Dolar : Alış : 8.2730 / Satış : 8.2879
Euro : Alış : 9.9879 / Satış : 10.0059
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa23°CAçık

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 2803 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Belçika,Türk Şirketinden Destek İstedi

26 Ekim 2018 - 562 kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»Belçika,Türk Şirketinden Destek İstedi
Belçika,Türk Şirketinden Destek İstedi

Belçika’da kasım ayında çok sayıda nükleer reaktörün devre dışı kalacağı nedeniyle elektrik kesintileri yaşanmaması için çözüm olarak Türk şirketi ile görüşülüyor.

 

 

Belçika’da, Hollanda sınırına yakın Doel nükleer santralinde 4, Almanya ve Lüksemburg sınırına yakın Tihange nükleer santralinde de 3 olmak üzere toplam 7 reaktör faaliyet gösteriyor. Bu reaktörlerin ürettiği elektrik ülke ihtiyacının yaklaşık yarısını karşılıyor.

Nükleer reaktörlerde yaşanan teknik sorunlar ve bakım çalışmaları nedeniyle Belçika’nın kasım ayında sadece 1 reaktörünün faal olması bekleniyor…

Belçika’nın nükleer santrallerini işleten Elektrabel firması, Tihange 1 reaktörünün kasım ortasında bakıma alınacağını, Doel 1, 2 ve 4 reaktörlerinin aralık ayında faaliyete sokulmasının planlandığını, Tihange 3’ün mart ayında, Tihange 2’nin de mayıs sonunda devreye girmesinin öngörüldüğünü açıkladı. Nükleer reaktörlerde yaşanan teknik sorunlar ve bakım çalışmaları nedeniyle Belçika’nın kasım ayında sadece 1 reaktörünün faal olması bekleniyor.

Belçika, komşu ülkelerden elektrik satın almayı ve sanayi tesislerinde kesintilere gitmeyi planlıyor…

Yetkililer bu durum nedeniyle elektrik kesintileri yaşanmaması için Doğal gaz çevirim santrallerini tam kapasite çalıştırmasına rağmen yeterli miktarda elektrik üretemeyecek Belçika, komşu ülkelerden elektrik satın almayı ve sanayi tesislerinde kesintilere gitmeyi planlıyor. Bu önlemlere rağmen yeterli ihtiyacı karşılayabilmek için Belçika, Karadeniz Holding’e ait yüzer santrallerin Belçika’ya getirilmesine yönelik müzakereler yapıyor.

Türk şirketle görüşülüyor çünkü…

Yüzer elektrik santralinin Belçika limanlarına 20 gün içinde ulaşabilecek olması, 40 gün içinde ilave bir gemiyi daha Belçika limanına yanaştırabilecek durumda olması ve Belçika elektrik üretim kapasitesini toplam 900 MWh artırabilmesi görüşmelerde şirketin seçenekler içinde yer almasının en büyük etmenler olduğu düşünülüyor.

Karadeniz Holding’e ait yüzer santrallerin, nükleer reaktörlerin bakım ve onarımları tamamlanana kadar Belçika’nın Anvers, Oestend veya Zeebrugge limanlarına yanaştırılarak ihtiyaç duyulan elektriği sağlayabileceği ve böylece ülkenin karanlıkta kalmasını engelleyebileceği öngörülüyor.

Doğal gaz ve yüksek gerilim hattına bağlanarak elektrik üretimine geçebilecek yüzer santrallerin, Avrupa Birliği (AB) ve NATO gibi uluslararası kurumlara ev sahipliği yapan Belçika’da elektrik kesintilerine engel olabileceği belirtiliyor.

Bir ilk olacak…

Yüzen elektrik santralleri genellikle az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerin elektrik üretimlerinde destek çözüm olarak kullanılıyor. Karadeniz Holding‘in elektrik üretim gemisi Belçika’da faaliyete girerse Avrupa kıtasında ilk defa Türk elektrik üretim gemisi kullanılmış olacak.

KAYNAK : https://www.enerjiportali.com/belcika-turk-sirketinden-destek-talebinde-bulundu/

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika