Dolar : Alış : 32.0060 / Satış : 32.0636
Euro : Alış : 34.6590 / Satış : 34.7215
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 3249 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Muğla’nın yüzde 59’u madenlere ruhsatlanmış!

16 Ekim 2020 - kez okunmuş
Ana Sayfa » ÇEVRE»Muğla’nın yüzde 59’u madenlere ruhsatlanmış!
Muğla’nın yüzde 59’u madenlere ruhsatlanmış!
TEMA Vakfı’nın Muğla ile ilgili hazırladığı rapora göre kentin yüzde 59’u madenlere ruhsatlandı. Muğla 1.449 maden ruhsatına bölünmüş durumda. 

Fotoğraf: TEMA Vakfı

TEMA Vakfı tarafından ülkemizin en önemli turizm ve tarım kentlerinden birisi olan Muğla ile ilgili hazırlanan raporda Muğla’nın yüzde 59’unun madenlere ruhsatlandığı ortaya konuldu. Rapora göre Muğla 1.449 maden ruhsatına bölünmüş durumda. 

TEMA Vakfı geçtiğimiz Temmuz ayında açıkladığı Kazdağları Raporunun ardından Muğla’daki madencilik faaliyetleri ile ilgili de bir rapor hazırladı. Türkiye’nin en önemli doğa, kültür ve turizm alanlarından biri olan Muğla ve yakın çevresinin binlerce maden ruhsatı nedeniyle tehdit altında olduğunun ortaya konduğu raporda sayısal verilerle bu duruma açıklık getirildi. 

Rapora göre ihale, arama ve işletme aşamalarında 1.449 maden ruhsatına bölünen Muğla’nın %59’u ruhsatlandırılmış durumda. Raporda, “Bölgede mevcut ruhsat sahalarının hayata geçmesi halinde, Muğla’nın toprağı, suyu, doğal varlıkları, yöre insanının sağlığı, tarıma ve turizme dayalı ekonomisi telafisi imkansız zararlar görecek” denildi.

“MADENCİLİK FAALİYETLERİNDEN KORUNAN ALANLAR OLUŞTURMALIYIZ”

Maden Kanunu’nda bugüne kadar yapılan değişikliklerin; ülkemizin doğa alanlarını, tarım alanlarını, meralarını ve kültür miraslarını madencilik faaliyetine açtığına dikkat çeken TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç; “Mevcut Maden Kanunu’nda yapılan değişiklikler, tüm koruma statülerini yok var sayarak; yaşam alanlarımızı da binlerce maden ruhsatı ile karşı karşıya bırakıyor.

Bugün maalesef ülkemizde doğa koruma alanı, tarım alanı ya da içme suyu havzası kanunlarla korunmamaktadır. Halbuki, ülkemizde kanunlarla madencilik faaliyetlerinden korunan alanlar oluşturmamız gerekiyor. Aksi halde madencilik faaliyetleri Çanakkale’de olduğu gibi Muğla’nın da ormanlarını, tarım alanlarını, meralarını, şehrin kültürünü ve turizmi tehdit etmeye devam edecek.

Yetkilileri Muğla ve tüm illerimiz için madencilik faaliyetlerine karar verirken; doğal varlıklarımızı, tarımımızı ve su varlıklarımızı göz önünde bulundurmaya ve bu tarihi sorumluluğu hep birlikte almaya davet ediyoruz” dedi. 

NE VAR NE YOK HEPSİNİ MADENLER İÇİN RUHSATLAMIŞLAR!

TEMA Vakfının Muğla Raporunda Muğla ve yakın çevresinde madencilik çalışmasının ilk bulguları şu şekilde sıralandı: 

  • Muğla ve çevresinin % 59’u madenler için ruhsatlandırılmıştır. 
  • Muğla ve çevresi orman alanlarının % 65’i madenler için ruhsatlandırılmıştır. 
  • Muğla ve çevresinde bulunan uluslarası koruma kriterlerine göre belirlenen ve nadir flora ve fauna barındıran, Dünya ölçeğinde önemli ekosistemler olan Önemli Doğa Alanlarının %65’i madenler için ruhsatladırılmıştır.
  • Muğla ve çevre tarım alanlarının % 48’i madenler için ruhsatlandırılmıştır.   
  • Muğla ve çevresinde nadir canlı tür çeşitliliği, doğal ve kültürel özellikleri ile tabiatı koruma alanı, milli park gibi statülerle koruma altına alınmış alanların % 55’i madenlere ruhsatlandırılmıştır. 
  • Türkiye’nin en yaşlı karaçam ormanı (250-700 yaş) ve eşsiz yaban hayatı ile mutlak koruma statüsüne sahip Kartal Gölü Tabiatı Koruma Alanının tamamı madenler için ruhsatlandırılmıştır.
  • Kültür Varlıklarının (arkeolojik sit alanı, vb.) % 66’sı madenler için ruhsatlandırılmıştır.

KAYNAK : https://www.evrensel.net/haber/416567/tema-vakfi-raporu-ortaya-koydu-muglanin-yuzde-59u-madenlere-ruhsatlanmis-ÖZER AKDEMİR

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika