Mermer ocağı açmak isteyen firmanın ÇED başvuru dosyasında bölgeden mermer çıkarmak için yaklaşık 3 bin ardıç ağacının kesileceğinin belirtilmesi dikkat çekiyor.

Sütçüler ilçesine bağlı Yeniköy ve çevresi bölgenin en verimli doğal ardıç ormanlarını barındırıyor. Yaklaşık 10 yıldır Sütçüler çevresinde sürdürülen vahşi madencilik furyasından en az etkilenen bu alan aynı zamanda binlerce yılkı atının da yaşam alanı. Bir çoğu anıtsal nitelikteki yaşlı ardıç ağaçlarından oluşan ardıç ormanında iki yıl önce bir mermer ocağı açılmasına izin verildi. Halen çalışmaları süren mermer ocağı, yüzlerce ardıç ağacını yok etti. Ancak yöre halkının bütün tepkilerine karşın Yeniköy’deki ardıç ormanında yeni bir mermer ocağına daha izin verildi.

 

YENİKÖY’DEKİ ARDIÇ ORMANINA İKİNCİ MERMER OCAĞI RUHSATI VERİLDİ

Afyonkarahisar merkezli bir şirkete verilen mermer ocağı izni ile tamamı ardıç ormanı olan 99 hektarlık arazide mermer çıkartılacak. İlk etapta ruhsat sahasının dörtte birlik kısmında işletmeye başlamak için ÇED raporu hazırlayarak Isparta Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne ileten firmanın başvurusu uygun bulunarak ÇED süreci başlatıldı.

FİRMA SAHİBİ REZERVİ BELİRLEDİ, ORMAN KIYIMININ ÖNÜ AÇILDI

Yılda 1 milyon ton mermer çıkartılması planlanan ocağın açılacağı alanın tamamının doğal ardıç ormanı olması dikkat çekiyor. Projeyle ilgili ÇED başvuru dosyasında mermer ocağı açılmak istenen alanın Yeniköy yerleşimine 1700 metre mesafede olduğu kaydedilerek, “faaliyet sahibinin yapmış olduğu arazi gözlemleri neticesinde yeterli miktarda mermer rezervi olduğu belirlenmiştir.

Mermerin bir endüstriyel ham madde olması nedeni ile üretim alanının ekonomik açıdan ana nakil hatlarına ve sanayi merkezlerine yakın olması istenen bir özelliktir. Bu açıdan endüstriyel ham madde olarak mermerin pazarlanmasında herhangi bir problem yaşanmayacağı öngörülmektedir” ifadelerine yer verildi.

 

ÇED RAPORUNDA ‘2990 ARDIÇ AĞACI KESİLECEK’ DENİYOR

Mermer ocağı açılmak istenen arazinin tamamının ardıç ormanı olduğu bilgisine de yer verilen ÇED dosyasında, alanın yüzde 40 ile yüzde 70 oranında ağaçla kaplı olduğu kaydedilerek şu ifadelere yer verildi: “Proje alanı dâhilinde toplam; 149.520 m2 /50 m2≈ 2.990 adet ardıç ağacı bulunduğu söylenebilir. Faaliyet alanında bulunan ağaçların öncelikli olarak taşınması alternatifi değerlendirilecek, taşınmasının mümkün olmadığı durumlarda ise Orman Genel Müdürlüğü ve ilgili birimlerden gerekli izinler alınarak kesimi gerçekleştirilecektir.”

 

 

ARDIÇ ÜRETİMİNDE DEVRİM YAPILAN BÖLGEDE ŞİMDİ KIYIM YAPILIYOR

Sütçüler çevresindeki ardıç ormanları, Türkiye’nin önemli doğal varlıkları arasında gösteriliyor. Geçmişte yalnızca ardıç kuşunun midesinde çimlenerek yetişebilen ardıç ağaçları, 2003 yılında Orman Yüksek Mühendisi Hazin Cemal Gültekin’in öncülüğünde Eğirdir Orman Fidanlığı’nda yürütülen başarılı çalışmanın ardından kültür ortamında da üretilmeye başlandı. Dünya ormancılık tarihinde bir ilk olan devrim niteliğindeki bu başarının ardından, bugün mermer ocaklarıyla yok edilen Sütçüler çevresinden toplanan ardıç tohumları Eğirdir’deki orman fidanlığında doğal malzemeler kullanılarak çimlendiriliyor ve her yıl 1 milyona yakın ardıç fidanı üretiliyor.

 

 

MERMER OCAĞI AÇILAN ORMANDAN TOPLANAN TOHUMLAR FİDAN OLUYOR

Orman köylülerinin Sütçüler, Barla ve Eğirdir çevresindeki ardıç ormanlarından topladığı tohumlar fidanlıkta doğal yöntemlerle çimlendirilerek ardıç fidanına dönüşüyor. Burada üretilen ardıç fidanları, kamu kurum ve kuruluşlarının kullanımına sunulmasının yanı sıra özel sektöre de satılıyor. Ardıç ağaçları yangına dayanıklı bir tür olduğu için öncelikli olarak yanan ormanlık alanların ağaçlandırılmasında kullanılıyor. Ancak bir yandan büyük emek ve masraflarla ardıç üretiminde önemli aşamalar kaydedilirken diğer yandan yetişmiş doğal ardıç ormanlarının mermer ocaklarına kurban edilmesi bölge insanının tepkisini çekiyor.

 

 

ARDIÇ TOHUMU YAĞI KANSER HÜCRELERİNİ ÖLDÜRÜYOR

2017 yılında Sütçüler çevresindeki ardıç ağaçlarından toplanan tohumlardan elde edilen ardıç yağı üzerinde yaptıkları bilimsel projeyle TÜBİTAK Ortaöğretim Araştırma Projeleri Yarışması’nda Türkiye birincisi olan iki lise öğrencisi, yaptıkları çalışmayla ardıç yağının kanser hücrelerini öldürdüğünü gözlemlemişlerdi.

 

 

Bölgede yüzlerce yılkı atı yaşıyor.JPG

(Ardıç ormanlarıyla kaplı olan Yeniköy ve çevresi aynı zamanda bölgede yaşam mücadelesi veren yılkı atlarının da barınma alanı. Fotoğraflar: Yusuf Yavuz)

KAYNAK : https://gazeteciyazaryusufyavuzblog.wordpress.com/2018/09/15/sirket-sahibi-gorup-begendi-mermer-icin-3-bin-ardic-agaci-kesilecek/

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika