Dolar : Alış : 16.9369 / Satış : 16.9674
Euro : Alış : 17.5036 / Satış : 17.5351
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 3031 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Toprağı korumak için herkesin yapabileceği 5 şey

29 Aralık 2019 - 455 kez okunmuş
Ana Sayfa » ÇEVRE»Toprağı korumak için herkesin yapabileceği 5 şey
Toprağı korumak için herkesin yapabileceği 5 şey

Günlük hayatta hava ve su kirliliği üzerine bol bol konuşuyoruz ancak toprak kirliliği üzerine çok da düşünmüyoruz. Oysa ki toprağın durumu da yeryüzündeki canlılar için hava ve su kadar önemli.

Toprağın kirlenmesini engellemek ve toprak sağlığını korumak için hepimizin yapabileceği 5 basit maddeyi derledik.

#1 Gıda atığımızı azaltmak

Marketten aldığımız yiyecekler tüm yiyecek tedarik sistemini etkiler. Toprağı desteklemenin en kolay yollarından biri çöpümüzde biten yiyecek miktarını sınırlamak. Alışveriş sepetine attığımız tüm yiyecekler toprağın, suyun, besin maddelerinin ve enerjinin üretilmesini gerektirir. Daha fazla tüketerek ve daha az atarak, değerli besinlerin çöplük alanlarına girmesini önleyebiliriz.

Ayrıca gıda atığını azaltmak iklim krizini durdurmak için yapabileceğimiz en etkili çözümlerden biri.

#2 Diyetimizi çeşitlendirmek

Farklı türde yiyecekleri yiyerek, toprak için daha iyi olan çok çeşitli tarımsal ürünlere talep yaratılmasına yardımcı olabiliriz. Gıda çeşitliliği talep etmek, arazilerin birden fazla mahsul yetiştirmek için kullanılmasını sağlayarak biyolojik çeşitlilik ve toprak verimliliği konusunda yardımcı olur. Ayrıca protein aldığınız kaynakları da çeşitlendirmeniz toprak verimliliğini artıracaktır.

#3 Kompost yapmak

Yemek yaparken çıkan yemek atıklarını ve buzdolamızdaki gıda atıklarını çöpe atmak yerine kompostlaştırarak toprağın iyileşmesini sağlayabiliriz. Kompost yapmak gıdaların içerisindeki besinlerin toprağa geri dönmesini sağlar ve kaliteli gübre elde etmemize olanak verir.

#4 Bahçe ürünlerinin üzerindeki etiketleri okumak

Bahçede kullanacağınız malzemelerin üzerindeki etiketleri okuyarak toprağınızı zehirli kimyasallardan koruyabilirsiniz. Bunun yanında bitkilerinizin sulama ve bakım bilgilerini öğrenmek bahçenizdeki verimi artıracak, su kullanımınızı optimize edecektir.

#5 Toprak ölçümü yaptırmak

Bitkilerimizi veya bahçemizi gübrelemek istiyorsak, daha fazla uygulamadan önce toprakta hangi besinlerin bulunduğunu bilmemiz gerekir. Böylece daha az gübre uygulayarak tasarruf da etmiş oluruz. Bunun da en basit ve etkili yolu toprak analizi yaptırarak toprağımızın hangi besinlere ihtiyacı olduğunu saptamaktır.

Kaynak:https://www.yesilist.com/topragi-korumak-icin-herkesin-yapabilecegi-5-sey/DENİZ AYTEKİN

HABER:BÜLENT ÖZGEN

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika