Dolar : Alış : 32.1940 / Satış : 32.2520
Euro : Alış : 34.9265 / Satış : 34.9894
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 3261 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

MKE Müdürü Tanrıverdi MPT-76 marka silahların planlarını satarken suçüstü yakalandı

08 Nisan 2016 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»MKE Müdürü Tanrıverdi MPT-76 marka silahların planlarını satarken suçüstü yakalandı
MKE Müdürü Tanrıverdi MPT-76 marka silahların planlarını satarken suçüstü yakalandı

983bce52c2f0343efc41e6719951446c-1     turkiye-nin-silah-sirlarini-1-milyon-liraya_x_8337165_17 uiauia_1887

Silah tüccarı kılığına giren polisler, müdürle Ankara’da bir restoranda buluştu. Seri numaraları alınmış 300 bin dolar ile 200 bin TL’yi elden teslim alan müdür, gözaltına alındı. Tutuklanarak cezaevine gönderilen Tanrıverdi ifadesinde, “Ben bu olayda hatalı davrandım. Yaptığımın farkındayım ve pişmanım” dedi. Savcılık kaynaklarının verdiği bilgiye göre, ABD’de silah fabrikaları bulunan Türk iş adamı K.K, polise ihbarda bulundu. İhbar üzerine başlatılan soruşturmada, MKE’ye bağlı Kırıkkale Silah Fabrikasının Müdürü olan Mustafa Tanrıverdi’nin Ar-Ge çalışmaları yapılarak tamamlanan ve patenti MKE’ye ait olan MP-5 marka silahın çizim ve üretim planlarını 200 bin TL karşılığında, üretime henüz başlanan MPT-76 Marka (Milli Piyade Tüfeği) silahın çizim ve üretim planlarını ise 300 bin ABD doları karşılığında satacağı tespit edildi.

56e2b31f04207d1220b5ffb8

 ÖZEL SALONDA BULUŞTULAR

Cumhuriyet Savcısı Ali Alper Saylan, 6 Nisan günü operasyon talimatı verdi. Bu kapsamda, şüpheli Tanrıverdi, teknik araçlarla takibe alındı. Tanrıverdi iş adamı K.K ile saat 18.20’de Eskişehir yolunda bir lokantanın özel salonunda bir araya geldi. Tanrıverdi yanında getirdiği gizli bilgiler kayıtlı 2 adet flaş belleği ihbarı gerçekleştiren iş adamı K.K’ya teslim etti.

0801149024507

ÇANTAYI TESLİM ALDI

İşadamı da önceden hazırlanarak seri numaraları alınan çanta içerisindeki 200 bin TL ve 300 bin dolar parayı Tanrıverdi’ye teslim etti. İçerisi para dolu çantayı teslim alan Tanrıverdi lokantanın önünden ayrıldığı sırada polislerce gözaltına alındı. Yapılan üst aramasında önceden seri numaraları alınmış 5 bin TL’nin Tanrıverdi’nin iç cebinde olduğu tespit edildi. Operasyon kapsamında şüphelinin Kırıkkale’deki ev ve iş adreslerinde arama yapıldı.

0803237822356

MPT-76 ÜRETİMİNE BAŞLANDI

Savcılık sorgusunun ardından Tanrıverdi tutuklama talebiyle Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Tanrıverdi, hakimlik ifadesinde özetle şunları anlattı: “1987’den beri MKE’de değişik görevlerde bulundum. Son olarak da silah fabrikası müdürü olarak çalışıyorum. MPT- 76 adlı piyade tüfeğinin ilk başlangıcından bugüne kadarki tüm aşamalarında aktif olarak görev aldım. Şu anda NATO standartlarındaki en çok testi geçebilen ve dünyada birinci sırada yer alacak nitelikte bir piyade tüfeğinin seri üretimine, müdürü olduğum fabrikada başlanmıştır.

mke

 

DAHA ÖNCE DE SİLAH SATTIM

Ben K.K. isimli kişiyi yaklaşık bir buçuk yıldır tanırım. Kendisinin Amerika’da yasal olarak silah ticareti işi yaptığını ayrıca sivillere yönelik bir silah fabrikasını kuracağını biliyorum. Ben bu kişiye bin adet MP5, G-3 ve buna benzer silahların sivil versiyonlarını yasal olarak sattım. Sivil versiyondan kastım otomatik değil tek atış yapabilen emniyeti olan silahlardır. Benden MPT-76 ve MP-5 tüfeklerinin teknik çizim ve diğer bilgilerini istedi. ABD’de silah fabrikası kuracağını benim de tecrübemden faydalanmak istediğini söyledi. Ben de bir hata yaptım, sözlerine inandım. Bu kapsamda K.K. bana uygun bir para vereceğini söyledi. Pazarlık yapmadık. O da çanta ile parayı bana verdi. Çantadaki parayı da saymış değilim.

mke

HİZMETE ÖZEL BİLGİLERDİR

K.K.’ye flaş disk içerisinde verdiğim bilgilerin büyük bir kısmı daha doğrusu namlu dışındaki tüm parçalara ait teknik veriler gizli bilgi niteliğinde değildir. Hizmete özel bilgidir. Bu nedenle ortada devlet sırrı niteliğinde bir bilgiden söz edilemez. Hatta namlunun yiv set kısmı dışındaki bölümleri dahi taşeron firmalar aracılığıyla ile ilgili teknik veriler de mevcuttur. K.K.’nin bu flaş diskteki bilgileri alarak yasal yollardan bu silahları üretmesi mümkün değildir. Zira patenti Amerika’da ülkemiz lehine koruma altındadır.

0802046320608

HATALI DAVRANDIM, PİŞMANIM

Ben bu olayda hatalı davrandım. Yaptığımın farkındayım ve pişmanım. Ancak K.K.’ye verdiğim bilgilere göre bu kişinin bu silahı uygun teknik imkanlar ile üretebileceğini biliyorum. Ancak teknik olarak üretebilir durumda olsa da Amerika’da bunu yasal çerçeve dışında üretip satabilmesi mümkün değildir.” Tanrıverdi savunmasının ardından “Devlet sırlarından yararlanma, Devlet hizmetlerinde sadakatsizlik” ve “Rüşvet almak ve vermek” suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika