Dolar : Alış : 32.9441 / Satış : 33.0035
Euro : Alış : 35.8679 / Satış : 35.9325
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 3271 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

AK Parti’nin Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım

20 Mayıs 2016 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»AK Parti’nin Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım
AK Parti’nin Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım

2076372

  • Türkiye’nin günlerdir merakla beklediği soru yanıtını buldu. Bugün gerçekleştirilen AK Parti MKYK toplantısında genel başkan ve başbakan adayı Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım oldu. Temayül yoklamasında yüzde 80 oranında Binali Yıldırım’ın isminin öne çıktığı öğrenildi.

ak-parti-nin-yeni-basbakan-adayi-binali-yildirim-5304

BİNALİ YILDIRIM’DAN ÖNEMLİ SÖZLER

Adaylığı açıklanan Binali Yıldırım yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la tam uyum içinde çalışacaklarını ifade ederken, terör belasını Türkiye’nin gündeminden kaldıracaklarını sözlerine ekledi.

 

ak-partinin-yeni-genel-baskani-binali-yildirim

ERDOĞAN VE AK PARTİ ARASINDA BİR MİLİM BİLE MESAFE YOKTUR

Sayın Cumhurbaşkanımıza da buradan saygılarımızı ifade ediyoruz. Vakit kaybettiren, boş yere vakit geçirmemize sebep olan bir konu var. Bu konuyu kapatma zamanı gelmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Ak Parti kadroları arasında bir milim bile bir mesafe yoktur. Ak Parti, Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi bir dünya markası haline gelmiştir. Sayın Ahmet Davutoğlu, yeniden aday olmayacaklarını açıkladılar. Kendilerine bugüne kadar yapmış oldukları görevlerden ötürü teşekkür ediyoruz. Kurucu genel başkanımızın Cumhurbaşkanı olması sonrasında genel başkan seçimi için bir mekanizma kurulmuş ve bu mekanizma o günden beri aynı şekilde işlemektedir. Yapılan istişarelerin neticesinde bir tablo ortaya çıkmış ve büyük bir mutakabatla Sayın Binali Yıldırım genel başkan adayı seçilmiştir. Bu şerefli görev için kendisini kutluyoruz.

binali-yildirim-640x360

BİNALİ YILDIRIM KONUŞMAYA FIKRAYLA BAŞLADI

Evet şimdi aklıma bir şey geldi, Temel konuşmaya yapmaya hazırlanıyormuş. Kürsüye çıkmış bakmış ki konuşması yok.  Benim ki gibi. Sonra dönmüş demiş ki topluluğa buraya çıkarken konuşmamı bir Allah biliyordu bir ben. Şimdi bir Allah biliyor. Çok değerli dava arkadaşları, aziz milletim, değerli basın mensupları . sözlerimin başında 19 Mayıs Atatürk’ü anma gençlik ve spor bayramımızı tebrik ediyorum. Şehitlerimize rahmet diliyorum, gazilerimizi şükranla anıyorum. Partimizin 19 Mayıs 1919’da Samsun’da doğan milletimizin bağımsızlığını müjdeleyen bir güneş gibi 2001 tarihinde milletimizin aydınlık geleceğini müjdeleyen bir meşale olduğunu bir kez daha milletimizle paylaşmak istiyorum.  Çok değerli yol arkadaşlarım. 22 Mayıs yani bu pazar günü ikinci olağanüstü genel kurulumuzu gerçekleştireceğiz. Partimizin bütün kademesindeki üyelerimiz çalışmaktadır. Ak Parti demokrasi şölenine hazır. Kurucularından biri olmaktan onur duyduğum Ak Parti’de genel başkan olmak benim için onurların en büyüğüdür. Ahmet Davutoğlu’na bugüne kadar vermiş olduğu hizmetlerden ötürü partimiz adına milletimiz adına teşekkür ediyorum. Kongreler demokrasi şölenleridir. Partimizin demokrasi geleneğinden olan istişare süreçleri büyük bir başarı ile sürdürülmüş ve partimizin ana kademelerinde tek tek saymayacağım, 800’e yakın mensubumuz arasında istişareler başarıyla tamamlanmış ve neticede bu toplantılarla genel başkan adayının kim olacağına karar verilmiştir. Az önce açıklandığı üzere yapılacak kongrede genel başkan adayı olarak zat-ı alimin gösterilmiş olmasından ötürü bir kez daha gönülden şükranlarımı sunuyor ve teşekkür ediyorum.

ak-partinin-yeni-genel-baskani-binali-yildirim

CUMHURBAŞKANI İLE TAM UYUM İÇİNDE OLACAĞIZ

Şunu herkes bilmelidir. Ak Parti bir dava partisidir. Ak Parti milletin geleceğini inşa eden partidir. Başka kurucu liderimiz olmak üzere partimizin her kademesindeki arkadaşlarımızla büyük bir uyum ile çalışarak büyük Türkiye’yi oluşturmak için en güzel şekilde çalışacağız.

TERÖRÜ ÜLKE GÜNDEMİNDEN KALDIRACAĞIZ

İnşallah yapılacak kongre hayırlara vesile olur. Diyarbakır’da hunharca katledilen vatandaşlarımızın yakınlarının yanına gitmeden önce şunu söylemek istiyorum, Milletimiz rahat olsun. Bu terör belasını bu ülkenin gündeminden kaldıracağız. Günümüz aydınlık olsun. Allah’a emanet olun.

DAVUTOĞLU YILDIRIM’I ARADI

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Genel Başkan adayı gösterilen Binali Yıldırım’ı tebrik etti. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ı arayarak 22 Mayıs Pazar günü yapılacak olağanüstü kongrede genel başkanlığa aday gösterilmesi dolayısıyla tebrik etti.

YILDIRIM, DAVUTOĞLU’NA TEŞEKKÜR ETMİŞTİ

Binali Yıldırım’ın adaylık açıklamasında Başbakan Ahmet Davutoğlu katılmadı. Yıldırım yaptığı konuşmada, “Başbakan Ahmet Davutoğlu’na bugüne kadar vermiş olduğu hizmetlerde dolayı partimiz adına teşekkür ediyorum. Kendisi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan devraldığı bayrağı bugünlere başarı ile getirmiştir” demişti.

BİNALİ YILDIRIM’DAN SÜRPRİZ KARAR

Binali Yıldırım, konuşmasından sonra Diyarbakır’a gideceğini ifade etti. Diyarbakır’da üst düzey önlemler alınırken Yıldırım’ı karşılamak için kentte hazırlıklar yapılıyor.

AK PARTİ’DE BUGÜN NELER YAŞANDI?

Parti genel merkezinde basına kapalı gerçekleştirilen ve 22 Mayıs Pazar günü yapılacak, AK Parti 2. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde genel başkan adayı gösterilecek ismin belirlendiği toplantı, yaklaşık 50 dakika sürdü.Toplantının ardından, Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, bir basın toplantısı düzenleyerek, genel başkan adayını açıklaması kararlaştırıldı.

190520161252446544367_2

BİNALİ YILDIRIM KİMDİR?

AK Parti Genel Başkan adayı seçilen Binali Yıldırım, 20 Aralık 1955 tarihinde Erzıncan Refahiye’de dünyaya geldi. Yıldırım’ın, baba adı Dursun, anne adı Bahar’dır. Yeni başkan adayı, İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaat ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nden mezun oldu ve aynı bölümde yüksek lisans yaptı. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nde asistan ve araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1978 – 1993 yılları arasındaTürkiye Gemi Sanayi Genel Müdürlüğü ve Camialtı Tersanesi’ndeçeşitli kademelerde yöneticilik yaptı. 1990 – 1991 yılları arasındaİsveç’te bulunan Uluslararası Denizcilik Örgütü’ne (IMO)ait Dünya Denizcilik Üniversitesinde (WMU) Denizde Can ve Mal Güvenliği Yönetimi konusunda ihtisas eğitimi aldı. Bu eğitimsırasında toplam 6 ay İskandinavya ülkeleri ve Avrupa’da çeşitli ülke limanlarında Denizcilik İdaresi Uzmanları ile birlikte kontrollerde bulundu.

İDO DÖNEMİ

1994 – 2000 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmeleri’nde (İDO) Genel Müdürlük görevi yaptı. Bu görevi sırasında İstanbul’da toplu taşımacılığın deniz kaydırılması yönünde önemli projelere imza attı. Başta İstanbul – Yalova ve Bandırma hatlarının açılarak, Adnan Menderes ve Turgut Özal hızlı feribotlarının sefere konulması olmak üzere İstanbul’a kazandırılan toplam 29 iskele/terminal, 22 deniz otobüsü ve 4 feribotla İDO’yu alanında dünyanın en büyük şirketleri arasına soktu. 1999 yılında deniz toplu taşımacılığıve turizme katkılarından dolayı uluslararası “Skal Kulübü”tarafından verilen kalite ödülüne layık görüldü. 3 Kasım 2002 genel seçiminde AK Partiİstanbul Milletvekili olarak parlamentoya girerek, 58. ve 59. AKParti hükümetlerinde Ulaştırma Bakanı olarak görev aldı. 22 Temmuz 2007 genel seçiminde AKParti Erzincan milletvekili seçildi ve 60. AK Parti hükümetindeUlaştırma Bakanı olarak kabinedeki görevine devam etti. 12 Haziran 2011 genel seçiminde AK Parti İzmir milletvekili seçildi ve 61. AK Parti hükümetinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak kabinedeki görevine devam etti. Öncüllerinden farklı olarak, 11 yıl üst üste görev olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin en uzun süreli görev yapan Ulaştırma Bakanı oldu.

YER ALDIĞI PROJELER

Bakanlık görevleri sırasında gerçekleştiği önemli projelerden bazıları aşağıdaki gibidir:

2003 – 2013 yılları arasında 17.500 km bölünmüş yol inşaatı, 2002 yılında 26 adet olan aktif havalimanı sayısının 55’e çıkarılması, Ankara – Eskişehir, Ankara – Konya, Ankara – İstanbul Yüksek Hızlı Tren projeleri  Marmaray projesi ile İstanbul’un Asya ve Avrupa yakalarının denizaltından demiryolu ile birbirine bağlanması,İstanbul’un iki yakasını denizin altından birbine bağlayacak olan Avrasya Tüneli 3. Boğaz Köprüsü (Yavuz Sultan Selim Köprüsü) İstanbul – İzmir Otoyolu ve dünyanın en uzun asma köprülerinden biri olan İzmit Körfez Geçişi Köprüsü 1213 km Yüksek Hızlı Tren demiryolu hattı inşaası, 9350 km konvansiyonel demiryolu hattının yenilenmesi Avrupa’nın en büyük konteyner limanlarından biri olan Çandarlı Limanı Dünya’nın en büyük havalimanlarından biri olacak olan İstanbul 3. Havalimanı Dünyada %5 büyüyen havacılık sektöründe Türkiye’de %15 lik büyüme  Ayrıca Avrupa ve Asya kıtaları arasında uluslararası ulaşım için hizmet verecek çok önemli projelerden biri olan Bakü – Tiflis – Kars Demiryolu ve Karadeniz Sahil Yolu projeleri de görevi sırasında gerçekleştirildi. Bu mega projelerin tamamı uluslararası kamuoyu tarafınının da dikkatini çekti ve yakından takip edildi. Bakanlıkları esnasında, Bilgi Toplumu vizyonu ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim alanında uyguladığı politikalar ve projeler sayesinde ülkemizde aşağıdaki gelişmeler kaydedilmiştir: 2002 yılında 23 milyon olan mobil telefon abone sayısı 72 milyona çıkmıştır. 2002 yılında 3 bin olan geniş bant abone sayısı 41 Milyona çıkmıştır. 2002 yılında aylık 126 dakika olan telefon görüşme süresi 370 dakikaya çıkmıştır. 2002 yılında aylık 7 adet olan kısa mesaj gönderme adedi aylık 218 mesaja çıkmıştır. 2003 yılında 97 olan yetkili telekom operatörü sayısı 1100 adede çıkmıştır. 2003 yılında 900 milyon TL olan E-Ticaret hacmi 21 kat büyüyerek 18.9 Milyar TL’ye çıkmıştır.Uluslararası arenada Ulaştırma ve Haberleşme alanında çok sayıda görüşmede Türk heyetlerinin yöneticiliğini yaptı. Halen İsveç Malmö’de bulunan Dünya Denizcilik Üniversitesi ( WMU ) Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdürmektedir. Dünya Denizcilik Üniversitesi, Berlin Teknik Üniversitesi’nin de içinde bulunduğu çok sayıda üniversite tarafından kendisine Fahri Doktora ünvanı verildi. 20 Temmuz 2006 tarihinde Girne Amerikan Üniversitesi’nden Fahri Doktora ünvanı verildi. 19 Haziran 2009 tarihinde Samsun 19 Mayıs Üniversitesi’nden Fahri Doktora ünvanı verildi. 7 Mayıs 2010 tarihinde Cumhuriyet Üniversitesi’nden Fahri Doktora ünvanı verildi. 29 Eylül 2010 Yozgat Bozok Üniversitesi’nden Fahri Doktora ünvanı verildi . 28 Şubat 2011 Anadolu Üniversitesi’nden Fahri Doktora ünvanı verildi. 12 Eylül 2011 Erzincan Üniversitesi’nden Fahri Doktora ünvanı verildi. 20 Eylül 2011 Kırklareli Üniversitesi’nden Fahri Doktora ünvanı verildi. 23 Aralık 2011 Almanya Berlin Teknik Üniversitesi’nden Fahri Doktora ünvanı verildi. 6 Haziran 2012 Pamukkale Üniversitesi’den Fahri Doktora ünvanı verildi. 2 Aralık 2012 tarihinde Dünya Denizcilik Üniversitesi’nden Fahri Doktora ünvanı verildi. 22 Mart 2013 Tarihinde Okan Üniversitesi’nden Fahri Doktora ünvanı verildi .Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarının başkanlığını yürütmektedir. 2014 yerel seçimlerinde İzmir Büyüksehir Belediye Başkan adayı oldu. Evli ve 3 çocuk babası olan Binali Yıldırım, İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika