Dolar : Alış : 32.4579 / Satış : 32.5164
Euro : Alış : 34.7319 / Satış : 34.7944
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 3265 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Cumhurbaşkanı Erdoğan ; Siyaset yapamıyorlarsa gitsinler hendek kazsınlar ya da dağa çıksınlar

17 Ocak 2016 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»Cumhurbaşkanı Erdoğan ; Siyaset yapamıyorlarsa gitsinler hendek kazsınlar ya da dağa çıksınlar
Cumhurbaşkanı Erdoğan ; Siyaset yapamıyorlarsa gitsinler hendek kazsınlar ya da dağa çıksınlar

 

 

109169

 

 

hendek-kazsinlar-daga-ciksinlar-65128301020221205

 

Terör saldırısının gerçekleştiği Sultanahmet’e giderek olay yerine karanfil bırakan   , DAEŞ’in şu ana kadar Türkiye’de 10 eylemi olduğunu söyledi. Sultanahmet’te turistleri hedef alan canlı bomba saldırısının ardından ilk cuma namazını Sultanahmet Camii’nde kılan Erdoğan, çıkışta akademisyenler bildirisine sert tepkisini sürdürdü. Erdoğan saldırının gerçekleştiği Dikilitaş anıtı önüne karanfil bıraktı. 12 Ocak’ta 10 kişinin hayatını kaybettiği canlı bomba saldırısının ardından Sultanahmet Meydanı’na ziyaretler bugün de devam etti. Birçok turist  ve vatandaş olay yerine giderek karanfil bıraktı. Bölgeye giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma Namazı’nı Sultanahmet Camii’nde kıldı. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Cuma Namazı’nı kıldırarak, hutbe verdi. Cuma Namazı’na İçişleri Bakanı Efkan Ala, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katıldı. Namaz öncesinde vatandaşlar, aramadan geçirilerek Sultanahmet Camisi’ne alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra patlamanın olduğu yere giderek karanfil bıraktı. Bu süreç kısa bir süreç değil ve bu süreci kendileri noktasında, kendileri için faydaya dönüştürmek, ülkemizi de adeta çevre ülkelerde olduğu gibi bir sıkıntılı duruma sokabilme gayreti içerisinde olan birçok terör örgütüyle şu anda mücadele içerisindeyiz. Bu terör örgütlerinin başında bölücü terör örgütü PKK geliyor. Bunun yanında aynı şekilde Suriye’nin kuzeyinde PYD, yine PKK’yla ilintili olan YPG ki aynı zamanda PYD ile beraber çalışıyor, bir diğer yine terör örgütü El-Kaide’nin adeta daha sonra ondan ayrılan DAEŞ terör örgütüdür.

‘Teröre müsaade etmeyiz’

Erdoğan ayrıca Suriye’nin kuzeyindeki sınır bölgesinde yaşananlara gelişmelere izin verilmeyeceği konusunda tavırları olduğunu vurgulayarak, “Bu tavrı kabul etmeleri diye bir şey mümkün değil, etmiyorlar. Fakat Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak, Türk milleti olarak bizim de bunu tabii kabul etmemiz mümkün olmayacağı gibi, Türkiye’de böyle bir teröre de müsaade etmemiz mümkün değil. Güneydoğu’daki temizlik harekatı sıradan harekat değildir. DAEŞ’in ülkemizde şu ana kadar 10 harekatı oldu. 10 Alman vatandaşı  öldü. Doğu ve Güneydoğu başta olmak üzere yapmış olduğumuz bu temizlik sıradan harekat değildir. Tüm Alman halkına başsağlığı dileklerimi iletmek istiyorum. Mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir. Aynı şekilde Kuzey Suriye’den ve Irak’tan gelecek tehditleri göz önüne alarak koalisyon ile başlattığımız harekat vardır. Bu harekatı da özellikle DAİŞ’in şu anda kabul edemediğini, hazmedemediğini biliyoruz” diye konuştu.

‘Kararlılıkla sürecek’

Sultanahmet’te gerçekleştirilen kanlı terör saldırısına da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’yi sıkıntılı duruma sokmak isteyen birçok terör örgütüyle mücadele içerisinde olduklarını dile getirerek şunları söyledi: “Bu terör örgütlerinin başında bölücü terör örgütü PKK geliyor. Bunun yanında aynı şekilde Suriye’nin kuzeyinde PYD, yine PKK ile ilintili olan YPG ki aynı zamanda PYD ile beraber çalışıyor ve bir diğer yine terör örgütü El Kaide’nin adeta daha sonra ondan ayrılan DAEŞ terör örgütüdür. DAEŞ terör örgütünün de biliyorsunuz ilk palazlandığı yer Irak, Irak’tan sonra Suriye, Suriye’den sonra tekrar Irak’a Musul hareketiyle girmiş olan bir örgüttür” Bütün bu olan olaylar karşısında kalkıp da kapkara bir bildiri yayınlayıp, o katliamların altına imzayı koyan akademisyenleri özellikle tekrar kınıyorum, şiddetle kınıyorum. Milletimizin kimin kim olduğunu çok daha yakından anlamalarını, yani önünde bir profesör, doçent bilmem ne olması kimseyi aydın yapmaz, bunlar kapkaranlık insanlardır. Bunlar zalimdir, alçaktır, çünkü zalimlerle birlikte olanlar zalimdir. Katliam yapanlarla beraber olanlar katliam içerisinde oldukları için onlar da aynı suçu işlemişlerdir. Siyaset yapamıyorlarsa gitsinler hendek kazsınlar ya da dağa çıksınlar.

‘Siyaset yapsınlar’

Bütün yargı makamlarını, üniversitelerin senatolarını, Anayasa ve yasalara ters bu hareketleri nedeniyle göreve davet ettiğini belirten Erdoğan “Atılması gereken adımların süratle atılması gerektiğini söyledim. Siyaset yapmak isteyen parlamentoda siyasetlerini yapsınlar. Ama parlamentoda bunu yapamıyorlarsa onlar da gidip hendek kazsınlar, dağa çıksınlar. Bu kadar açık ve net konuşuyorum. Çünkü ben milletimizin bu noktada niçin görev verdiğini de çok iyi biliyorum.”

‘Sultanahmet ilk değil’

Sultanahmet’teki saldırının DAİŞ’in Türkiye’deki ilk eylemi olmadığını hatırlatan Erdoğan, “Şu ana kadar DAİŞ’in ülkemize yönelik 10 tane harekâtı olmuştur. Bu harekatta da ne yazık ki ülkemizde misafir konumunda olan 10 Alman vatandaşı öldü ve şu anda yaralı olanlar tedavi altındı. Tedavi olup çıkanlar oldu. Onları memleketlerine uğurladık. Bir Norveçli ve Perulu vardı. Bunlar gönderildi. Biz tabii ki bu hadiseyi bütün derinlikleriyle inceledik dün de üst düzey daraltılmış güvenlik toplantısı yapmak suretiyle bu işin gelişmelerini ve kronolojik durumunu da gerek Başbakanımız, Genelkurmay Başkanımız, İçişleri Bakanımız, istihbarat örgütlerimiz ile emniyet müdürlüğü ile birlikte bir değerlendirmesini yaptık. Hassasiyetimiz bundan sonra da aynı kararlılıkla devam edecektir. Bizim tarih ve medeniyet kokan barış meydanı olan Sultanahmet Meydanı’ndaki bu eylemde hele hele bir de Alman Çeşmesinin hemen yakınındaki böyle bir bölgede 10 Alman dostumuzun ölmesinden dolayı üzüntülerimizi gerek Alman Cumhurbaşkanı ile gerek Şansölyesi ile paylaştım. Şunu özellikle ifade edeyim ki dünyanın birçok devlet başkanları yaşadığımız terör eyleminde acımızı paylaştılar. Şükranlarımı ifade ediyorum. Başsağlığı diliyorum. Bizim mücadelemiz kararlılıkla sonuna kadar devam edecektir. Herkesin bilmesini istiyorum.”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika