Dolar : Alış : 18.5550 / Satış : 18.5885
Euro : Alış : 18.4388 / Satış : 18.4720
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 3062 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

AYVALIK KÖYLERİNİN ARSENİKLİ SU ÇİLESİ DEVAM EDİYOR

12 Ocak 2018 - 2.112 kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»AYVALIK KÖYLERİNİN ARSENİKLİ SU ÇİLESİ DEVAM EDİYOR
AYVALIK KÖYLERİNİN ARSENİKLİ SU ÇİLESİ DEVAM EDİYOR

 Balıkesir ili  Ayvalık ilçe köylerinden Beşiktepe, Mutlu, Murateli, Karaayıt, Çakmak, Yeniköy ve Türközü’nde arsenik çilesi devam ediyor. Ayvalık Tabiat Platformu olarak BİMER üzerinden yapılan başvurular hem İlçe Kaymakamlığı, hem de BASKİ tarafından cevaplandırıldı.Bilfer Madenciliğe ait maden tesisinin kapatılması teklifinin, 21 Eylül 2017 gün ve 20187 sayı ile resmi gazete yayınlanan Maden Yönetmeliğinin 109 ncu maddesi kapsamında ” Madencilik faaliyetleri ile bu faaliyetlere bağlı tesisler için verilmiş olan izinler, müktesep hak olarak ruhsat hukuku devam ettiği sürece geçerlidir” hükmü gereği uygun görülmediği bildirilmiştir.

Ayvalık Tabiat Platformu  olarak yapılan açıklamada , içme sularındaki kirliliğin devam ettiği vurgulanarak,Türközü ve Yeniköy köylülerine suların kullanılmaması ile ilgili tebligat yapıldığı bildirildi.Yapılan basın açıklaması aşağıdadır.

İnsani Tüketim Amaçlı Sular yönetmeliğinde litrede 10 mikrogram olarak belirtilen arsenik sınırı, yukarıda belirtilen köylerde bu oranı aşmıştır. Ayvalık Tabiat Platformu tarafından, Bilfer Madencilik Şirketi’nin tesis kurma aşamasında ve ÇED sürecinde iddia edilen“su kirliliği yaratır” tez, maden havzasındaki arsenik kirliliği ile ispatlanmış oldu.

Bu konuda yetkili kurum olan BASKİ,Madra Barajı havzasında maden işletmesinin yarattığı su kirliliğini kabul etmekle birlikte, madenin kapatılması yönündeki girişimlerin ,Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nca  ,ruhsat hukukunun devam ettiğinden,madenin kapatılmasının  kanunen gerçekleşemiyeceği bildirmiştir.

Kirlilik mağduru köylerin bazılarında ( Beşiktepe, Mutlu, Murateli, Karaayıt ) arsenik giderme sistemli çeşme, Çakmak’ta ise arıtma tesisi kuran BASKİ, benzer durumda olan Yeniköy ve Türközü Köyleri’ne değerlendirmelerin sürdüğünü belirterek, köy halkını arsenikli suyla baş başa bıraktı. İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından suların içilmemesi yönünde tebligat yapılan köylüler, çaresiz bir şekilde ihtiyaçları olan temiz içme suyuna ulaşabilmenin yollarını arıyorlar.

 

 

İçme sularına doğal yollardan karışmayan arsenik, maden arama, volkanizma, deprem gibi etkenlerin kayaçları oynatmasıyla aktif hale geliyor. Uzmanlar, içme suyundaki arseniğin cilt, akciğer, tiroit, mesane kanseri gibi hastalıklara, deri döküntülerine, dolaşım ve sinir sistemi hastalıklarına yol açtığını belirtiyor. Arsenikli sular kaynatılmakla, karbon filtreleriyle ve yumuşatıcılarla temizlenemiyor. Bir insanın günlük temiz su ihtiyacı, 150 lt olarak hesaplanıyor.

2017 faaliyet raporunu açıklayan bakan, 2017 yılının son 44 yılın en kurağı olduğunu ifade ediyor. Bu olumsuz şartlar altında Ayvalık köylerinin temiz su hakkı, bir maden tesisine kurban ediliyor. Dünya çok yakın gelecekte küresel ısınma ve iklim değişikliği nedeniyle oluşacak çok ciddi su azalması ve kirlenmesi sorunlarına çözümü tartışırken biz elimizdeki hazır su kaynaklarını koruyamıyoruz.Su kesintileriyle boğuşan Ayvalık, Madra Barajı’nın sularından kirlilik nedeniyle yararlanamıyor.

Ayvalık Tabiat Platformu olarak,

-Diğer köylerde kurulan arıtma sistemi ve arıtıcı çeşmelerin acilen Türközü ve Yeniköy Köyleri’nde de kurulmasını,

-Köy halkından alınacak numunelerle arsenik zehirlenmesi yaşanıp yaşanmadığının tespit edilmesini,

– Tüm bölge köylerinde tarımsal sulama ve hayvan sulaması amacıyla kullanılan tüm kuyu sularının ve çeşmelerin kirlilik tespitlerinin yapılmasını,

-Yaşamın sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için bölgedeki tek kirletici kaynak olan Bilfer Demir Madeni tesisinin derhal kapatılmasını istiyoruz diye basın  açıklaması yapılmıştır.

KAYNAK : AYVALIK TABİAT PLATFORMU-NEBAHAT DİNLER

YAYINA HAZIRLAYAN : BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika