Dolar : Alış : 18.6069 / Satış : 18.6404
Euro : Alış : 19.4073 / Satış : 19.4423
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 3088 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

AB, ‘Yeşil Düzen’e 1 Trilyon Euro Yatırım Bütçesi Ayırdı

04 Şubat 2020 - 558 kez okunmuş
Ana Sayfa » ÇEVRE»AB, ‘Yeşil Düzen’e 1 Trilyon Euro Yatırım Bütçesi Ayırdı
AB, ‘Yeşil Düzen’e 1 Trilyon Euro Yatırım Bütçesi Ayırdı
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından 2050’ye kadar karbon salımınlarının en az seviyeye indirilmesine yönelik gelecek 10 yılda 1 trilyon avroluk yatırım yapılmasına yönelik planlar açıklandı. AB Komisyonu, “Avrupa Yeşil Anlaşması” kapsamında kıtayı 2050’ye kadar iklime zararsız hale getirmeyi amaçlayan yatırım programını yayımladı.

Buna göre, iklim hedeflerine ulaşılması için gerekli olan yatırımlar AB tarafından daha fazla desteklenecek. AB, çevre dostu, yeşil, rekabetçi ve kapsayıcı bir ekonomiye geçiş için gereken yatırımları teşvik edecek.

AB’nin gelecekteki bütçesinin yaklaşık 503 milyar avroluk kısmı iklim ve çevre hedefleri ile uyumlu programlara ve projelere aktarılacak. Kamu ve özel sektör ortaklığındaki projelerle de 279 milyar avro yatırım gerçekleştirilecek.

Üye ülkeler ve AB ortak finansmanı ile yapılan çevre dostu projelere 114 milyar avro sağlanacak. Söz konusu yatırımlar ve çarpan etkileriyle, Avrupa’da gelecek 10 yılda iklim ve çevre alanındaki sürdürülebilir yatırımlar için 1 trilyon avroluk kaynak ayrılacak. Göreve 1 Aralık’ta başlayan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen çevre ve iklim konusuna öncelik vereceğini açıklamıştı.

AB, 2050’ye kadar karbon salımınlarını en az seviyeye indirilmesi ve kalan salınımların çeşitli tedbirlerle dengelenmesini sağlayarak iklime zarar vermeyen bir kıtaya dönüşmeyi hedefliyor.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika