Dolar : Alış : 8.5099 / Satış : 8.5252
Euro : Alış : 10.0483 / Satış : 10.0664
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa30°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 2832 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yağmurdan Enerji Üreten Güneş Panelleri

19 Mart 2018 - 883 kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»Yağmurdan Enerji Üreten Güneş Panelleri
Yağmurdan  Enerji  Üreten  Güneş  Panelleri

 

Son on yılın en çok gelişen yenilenebilir gücü olan güneş enerjisi kurulum maliyetlerini yaklaşık %90 azaltarak, dünya çapında hızla yayıldı. Ancak, güneşsiz günler; enerji üretimin önünde engel teşkil edebiliyor. Güneş panellerinden tam kapasite verim sağlamak isteyen araştırmacılar, bu soruna; yağmur damlalarından da enerji üreten paneller tasarlayarak çözüm buldular.

 

 

Çin’deki Soochow Üniversitesi’nde tasarlanan paneller, fotovoltaik hücrenin üzerine yerleştirilen iki şeffaf polimer tabakasından oluşuyor. Böylece, yağmur damlaları tabakalar üzerine düştükten sonra yuvarlanarak sürtünme ile statik elektrik yükü üretiyor. Güneşten elde edilen enerjiye zarar vermeden yağmur damlalarının oluşturduğu kinetik enerjiyi de toplayacak olan paneller, günün her saatinde güç üretimi sağlayacak.

Daha önce tasarlanan triboelektrik nanogenerators (Tengs) olarak bilinen benzer cihazlardan polimer tabakalarının işleyişin yönü ile ayrılan yeni tasarım paneller, daha basit ve daha verimli enerji üretimi sağlıyor. Özellikle hafifliği ile oldukça başarı göstereceği düşünülen paneller, gelecekte elektronik kıyafetler ve mobil cihazlara da entegre edilebilecek

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika