Dolar : Alış : 31.1201 / Satış : 31.1761
Euro : Alış : 33.6543 / Satış : 33.7149
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 3238 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Otomotiv sektöründe Çip krizinde fabrikalar üretime ara veriyor

11 Mart 2021 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Bilim»Otomotiv sektöründe Çip krizinde fabrikalar üretime ara veriyor
Otomotiv sektöründe Çip krizinde fabrikalar üretime ara veriyor

Otomotiv sektöründe son aylarda yaşanan çip tedariki sorunu nedeniyle fabrikalar üretimlerine ara vermeye başladı…Otomotiv sektöründe son aylarda yaşanan çip tedariki sorunu nedeniyle fabrikalar üretimlerine ara vermeye başladı. Otomotiv sektöründen gelen yüksek talep nedeniyle dünyanın önde gelen çip üreticileri taleplere yetişemiyor ve çip arzında sıkıntı yaşanıyor.

ABD Başkanı Joe Biden da bu sorunu aşmak için 37 milyar dolarlık paket hazırlandığını duyurmuştu. Türkiye’de ise çip tedarikindeki sıkıntılar nedeniyle Oyak Renault, üretime ara vereceğini açıkladı.

Küresel olarak otomotiv üreticilerinin etkilendiği çip krizinin çeşitli sonuçları olacağını ifade eden Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, “Çip krizinin büyümesi sıfır araç tedarikinde problemler yaratırsa 2020 yılında olduğu gibi ikinci el araçlarda fiyat artışları yaşayabiliriz” dedi.

DEV ÜRETİCİLER ART ARDA ÜRETİME ARA VERİYOR alınan habere göre; küresel ölçekte yaşanan çip sıkıntısı nedeniyle, Türkiye’nin önde gelen otomotiv üreticilerinden Oyak Renault, üretime ara vereceğini duyurdu. Oyak Renault Genel Müdürü Antoine Aoun, küresel kaynaklı elektronik bileşen tedarik sıkıntısı nedeniyle 15-22 Mart tarihleri arasında üretime ara vereceklerini söyledi. Dünya genelinde Ford, Nissan, Fiat, Volkswagen ve Toyota gibi büyük üreticiler de üretimlerine ara verdiklerini açıkladı.

İKİNCİ EL OTODA ESKİ GÜNLERE DÖNÜŞ MÜ ?Sıfır araçların piyasa geç gelişi ve yükselen kur nedeniyle ikinci el oto geçen bahar döneminde bir anda yükselmişti. İki katına çıkan fiyatlar sıfır araçların gelişiyle bir miktar düşüş yaşarken, sıfır araçlardaki yeni krizin ikinci el araç fiyatlarında eski günlere dönüşü getirip getirmeyeceği merak konusu… Haber editörü : Cem Bayram SEÇEN

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika