Dolar : Alış : 28.8515 / Satış : 28.9035
Euro : Alış : 31.3515 / Satış : 31.4080
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 3216 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ordu İlküvez halkı çöp tesisine karşı direniyor

08 Şubat 2020 - kez okunmuş
Ana Sayfa » ÇEVRE»Ordu İlküvez halkı çöp tesisine karşı direniyor
Ordu İlküvez halkı çöp tesisine karşı direniyor
Ordu Çaybaşı ilçesi İlküvez’de Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan çöp tesisine karşı halkın direnişi 35’inci gününde.
Ordu İlküvez’de halk çöp tesisine karşı direniyor

Fotoğraf: Ordu Çevre Derneği

Ordu Çaybaşı ilçesi İlküvez’de Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan çöp tesisine karşı halk direnmeye devam ediyor.

Çöp tesisinin suların kirlenmesine neden olduğunu söyleyerek kar kış demeden direniş çadırı kuran halkla görüşerek değerlendirme toplantısı yapan Ordu Çevre Derneği yöneticileri hukuksal sürecin başlatılması için destek sağlayacak.

Çaybaşı ilçesi İlküvez’e Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak, Dernek Denetleme Kurulu Başkanı Avukat Haluk Türkmen, Ünye’den dernek üyesi Ceyhan Aksu katıldı. Çaybaşı ilçesinden de katılımın olduğu toplantıya yaklaşık 250 kişi hazır bulundu.

“HALKIN SESİNİ DUYUN”

Yer yer sağanak yağmur, yer yer kar yağışı altında yapılan toplantıda önce ORÇEV Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak konuştu. Yaşam alanlarına yönelik direnişlerinin önemli olduğunu vurgulayarak, “Kutsal bir direniş yapıyorsunuz. Direnmenin yanında hukuksal süreci de başlatmak gerekir. İkisi yan yana gitmeli.

Buraya gelip sizinle beraberiz demek yetmez. Biz dernek olarak neler yapılabileceğini de konuşmaya, çöpü ve yasadışı çalışmaları birlikte nasıl durdurabileceğimizi konuşmaya geldik” dedi.

ORÇEV Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül de, “Burada saldırıya uğradınız, gözaltına alındınız. Oysa sizler yaşamınız için buradasınız. Kar, yağmur, soğuk altında buradasınız. Hukuksal yollar var. İnceleyip avukatlarımızla neler yapabileceğimizi konuşacağız. Dilekçe verme ve suç duyurusu hakkınızı kullanmalısınız” diyerek yaşadıkları sorunlara karşı neler yapılması gerektiğini anlattı.

ORÇEV Denetleme Kurulu Başkanı Avukat Haluk Türkmen de, “Keyfiliğe izin verilmemeli. ÇED dosyasını inceleyeceğiz. Sular kirletiliyor. Bu konularda dilekçeler hazırlayıp sizlere ulaştıracağız. Bundan sonra iletişimimizi sürdüreceğiz. Yalnız kalmayacaksınız” dedi.

“ZEHİRLENİYORUZ”

Halkın tepkisinin büyük olduğu toplantıda, jandarmanın kendisine de sürüklediğini söyleyen Nuran Çakır, “18 yıldır Ak Partiliydim. Yazıklar olsun. Yerlerde sürüklendik. İfademiz alındı. Doktorlar rapor vermedi. Bu tesisi yaparken bize haber vermediler. Çöpten akan kirli sular, kaynak sularımızı zehirliyor” dedi.

Emine Elik de, “Çadır kendi arazimizde. Jandarma çadırımızı kaldırmak istiyor. Geceleri de buradayız. Ak Parti’ye oy verdim hep. Ellerim kırılsaydı” dedi.

ÜÇ VARDİYALI NÖBET

Direniş için üç çadır kurulmuş. Biri mutfak görevi görüyor. İkisi barınma için. Çadırda soba ve tahtadan oturak yapılmış. Köylülerden biri, “35 gündür nöbet tutuyoruz. Vardiyalı olarak. Üç vardiya nöbet var burada. Çöp istemiyoruz. Ordu’da üç kişi OBB Başkanı Hilmi Güler’le görüşmeye gittik. Siyah çelenk bıraktık. Sözde bizi ikna etmiş. Yok öyle bir şey. Bu zehre ikna mı olunur” diyerek tepki gösterdi.

Toplantı sonunda Ordu Çevre Derneği ile hukuksal sürecin devam ettirilmesine, hazırlanacak dilekçelerin, suç duyurularının gerekli yerlere verilmesine karar verildi. (Ordu/EVRENSEL)

Ordu İlküvez’de halk çöp tesisine karşı direniyor
Fotoğraf: Ordu Çevre Derneği

KAYNAK : https://www.evrensel.net/haber/396875/ordu-ilkuvez-halki-cop-tesisine-karsi-direniyor

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika