Dolar : Alış : 8.4272 / Satış : 8.4424
Euro : Alış : 9.9616 / Satış : 9.9796
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa27°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 2862 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : -
Websitesi : -
Üyelik Tarihi : 24 Aralık 2017

Yeşil Bina Yönetmeliği Yürürlüğe Girdi

“Binalar ile Yerleşmeler İçin Yeşil Sertifika Yönetmeliği” Resmi Gazete’nin bügünkü sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik ile binalar ve yerleşmelerin doğal kaynakları ve enerjiyi verimli kullanarak çevreye olan olumsuz etkilerini azaltılması amaçlanıyor ve ulusal yeşil bina bilgi sistemi (YeS-TR) kapsamında değerlendirme ve belgelendirme süreçlerinin işletilmesine yönelik usul ve esasları belirleniyor.

Düzenlemeye göre sistem kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanacak değerlendirme kılavuzu ile binalar ile yerleşmelerin belgelendirilmesine ilişkin performans ölçütleri ve ağırlık yüzdeleri belirlenecek.

İsteğe bağlı olacak yeşil bina sertifikasını edinmek isteyen mevcut ve yeni bina veya yerleşme sahipleri, yeşil sertifika uzmanları aracılığı ile Bakanlıkça yetkilendirilen değerlendirme kuruluşuna başvuru yapacaklar.

Değerlendirme kuruluşları da değerlendirme ve sertifikalandırılma işlemlerini yeşil bina kılavuzundaki ilkeler doğrultusunda, YeS-TR’de gerçekleştirecekler.

Yetkili değerlendirme kuruluşu olmak için kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, sürdürülebilir binalar ile sürdürülebilir yerleşmeler gibi konularda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, mimarlık ve mühendislik hizmetleri veren ve 27/1/1954 tarihli ve 6235 sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Kanunu uyarınca büro tescilini yaptırmış kurum ve kuruluşlar değerlendirme kuruluşu olmak için başvuru yapabilecekler.

Yeşil sertifika uzmanı olmak için ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı veya yetkilendirdiği kurum veya kuruluş tarafından verilecek eğitime katılıp, eğitim sonrası yapılacak sınavda başarılı olma şartları aranıyor.

Kaynak: Yeşil Ekonomi

Haber: Bülent Özgen

Firma Fotoğraf Galerisi

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika