Dolar : Alış : 8.5099 / Satış : 8.5252
Euro : Alış : 10.0483 / Satış : 10.0664
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa30°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 2832 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı canlı yayında gergin anlar

10 Nisan 2017 - 1.127 kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı canlı yayında gergin anlar
Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı canlı yayında gergin anlar

Başbakan Binali Yıldırım, Fox Tv’de “İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat” programında önemli açıklamalar yaptı. Yıldırım, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun görevden ayrılmasıyla ilgili de konuştu. Küçükkaya’nın “Sayın Cumhurbaşkanı Davutoğlu’nu aldı” sözlerine Yıldırım, “Sen nasıl böyle bir şey düşünürsün?” diyerek karşılık verdi.Başbakan Binali Yıldırım Fox Tv’de gündemi değerlendirdi. İsmail Küçükkaya, yeni sisteme göre, Cumhurbaşkanının Başbakanı görevden alamayacağını söyleyen Yıldırım’a “Sayın Cumhurbaşkanı Davutoğlu’nu aldı” deyince gergin anlar yaşandı. “Bir iradenin yardımcısı olmak ayrı bir şey, bir de kendi başına irade olmak başka bir şey” ifadesini kullanan Yıldırım, “Bu sisteme göre cumhurbaşkanı başbakanı atar, görevden alamaz. Bakanları atar görevden alamaz” dedi.

“DAVUTOĞLU’NU CUMHURBAŞKANI ALMADI” “Sayın Cumhurbaşkanı Davutoğlu’nu aldı” değerlendirmesine Yıldırım, “Davutoğlu’nu Cumhurbaşkanı almadı. Olağanüstü genel kurula gitti, kongreye gitti” karşılığını verdi.

“SEN NASIL BÖYLE BİR ŞEY DÜŞÜNÜRSÜN?” “Sayın Cumhurbaşkanımız bunu istedi de öyle oldu” sözü üzerine Başbakan Yıldırım, “Hayır, öyle bir şey olmadı. AK Parti olağanüstü kongreye gitti. Biz şimdi kişileri mi, sistemi mi konuşacağız. Sen nasıl böyle bir şey düşünürsün? Sistem esas olması lazım. Kişilere göre sistemi yorumlarsak o zaman doğru noktaya varamayız. Çünkü insanlar yanlış yapabilir, insanların yanlışını da düzeltecek sağlıklı sisteme ihtiyaç var” dedi.

“ANAYASA KİTAPÇIĞI EKONOMİK KRİZE NEDEN OLDU” Yıldırım, cumhurbaşkanları ve başbakanlar arasında yaşanan anlaşmazlıkların krizlere neden olduğunu vurguladı. Ahmet Necdet Sezer ve Bülent Ecevit arasındaki anayasa kitapçığı tartışmasının ekonomik krize neden olduğunu anımsatan Yıldırım, “Sizin döneminizde de kriz oldu mu?” sorusuna şu karşılığı verdi: “Bizim dönemimizde de atamalarda oldu. Bazı kanunların geri gönderilmesinde oldu. Ben müsteşarımı 3 ay atayamadım, önünde durdu, onaylamadı, gönderdiğimiz kararnameler geri geldi. Biz bu krizleri biraz sineye çektik. Biz zaten ekonomik krizden çıkmış bir ülkeyi kalkıp tekrar kavga ederek, sürtüşerek bir yere varamayız. Biraz sabrettik, kararlılıkla işin oluruna baktık ama kriz devam etti. Buradaki sorun şu, millet iradesine dayanmayan hiçbir sistem başarılı olamaz, kalıcı olamaz. Darbelerden sonra anayasalar oluşturulduğu için, bu sistemin işlememesi için bir gizli kuvvet var sanki…”

“ERDOĞAN’LA ÇİFT BAŞLILIK YAŞADINIZ MI?” “Siz Cumhurbaşkanı ile çift başlılık yaşadınız mı?” şeklindeki soru üzerine Yıldırım, “Bizim kişisel ilişkilerimiz bu görevlere gelmeden de vardı. Biz 70’li yıllardan beri beraberiz, birbirimizi çok iyi tanıyoruz. Mesele kişiler değil ki sistemden kaynaklanıyor. Sistem iki başlılığı tanımlamış, sistem 2 tane irade tanımlamış, bu iki iradeden biri gücünü kullanmaktan vazgeçecek. O da tabi vatandaşın verdiği yetkiye sahip çıkmamak anlamına geliyor. Halbuki devlette işlerin yürümesi için iradenin tek olması lazım, irade olmayan yerde idare olmaz” cevabını verdi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika