Dolar : Alış : 32.0060 / Satış : 32.0636
Euro : Alış : 34.6590 / Satış : 34.7215
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 3249 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yeni yüz maskeleri korona virüsü saf dışı bırakabilir mi ?

31 Temmuz 2022 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Bilim»Yeni yüz maskeleri korona virüsü saf dışı bırakabilir mi ?
Yeni yüz maskeleri korona virüsü saf dışı bırakabilir mi ?

Korona virüs vakalarının tekrar artış göstermeye başlamasının ardından bilim insanları virüsü devre dışı bırakacak yeni bir zar bazlı solunum maskesi geliştirdiklerini açıkladı. Bilim insanları tarafından geliştirilen yeni bir zar bazlı solunum maskesinin, SARS-CoV-2 spike proteinlerini onlarla temas ettiğinde yakalayabileceği ve devre dışı bırakabileceği açıklandı.

KOVID -19 vakalarındaki artış devam ederken, bilim insanları yüz maskeleri de dahil olmak üzere virüse karşı korunmanın çeşitli yolları hakkında giderek daha fazla araştırma yapıyor. Araştırmacılar tarafından geliştirilen yeni bir zar bazlı solunum maskesi, SARS-CoV-2 spike proteinlerini onlarla temas ettiğinde yakalayabiliyor ve devre dışı bırakabiliyor. Bu sivri proteinler, virüsün vücuda girdikten sonra konakçı hücrelere girmesine izin veren şeyler olarak tanımlanıyor.

Testlere göre, hedeflenen havadaki parçacıkların neredeyse yüzde 99’u yeni maske tarafından filtrelenebiliyor ve bu da enfeksiyondan kaçınma söz konusu olduğunda kullanıcılara hayati bir ekstra koruma katmanı sağlıyor. Kentucky Üniversitesi’nden kimya mühendisi Dibakar Bhattacharyya , “Bu yeni malzeme, N95 maskesinin yaptığı gibi virüsü filtreleyebilir, ancak aynı zamanda onu tamamen devre dışı bırakan antiviral enzimler içerir.

Bu yenilik, virüsün yayılmasını önlemeye yardımcı olabilecek SARS-CoV-2’ye karşı başka bir koruma katmanı” dedi. Araştırmacılar, sentetik parçacıklar üzerinde hareketsiz hale getirilmiş SARS-CoV-2 spike proteinlerini kullanarak maskeleri test etti. Maske, koronavirüs boyutundaki aerosollerin geçmesini durdururken , temastan sonraki 30 saniye içinde sivri proteinleri de yok etti. Ancak bu maskelerin ne zaman piyasaya sürülebileceğine dair bir açıklama henüz yok. Haber Editörü; Cem Bayram SEÇEN

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika