Dolar : Alış : 32.0060 / Satış : 32.0636
Euro : Alış : 34.6590 / Satış : 34.7215
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 3249 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şimdi de Bankacı Müjgan Skandalı ve Motorsporları Dünyasının İçinden Ünlü İsimler !

12 Şubat 2024 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»Şimdi de Bankacı Müjgan Skandalı ve Motorsporları Dünyasının İçinden Ünlü İsimler !
Şimdi de Bankacı Müjgan Skandalı ve Motorsporları Dünyasının İçinden Ünlü İsimler !

Kâr payı vaadiyle birçok kişiden 200 milyona yakın para toplamakla suçlanan emekli banka şube müdürü Müjgân Durmaz’ın soruşturma dosyasının ayrıntıları; Durmaz ile birlikte tutuklanan 3 isim arasında eski ralli şampiyonu Ekrem Hakan Dinç’in de olduğu ortaya çıktı. Durmaz’a para kaptıran isimler arasında çok sayıda bankacının yanı sıra rallici Burak Sohtorik de bulunuyor.

Bankacı Seçil Erzan’ın sisteminin bir benzerini emekli bankacı Müjgân Durmaz’ın da işlettiği anlaşıldı. Yürütülen soruşturmaya göre Durmaz, 2019’dan itibaren temasta olduğu kişilerden para toplamaya başladı. Durmaz ifadesine göre, topladığı paraları ağırlıklı olarak borsada işletti. Ancak şüpheli ve şikâyetçi ifadeleri ise, Durmaz’ın odağında olduğu bir saadet zincirinin oluştuğunu ortaya koyuyor. Bazı kişiler, kendi paralarını Durmaz’a verdikleri gibi başka kişilerden de para toplayarak Durmaz’a verdi. Ve sisteme dâhil ettikleri kişinin parası üzerinden de komisyon aldı. Durmaz kendisini arayan kişilere, eşi Müjgan Durmaz’ın, paraları batırdığını söyledi. 63 yaşındaki Müjgân Durmaz verdiği ifadelerde “Paraların geldiğini inkar etmiyorum” dedi. Durmaz, birçok kişiye ise paralarını ödediğini öne sürdü. Durmaz, topladığı paraları borsada değerlendirdiğini ancak kazanç elde edemediğini söyledi. Topladığı paraların akıbeti için “Ben kimseye garanti vermedim. Borsada para kaybetmenin olduğunu onlar da biliyordu” diye konuştu. Topladığı paraları zimmetine geçirmediğini savunan Durmaz, “Borsada normal olan işlemler sonucu paralar kayboldu” dedi. Durmaz’ın avukatı ise hâkimlik sorgusunda yaptığı savunmada “Müvekkil ve ailesi, bütün paralarını müştekilerin zararlarını gidermek için harcadı” şeklinde konuştu.

Dosyada hem şikâyetçi hem şüpheli konumda olan ralli şampiyonu Ekrem Hakan Dinç (61) ise “Ben paramı değerlendirmek için Müjgân’a verdim. Ailemizden toplam 10 milyon 500 bin TL para verdim” dedi. Komisyon almadığını savunan Dinç, kendisinden şikâyetçi olan Ali Hüroğlu’nun da parasını kendi isteği ile verdiğini kaydetti. Nikola Çerkezo ve ralli şampiyonu Hakan Dinç de tutuklandı.

Nikola Çerkezo (59) ise “Kimseyi para yatırması için teşvik etmedim” dedi. Dosyaya göre Çerkezo, çocukluk arkadaşı N. B.’nin birlikte yaşadığı Nuray Aslan’ın 900 bin lirasının buharlaşmasına sebep olmakla suçlanıyor. Şüpheli Nur Esi (45) ise dedesinden kendisine miras kaldığını Müjgân Durmaz’a toplamda 24 milyon 400 bin TL para gönderdiğini söyledi. “Ben Müjgân için kar vaadi ile para toplamadım” diyen Esi “Ferit Bahadır isimli kişiden 20.000 dolar almadım” dedi.

Sorgu sonrası Müjgân Durmaz, Ekrem Hakan Dinç, Nikola Çerkezo ve Nur Esi tutuklandı. Durmaz’ın eşi C. Durmaz, oğlu E. Durmaz ile gelini S. Durmaz ile adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Tutuklanan isimler arasında yer alan Nur Esi de Durmaz’a para kaptırdı. Durmaz’a aktarılan paranın tutarı 200 milyon TL. Bu paranın ne kadarının iade edildiği belli değil. Rallici Burak Sohtorik 4 milyon lira verdi. Sohtorik’in yakınları ise 65 milyon lira verdi. Onur Tolga Aydemir isimli bir kişi ise 1 milyon 50 bin lira verdiği anlaşıldı. Büyük bir holdingde üst düzey yöneticilik yapan Ali Hüroğlu de para kaptırdı.

POLİS BAŞARILI ÇALIŞMA SONRASI PARA TRAFİĞİNİ ORTAYA ÇIKARDI ! Şüphelilerin para trafiğinin ortaya çıkarıldığını kaydeden Av. Yasin Turhan, artan dolandırıcılık olaylarının odağında emekli veya görevdeki bankacıların yer aldığına işaret etti. Av. Turhan bu kişilerin, vaat ettikleri kâr payları ve net kazançlar sayesinde para toplayabildiklerini söyledi.

‘GELEN PARAYI 3 DAKİKA İÇİNDE DURMAZ’A GÖNDERDİ’
Tutuklanan Ekrem Hakan Dinç’in avukatı Ezgi Efendioğlu, müvekkiline yönelik tutuklama kararının hatalı olduğu görüşünde. Av. Efendioğlu, Dinç’in hem kendi parasını hem de yakın çevresindeki bir çok kişinin de parasını kaptırdığını ifade ederek “Müvekkilin buradaki mağduriyeti açık. Ali Hüroğlu‘ndan müvekkile gelen paranın, 3 dakika içinde Müjgan Durmaz’ın hesabına gittiği de belgeleri ile sabit. Hüroğlu dışından müvekkilden şikayetçi olan başka bir kişi de yok. Tutukluğa itiraz ettik. Etkin bir inceleme ile hatalı verilen karardan dönülmesini umuyoruz” ifadeleri kullandı.                                 Haber ; Cem Bayram SEÇEN 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika