Dolar : Alış : 18.5550 / Satış : 18.5885
Euro : Alış : 18.4388 / Satış : 18.4720
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 3062 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bursa için kritik deprem uyarısı! 

20 Aralık 2018 - 3.115 kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»Bursa için kritik deprem uyarısı! 
Bursa için kritik deprem uyarısı! 


Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er, şehirde 1855 yılında küçük kıyamet olarakadlandırılan depremin bir benzerinin yeniden yaşanacağını söyledi.

Türkiye’nin en büyük yerel internet sitesi BursadaBugün bünyesinde yayım hayatını sürdüren Radyo BursadaBugün’de Aysın Komitgan’ın sunduğu GünAysın’a konuk olan Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er, jeolojinin, matematik, fizik, kimya ve biyolojiyle dünyayı etkileyen 5 bilim ana dalından birisi olduğunu belirtti.

YERLEŞİM YERLERİNDEN GEÇEN 2 FAY HATTI VAR

Dünyada yerleşim yerlerinden geçen 2 adet aktif fay hattı bulunduğunu söyleyen Başkan Er, “Bunlardan bir tanesiAmerika’nın içerisinden geçen San Andreas Fay Hattı. Diğeri de Kuzey AnadoluFay Hattı. Buna Doğu Anadolu Fay Hattı’nı da ekleyebiliriz.

Bu iki hatBingöl’ün Karlıova ilçesinde kesişir. Burada ikiye ayrılır, birisi KaradenizDağları’na paralel Marmara’nın içerisinden geçip Ege’ye doğru devam eden diğeride Akdeniz’e uzayan fay hattıdır. 1900 yılından önceki depremler aletsel  kayıtlarda yok.

Bu yıldan önceki kayıtlar, oluşturduğu hasarlara bakılarakbüyüklüğü söylenerek tutuluyor. 7.5 oranında deprem oluştuma potansiyeline sahipbir Kuzey Anadolu Fay Hattı’ndan söz edebiliriz. 17 Ağustos 1999’da 7.4’lük bir deprem yaşamıştıkve birçok anlamda da ülke olarak ağır bedeller ödemiştik” dedi.İSTANBULDEPREMİNİ BURSA DA HİSSEDER

Marmara Denizi’nde 7.5’lik bir depremin yaşanmasının içten bile olmadığınıkaydeden Engin Er, “1766 tarihinde İstanbul için ‘kıyamet’ olrak adlandırılanbir deprem oluyor. Avrupa’dan dahi hissediliyor. Avusturya’dan bile bu depremin hissedildiği söyleniyor. Bu büyüklükteki bir depremin tekrarlanma periyotlarıvar.

Tarihsel kayıtlara bakıldığında 7.5’lik bir depreme Bursa’nın dahazırlanması gerektiğini biz de, Japonlar da tüm bilim adamları da söylüyor.Fay hattının tarihte yaptığı aktivite de bunu söylüyor. Bütün bunlar Arabistanlevhasının Anadolu levhasını ittirmesi ve Anadolu levhasının her yıl 2santimetre kadar güneybatıya hareketi yüzünden kaynaklanıyor. İttirme bir yerdepatlayacak. 7.5 burada olabilir.

Bunun adına ‘İstanbul depremi’ diyoruz.Elbette Bursa da hissedecek. Yalova, Balıkesir yani Marmara Denizi’ninetrafındaki illerin tamamı hisseder” dedi.


BURSA’NIN HER YERİNDEN FAY GEÇİYOR

Ancak Bursa’yı sadece bu depremin ilgilendirmediğini kaydeden JeolojiMühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Er, ” Kuzey Anadolu FayHattı’nın Bursa’yı toplamda 3 koldan etkileyecek. Kentin içinden geçen bir başka fay hattı dahavar. Bu da kendi başına bir fay hattı değil. Kuzey Anadolu Fay Hattı’nınayrılmış 3 kolu var.

İstanbul depremini oluşturacak olan kuzey kol. Bir orta,bir de güney kol var. Orta kol İznik Gölü’nden başlıyor, Gemlik’te ikiyeayrılıyor, Orhangazi’ye devam ediyor. Mudanya’ya oradan da Karacabey’e doğrugiden bir hat var. Bu orta kol da tarihte yıkıcı depremlere yol açmış bir hat.

1855 yılında da Bursa için ‘küçük kıyamet’ olarak adlandırılan bir deprem var.O da Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın güney kolu. Bu da Yenişehir’den başlıyor.İnegöl’den geçip, Kestel, Gürsu’da segmentlere ayrıldıktan sonra Yıldırım’ageliyor. Buradan da 2’ye 3’e ayrılıyor. Osmangazi’den geçip Nilüfer ve UluabatGölü’nün güneyinden devam eden bir fay hattı.

2012’den önce 150 tane fayımızvardı. Şimdi ise 300’ü geçti. Segmentleriyle beraber 500’ü buldu. Bunu bakanlıkTürkiye’nin diri fay hatları haritası olarak açıkladı. Ege Bölgesi’nde yılda 4santimlik kuzey ve güney yönlü açılmayı getiriyor. Ülke olarak her yıl 6.0şiddetinde bir depremi yaşıyoruz. Her yıl bin vatandaşımızı deprem nedeniylekaybediyoruz. Bursa 1855 yılındaki büyüklükte bir depremi yenidenyaşayacak” diye konuştu.

EGE’DEKİ AÇILMA DAHA RİSKLİ

1855 depreminin Bursa için bir anayasa olması gerektiğini vurgulayan Engin Er,”Bursa depremsellik anlamında mutlaka masaya yatırılmalı. 1985 yılında bin57 tane deprem oldu. 1995’te ise deprem sayısı 4 bin 774 adede yükseldi. 1999yılında 8 bin 669’a çıktı. 2000 yılında 3 bin 32’ye düştü. 2005 yılında 7 bin595’e yükseldi. 2010 yılında 11 bin 332’ye çıktı. 2017 yılında 34 bin 9’ayükseldi.

Deprem sayısında 1985’ten itibaren yüzde 3 bin civarında bir artışgözleniyor. Demek ki büyük bir aktivite var. Depremlerin Kuzey Anadolu FayHattı ve yakın çevresiyle Doğu Anadolu Fay Hattı ve ayrıca Ege Bölgesi’nde açılmanın yaşandığı bölgede çok daha fazlaolduğunu söyleyebiliriz. İstatistikler de Bursa ve yakın çevresinin depremlerehazırlıklı olmamız gerektiğini ifade ediyor” diye konuştu.

BİNALARIMIZGÜVENLİ DEĞİL

Depreme hazırlıklı olmanın 3 şeklinin bulunduğunu söyleyen Er, ” Depremöncesi, deprem sırası ve deprem sonrası olmak üzere çalışma yapılmalı. Bursa olarak depremöncesi ve sırasına hazırlıklı değiliz. Sonrası için ise hazırız. AFAD vasıyasıylazelsele sonrası kriz anı için hazırlığımızın olduğunu söyleyebilirim. 1999depremi sonrası oluşan bilinç kayboldu.

Hiçbirimizin bir deprem çantası yok.Okullarda böyle bir ders ve eğitim yok. Bu şuur çocukluktan itibaren verilmeli.Bizden daha şiddetli depremlerin yaşandığını Japonya’da bu eğitim var. Binalarımız bile güvenilir değil. Deprem sırasıyla ilgili de hazırlıklı değiliz. Her ilçemizin kendi adıyla anılan fay hatları var ancak jeoloji mühendisi olmayanbelediyelerimiz var. Belediyelerin kadro anlamında yapılanmaya ihtiyacı var.

Fore kazığın nasıl kontrol edileceğini bilen personeller yok belediyelerde.Zemin vizesi olsaydı 100 kişiyi mapdur eden Mollarap’ta yaşanan heyelan olmadanönlenebilirdi. Yapı Denetim Kanunu revize edilmeli.

1 Ocak 2019’da Yeni DepremYönetmeliği yürürlüğe giriyor ancak bir sürü yanlış var. Akademik odalar dinlenmeden çıkarıldı, ileri değil geri götürecek” açıklamasında bulundu.

ŞEHİR PLANLARINDA DEPREMSELLİK YOK

Bursa’nın deprem planlarının yapılması gerektiğini söyleyen Engin Er,”Birden fazla planlar yapılmalı. Yıldırım’dan geçen 3 aktif fay hattı var.Burada tampon bölgelere evler yapılsa dahi Osmangazi‘de uygulanmazsa doğru olmaz. Planlar bütün olarak ele alınmalı. Ayrıca Bursa heyelan anlamında da masaya yatırılmalı.

Bursa sorunu İntam, Mollarap ve Mudanya’da heyelan problemleri yaşadı. Kontrolmekanizmaları mutlak suretle devreye alınmalı. Depremsellik 1/bin ve 1/100binlik planlarda yok. Deprem bilinci olmayan insanlar kendilerini öldürür.Sanayi bölgelerinde de denetim yok. Onlarda da jeoloji mühendisi yok. Her 2binadan 1’i kaçak Bursa‘da.

Gemik denetim anlamında iyi belediyelerden bir tanesi. İlçenin kuzeyi vegüneyi, fay hattının üzerinde ve zeminleri de bozuk. Tsunami tehlikesinden bile bahsediliyor. Orta ve uzun vadede bu riskleri taşıyan bölgelerin dönüştürülmesilazım. İmar barışının depremselliğe faydası yok. Doğanbey konutlarının çözümü için tıraşlanma yapılmalı”dedi.

KAYNAK  : http://www.bursadabugun.com/haber/bursa-icin-kritik-deprem-uyarisi-ozel-haber-1049537.html

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika