Dolar : Alış : 8.3229 / Satış : 8.3379
Euro : Alış : 9.8906 / Satış : 9.9084
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa39°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 2835 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

TAŞ YERİNDE AĞIRDIR MİSALİ TARİH YERİNDE GÜZELDİR

09 Ağustos 2018 - 674 kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»TAŞ YERİNDE AĞIRDIR MİSALİ TARİH YERİNDE GÜZELDİR
TAŞ YERİNDE AĞIRDIR  MİSALİ TARİH YERİNDE GÜZELDİR
Sular altında kalacak olan Hasankeyf’teki tarihi eserlerin taşınmasına yaşam alanı savunucuları tepki gösterdi.

Ilısu Barajı nedeniyle sular altında kalacak Hasankeyf’te tarihi eserlerin taşınmasına tepki gösteren yaşam alanı savunucuları doğa ve tarihin yerinde güzel olduğunu söyledi.

Batman’da yapımı süren Ilısu Barajı nedeniyle 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf’te geçtiğimiz yıl taşınan Zeynelbey Türbesi’nin ardından Artuklu Hamamı da taşındı. Tarihi kaleye açılan kapılardan olan Roma Kapısı ve Sultan Süleyman Bin Turan Şah Eyyübi’nin hükümdarlığı döneminde yapılan Sultan Süleyman Camii ve El-Rızk Camii’nin minaresi ise önümüzdeki süreçte taşınacak. Yaşananlar üzerine doğa koruyucuları Mezopotamya Ajansından Metin Yoksu’ya konuştu.

‘NEDEN DOĞA VE TARİH TAHRİP EDİLİYOR?’

Zeynelbey Türbesi’nin Caferilerin mimarisinin özelliklerini taşıdığını anlatan Doğal Yaşamı Koruma Derneği Kurucu Üyesi ve Yöneticisi Emin Bulut, “Zeynelbey Türbesi Hasankeyf’in nazar boncuğu idi. Geçtiğimiz günlerde de Artuklu Hamamı taşınmıştı. Aslında Artuklulara ait değil, Romalılara aittir. Fakat Artuklular sadece restore etmiştir ve Türkleştirme politikaları nedeni ile buraya böyle bir isim verilmiştir. Tüm bu tartışmalardan ayrı olarak neden taşınıyor. Neden doğa ve tarih tahrip ediliyor. Doğa ve tarih yerinde güzeldir. Daha önce ağaçları taşımışlardı ve bu ağaçlar kurumuş vaziyettedir” diyerek, tepkisini dile getirdi.

‘BÜYÜK TEPKİ VE ÜZÜNTÜ İÇİNDEYİZ’

Taşınma işlemlerinin şark ıslahat planının bir parçası olduğunu vurgulayan Bulut, “Burada bir tarih ve doğa soykırımı yaşanıyor. Büyük bir tepki ve üzüntü içindeyiz. Binlerce yıllık tarih buradan para ve rant için taşınarak katliam yapılıyor. Bir insanın iç organları nasıl ki onların özü ise bu tarihin taşınması da Hasankeyf’in iç organlarını kesmek koparmak kısacası onun yaşamsal tüm organlarını koparmak anlamına geliyor” diye konuştu. Yaşananlara ilişkin ellerinden bir şey gelmediğini dile getiren Bulut, “Biz sadece üzüntü içindeyiz tüm muhalefet de susturulduğu için elimizden de bir şey maalesef gelmiyor” dedi.

‘UNESCO RANTIN YOLUNU AÇIYOR’

Tarihi eserlerin taşınmasına karşı olduklarını yineleyen Hasankeyf Yaşatma Girişimi Sözcüsü Rıdvan Ayhan da,  “Tarih yerinde güzeldir. Biz tarihi başka bir yerde değil olduğu yerde görmek istiyoruz. Dünyada ilk defa tarih sadece Türkiye’de başka bir yere taşınıyor bunun neresi doğru” diye belirtti. Taşınma işlemlerinin yapılmasına UNESCO’nun da göz yumduğuna dikkat çeken Ayhan, “UNESCO taşınmalara göz yumarak rantın açılmasına da göz yummuş oluyor. Dünya üzerinde 12 bin yıllık bir tarih deyim yerinde ise UNESCO eliyle de yok edilmiyor mu bu durumda” diye sordu.

‘HASANKEYF TARİHTİR’

Hasankeyf’in sadece tarihi eserden ibaret olmadığını sözlerine ekleyen Ayhan, şunları söyledi: “Hasankeyf sadece iki minare, bir hamam veya türbeden ibaret de değildir. Hasankeyf mezarlardır, kaledir, mağaralardır yani Hasankeyf koca bir alandır. Dünyanın ilk üniversitelerinden birisi buradadır. İlk yerleşim alanları buradadır. Bugün Hasankeyf’in sadece yüzde 25’i kazıldı geriye kalan yüzde 75 ise bugün sular altında bırakılmak isteniyor. İstendiği takdirde baraj da kurulur ama Hasankeyf de sular altında kalmaz.”

KAYNAK : https://www.evrensel.net/haber/358876/hasankeyfte-tarihin-tasinmasina-tepki-tarih-yerinde-guzeldir     (BATMAN)

YAYINA HAZIRLAYAN : BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika