Dolar : Alış : 32.4579 / Satış : 32.5164
Euro : Alış : 34.7319 / Satış : 34.7944
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 3265 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Başbakan Binali Yıldırım; 5 binin üzerinde tarihi eserimizi ihya ettik

13 Kasım 2016 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»Başbakan Binali Yıldırım; 5 binin üzerinde tarihi eserimizi ihya ettik
Başbakan Binali Yıldırım; 5 binin üzerinde tarihi eserimizi ihya ettik

   basbakan-yildirim-muhalefet-iktidar-ayrimi-hic-8955474_8591_o

Başbakan Binali Yıldırım, Sepetçiler Kasrı’nda Şehrin Mimarları Buluşması etkinliğinde konuştu.Başbakan Yıldırım, “Medeniyetimizin izlerini taşıyan büyük şehirlerimize baktığımızda, İstanbul, Edirne, Bursa, Konya gibi şehirlerimizde maalesef imar rantıyla geçmişin değerlerinin büyük bir savaşım içinde olduğunu görüyoruz ama ne yazık ki geçmişimiz, medeniyetimiz imar rantına her geçen gün yenik düşmekten kurtulamıyor. Belediyelerimizin üzülerek söylemek isterim ki meclislerinde, gündemindeki dosyaların yüzde 85’i imar revizyonudur. İmar revizyonu konusunda da mecliste hiç kavga, gürültü olduğuna bugüne kadar şahit olmadım. Muhalefet-iktidar ayrımı hiç olmaz ve şehri çirkinleştirmekte adeta yarış haline girerler.” dedi.

47338

“5 binin üzerinde tarihi eserimizi ihya ettik” AK Parti hükümeti olarak son 14 yılda ata yadigarı eserlerin ihya edilmesi konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile çok titiz çalışmalar yürütüldüğünü belirten Yıldırım, şöyle devam etti: “Onun için de özel düzenleme yaptık. Yani alınan vergilerin bir kısmını o amaca yönelik kullanma mecburiyeti getirdik. Bu şekilde 5 binin üzerinde tarihi eserimizi ihya ettik, yeniledik, pırıl pırıl oldu.”

1
“Geçmişimizi geleceğe taşıyan güzel bir bina yapalım” Haydarpaşa Garı ve Atatürk Kültür Merkezi hakkında da konuşan Başbakan Yıldırım, şunları kaydetti: ” ‘Efendim Haydarpaşa Garı’nı filanca işe kullanacaklar.’ Haydarpaşa Garı her işe kullanılır. Ne var bunda? Dışarıda duruyor güzel biblo gibi, içeriye de kütüphane yap, kültür merkezi yap, galeri yap. Her türlü kültürel, sosyal faaliyetin yapılabileceği, 24 saat yaşam alanı haline getirecek, insanların gece-gündüz gelip gideceği yer olsun.

33136525

Şimdi in cin top oynuyor. Kim laf etse, hemen ‘Tarihi Haydarpaşa Garı’na laf ettirmeyiz, el sürdürtmeyiz.’ El sürdürtmeye sürdürtmeye ora da bir gün elden çıkacak haber vereyim. İşte Taksim Atatürk Kültür Merkezi… Ne özelliği var o binanın? Tamam, Atatürk’ün adını taşıyor eyvallah ama çok daha güzel bir mimari yapı olabilir. Diyoruz ki, ‘Onu kaldıralım, o alanı da genişletelim, kimliği olan, dört köşe cam giydirme bir bina yerine bizim kültürümüzü, tarihimizi, geçmişimizi geleceğe taşıyan güzel bir bina yapalım.’ Bunda ne var?”

 istanbul1

“Bir an önce hedefimiz, amacımız, ülkemizde bu terörü gündemimizin en alt sıralarına indirmek.” diyen Yıldırım, “Bunun için gayret gösteriyoruz. Bazıları, ‘Efendim, oturun konuşun, niye böyle konuşuyorsunuz’ gibi laflar ediyor. Neyi konuşacağız arkadaşlar? Adamlar bölmek istiyor memleketi, neyi konuşacağız? Bölücülerle neyi konuşacağız? Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesiyle, milletiyle bölünmez bütünlüğü dışında konuşacak hiçbir şey yok.” ifadesini kullandı. 14 yıl içinde 4 milyar ağaç dikildiğini vurgulayan Yıldırım, şöyle devam etti: “Türkiye yeşil alan bakımından artış sağladı. 1,8 milyon hektardan fazla 14 yıl içinde yeşil alan kazanımı yaptık. ‘4 milyar’ diyor Veysel Hoca, ben de diyorum ‘Nereden biliyorsun?’ ‘İnanmayan saysın’ diyor. Biz de sayamayacağımız için dediğine itibar etmek durumundayız.”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika