Dolar : Alış : 8.0285 / Satış : 8.0429
Euro : Alış : 9.4924 / Satış : 9.5095
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa23°CSisli

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 2739 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Türkiye’de Yeni Yönetim Sisteminde Neler Olacak?

04 Haziran 2018 - 691 kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»Türkiye’de Yeni Yönetim Sisteminde Neler Olacak?
Türkiye’de Yeni Yönetim Sisteminde Neler Olacak?

Yaklaşık bir ay sonra Türkiye yeni yönetim sistemine geçecek. 2017 referandumuyla kabul edilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ilk kez uygulanmaya başlayacak. Yani hükümet Meclis’te değil, Cumhurbaşkanlığında kurulacak. Hükümetin başı da artık Başbakan değil Cumhurbaşkanı. Peki yeni sistemde Cumhurbaşkanı’nın yetkileri neler olacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Yaklaşık 200 yıllık yönetim sistemi arayışımızda yeni ve çok önemli bir yol ayrımına geldik” diyerek sözünü ettiği yol ayrımı, 2017 referandumuyla geçildi. Halk oyuyla yeni sistem için geri sayım başladı. 24 Haziran’dan sonra Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi devreye girecek.

Yeni sistemde Cumhurbaşkanı

Milat 24 Haziran. Cumhurbaşkanı ve Parlamento seçimleri birlikte yapılacak ve sonrasında Cumhurbaşkanı hükümeti kuracak. 5 yıl süreyle ülke yönetimi ona ve ekibine emanet edilecek. Artık devletin tüm yönetim merkezi Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi olacak.

Yürütme yetkisi Cumhurbaşkanı’nda

Adres değişikliği ile yürütme organı yani hükümet Cumhurbaşkanı’na bağlanacak. Detaylarla ilgili CNN TÜRK’e konuşan TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, “Başbakan olmayacak. Başbakan sıfatını taşıyan bir kişi olmayacak. Bu sistemle birleşen bu yeni makama Cumhurbaşkanı ismini vermiş oluyoruz. Doğrudan hükümet etmek için seçilen kişi Cumhurbaşkanı. Dolayısıyla hükümet yetkisi Cumhurbaşkanı’nda” dedi.

Yeni sistemde Cumhurbaşkanı neler yapabilecek?

Peki Cumhurbaşkanı’nın yetkileri neler, neler yapabilecek? Bakanlar kurulunu belirler. Cumhurbaşkanı yardımcılarını seçer. Her yıl bütçe kanunu hazırlar. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarabilir. Ancak kararname kanunların üzerinde olamaz. OHAL ilan edebilir. Bunlar Cumhurbaşkanı’nın yapabilecekleri. Bir de yeni sistemde yapamayacakları var.

Yeni sistemde Cumhurbaşkanı neler yapamayacak?

Cumhurbaşkanı’nın Meclis’i fesih yetkisi yok. Hem Meclis hem de Cumhurbaşkanı seçimlerin yenilenmesini isteyebilir. Bu durumda kendi görev süresinden de feragat eder. Yani sadece milletvekilleri için değil Cumhurbaşkanı için de yeni seçim yapılır. Cumhurbaşkanı yeni sistemde kanun çıkaramıyor. Çıkaracağı kanun hükmünde kararnamelerin de temel hak ve özgürlüklerle ilgisinin bulunmaması gerekiyor.

Cumhurbaşkanı’nın cezai sorumluluğu

Ve yeni sistemle Cumhurbaşkanı’na cezai sorumluluk geliyor. Yani vatana ihanet dışındaki suçlardan da yargılanabilir. 360 milletvekili oyu ile hakkında soruşturma açılabilir. Soruşturma açılan Cumhurbaşkanı seçim kararı alamaz. Bir kişi en fazla iki dönem Cumhurbaşkanı seçilebilir.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika