Dolar : Alış : 8.2730 / Satış : 8.2879
Euro : Alış : 9.9879 / Satış : 10.0059
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa28°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 2803 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bursa Çimento’nun Kapasite Artışı Engellendi

08 Mart 2018 - 759 kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»Bursa Çimento’nun Kapasite Artışı Engellendi
Bursa Çimento’nun Kapasite  Artışı  Engellendi
Bursa Barosu, Bursa Tabip Odası, TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, Kestel Halkı Çevre İnisiyatifi, DOĞADER ile Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği, Bursa Tabip Odasında yaptıkları basın açıklamasıyla Bursa Çimento’nun kapasite artışına karşı açılan davada mahkemenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen “ÇED Olumlu” kararını iptal ettiğini bildirdi.

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Ali Uluşahin, okuduğu basın açıklamasında, “Bursa Çimentonun üretim kapasitesinin 3 milyon 250 bin ton/yıla ulaşmış olmasına rağmen üretim kapasitesini 2,3 kat yani 4 milyon 400 bin ton/yıl arttırarak 7 milyon 650 bin ton/yıla çıkardığını, masumlaştırılmış kapasite artışı kılıfı kullanılarak, daha fazla üretim yapılacağını, bunun da yeni bir fabrika kurma ve çimento sektöründen daha fazla pay kapma anlamı taşıdığını” söyledi.

‘ÇİMENTO SEKTÖRÜ KİRLETİCİ SANAYİDİR’

Bilimsel araştırmalarda 1 kilogram çimento üremek için 1 ton karbondioksit açığa çıkardığını, aynı zamanda çimento fabrikaları bacalarından küresel ısınmaya neden olan karbonla birlikte dioksin, furan gibi kanserojen gazlarla birlikte PM10 ve PM2.5 denen 10 mikron ve daha küçük kül parçacıkları olan partikül maddelerin atmosfere salındığını belirtti.  Bu gaz ve parçacıkların insan sağlığı üzerine hayvan ve bitkiler üzerinde olumsuz etkilerinin bulunduğu hastalıklara ve verim düşüşlerine neden olduğunu, gelişmiş ülkelerin zararlarından dolayı çimento üretmektense ithal etmeyi tercih ettiğini ekledi.

‘SON 7 YILDA TÜRKİYE’DE ÇİMENTO KAPASİTESİNİN YÜZDE 40’I ATIL KALMIŞTIR’

Çimento üretimi, en kirletici sanayi sektörleri arasında yer alsa da son 15 yıl içinde verilen teşvikler Türkiye’de çimento yatırımlarının tavan yapmasına neden olduğunu söyleyen Uluşahin Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği verilerine göre 2016 yılında 132,8 milyon ton kapasiteye rağmen 75 milyon ton çimento üretimi gerçekleştirildi dedi. “Türkiye inşaat ve yapı sektörüne verilen onca desteğe ve yatırıma rağmen var olan çimento üretim kapasitesinin en çok yüzde 56’sı kullanabilmiştir. Buna rağmen Türkiye’de çimento yatırımları hız kesmeden devam etmektedir” diyen Ulışahin, dava açan kurumların, dava süresi boyunca Bursa Çimento tarafından bir karalama kampanyasıyla karşı karşıya kaldığını belirterek gelişmeye karşı, teknoloji düşmanı olarak nitelendirilmelerini gerçek dışı bulduklarını aktardı.

‘BİZİM KARŞI OLDUĞUMUZ HALKIN SAĞLIĞININ HİÇE SAYILMASI’

Uluşahin, Bursa Kestel’de yaşayan vatandaşların mahalleleriyle yan yana bulunan Bursa Çimento’nun iki kat daha fazla kömürün yakılmasına neden olacak çimento üretim kapasitesinin arttırılmasıyla karşı karşıya olduğını belirti.

Ali Uluşahin açıklamasının devamında “Biz bu kapasite artışına engel olmasaydık olası tüm tedbirlere rağmen Bursa Çimento daha fazla hammadde (kil, kireçtaşı) ve su kullanarak yarattığı kirliliğin iki katını havaya vermeye başlayacak;  yaz ve kış tüm yıl boyunca hava kirliliğinde rekor kıran ülkemizin havası kirli ilk dört ili arasında yer alan Bursamızın havasını daha da kirleterek başta yakın çevresindekiler olmak üzere tüm halkımızın sağlığını ve yaşamını olumsuz yönde etkileyecekti” dedi.

Bursa Çimento’nun “ÇED Olumlu” kararını çevresindeki zeytinlikleri gizleyerek, çevresindeki insanların sağlığını hiçe sayarak aldığını söyleyen Uluşahin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen “ÇED Olumlu” kararında, 3573 Sayılı Zeytin Kanunu ve planlar uygulanmayarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına açılan davada kamu adına görev yapan bilirkişilerin 3 km mesafe içindeki zeytinlik arazileri bu mesafe dışındaymış gibi göstererek görevlerini tam yapmadığını belirtti.

KAYNAK : https://www.evrensel.net/haber/347126/bursa-cimentonun-kapasite-artisi-engellendi-(Bursa/EVRENSEL)

YAYINA HAZIRLAYAN : BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika