Dolar : Alış : 8.4975 / Satış : 8.5128
Euro : Alış : 10.0862 / Satış : 10.1043
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa37°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 2834 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Türkiye’nin Roman Haritası Yayınlandı

22 Haziran 2018 - 1.088 kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»Türkiye’nin Roman Haritası Yayınlandı
Türkiye’nin  Roman  Haritası  Yayınlandı

 

 

 

 

Twitter’da @aysenur isimli kullanıcı tarafından hazırlanan ve yayınlanan Türkiye’nin Roman Haritası; bu toprakları, şehirlerle özdeşleşmiş romanlar üzerinden interaktif olarak inceleme olanağı sağlıyor.

 

Çalışmayı yapan kullanıcı Türkiye’nin Roman Haritası’nı yayınlama motivasyonunu şöyle açıklamış:
“Bu işi (nihayet) nihayete erdirebildim. Birkaç tane Amerikan görmüş, Türkiye’nin neden olmasın demiştim, artık var! Sitesi de var çünkü Anadolu’nun en güzel halleri romanlarda ve o romanların okunması lazım. Vesile olursam ne mutlu.”

Harita’da yer alan şehirler, romanlar ve açıklamaları için Türkiye’nin Roman Haritası internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Not: Haritayı hazırlayan kullanıcı bazı çok bilinen romanların haritada yer almaması konusundaki yorumlara şu cevabı vermiş:

“Bazı konulara açıklık getireyim. 1. İnce Memed’in yokluğu herkesi derinden etkilemiş. Görüldüğü gibi ilk taslağa ben de İnce Memed’i koymuştum fakat Yaşar Kemal haritada Ağrı Dağı Efsanesi ile var dolayısıyla Çukurova’yı Orhan Kemal’e bırakmak gerekti.

2. Kars’ta Orhan Pamuk’un Kar’ı yerine, Kars’ta doğmuş, Cilavuz köy enstitüsü mezunu, halkçı, ilerici -ve bu sebeple katledilmiş- Ümit Kaftancıoğlu’nun Yelatan’ınını tercih ettim çünkü tanınmayan bir cevher olduğunu düşünüyorum. Ki Orhan Pamuk Sessiz Ev ile var.

KAYNAK : https://www.yesilist.com/turkiyenin-roman-haritasi-yayinlandi/DENİZ AYTEKİN

YAYINA HAZIRLAYAN : BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZE

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika