Dolar : Alış : 8.2730 / Satış : 8.2879
Euro : Alış : 9.9879 / Satış : 10.0059
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa23°CAçık

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 2803 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Çanakkale’de Yapılması Planlanan Yenice Termik Santrali’ne ÇED Onayı

05 Temmuz 2018 - 936 kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»Çanakkale’de Yapılması Planlanan Yenice Termik Santrali’ne ÇED Onayı
Çanakkale’de Yapılması Planlanan Yenice Termik Santrali’ne ÇED Onayı

 

 

Çanakkale’nin Yenice İlçesi Çırpılar Köyünde Taşzemin İnş. Madencilik Enerji Üretim San. ve Tic. A.Ş. tarafından yapılması planlanan Termik Santral için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 24 Haziran seçimlerinden 5 gün sonra ÇED olumlu raporu verdi.

 

 

                                Termik çiftçinin hem toprağını zehirleyecek hem sulama suyuna ortak olacak

Çanakkaleli çevre gönüllülerinin ve Yenice Çırpırlar Köy halkının yapılmasını istemediği santral projesi çeşitli eylemlerle protesto edilmiş, 65 muhtarın imzalarıyla üç kez reddedilmişti.

Bakanlığın web sitesinden yapılan açıklamada; “Çanakkale İli, Yenice İlçesi, Çırpılar Köyü mevkiindeki Taşzemin İnş. Madencilik Enerji Üretim San. ve Tic. A.Ş. tarafından yapılması planlanan Çırpılar Termik Santrali (200MWe/203MWm/570MWt) Kül Depolama Sahası, Kömür İşletme İle Kırma Eleme Tesisi projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan ÇED Raporu İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Proje ile ilgili olarak ÇED Yönetmeliğinin 14. maddesi gereğince Bakanlığımızca “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” Kararı verilmiştir” ifadeleri yer aldı.

Bakanlık ayrıca verilen ÇED olumlu kararının Çanakkale Valiliği (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) tarafından kararın halka duyurulması kararını verdi.

Açıklamanın devamında; “Ayrıca, söz konusu projeye ait Nihai ÇED Raporu ve eklerinde belirtilen hususlar ile 2872 sayılı Çevre Kanununa istinaden yürürlüğe giren yönetmeliklerin ilgili hükümlerine uyulması, mer’i mevzuat uyarınca ilgili kurum/kuruluşlardan gerekli izinlerin alınması ve ÇED Yönetmeliği gereğince yatırımın başlangıç, inşaat dönemine ilişkin izleme raporlarının Bakanlığımıza, projede yapılacak Yönetmeliğe tabi değişikliklerin de ÇANAKKALE Valiliklerine (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) iletilmesi gerekmektedir” ifadeleri yer aldı.Aylarca inceleme ve değerlendirmeyi tamamlayamayan komisyonun 24 Haziran seçimlerinden sadece 5 gün sonra ÇED olumlu raporu vermesi dikkat çekti. 

 

 

Konuyla ilgili itirazlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım Bakanlığı’na http://bimer.gov.tr üzerinden iletiliyor.Çed dosyasının link hattı:/ http://eced.csb.gov.tr/ced/jsp/ek1/8551#

KAYNAK  :  https://yesilgazete.org/blog/2018/07/05/canakkalede-yapilmasi-planlanan-yenice-termik-santraline-ced-onayi/(canakkaleaynalipazar.com)

YAYINA HAZIRLAYAN : BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika