Dolar : Alış : 8.5218 / Satış : 8.5371
Euro : Alış : 10.3327 / Satış : 10.3513
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa22°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 2817 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Dünya liderlerine seslendi

25 Eylül 2018 - 669 kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Dünya liderlerine seslendi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Dünya liderlerine seslendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Kurul salonunda dünya liderlerine seslendi. ABD Başkanı Trump, geçtiğimiz günlerde Filistin’e yapılan yardımları kesme kararı aldıklarını açıklamıştı. Bu konuya değinen Erdoğan “Filistin’e yapılan yardımları kesmek, zalimleri cesaretlendirmektedir” dedi. Türkiye’yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın temsil ettiği Birleşmiş Milletler (BM) 73. Genel Kurulu görüşmeleri, 140’tan fazla devlet ve hükümet başkanının katılımıyla başladı. Konuşma sıralamasında dördüncü olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Genel Kurul salonunda liderlere seslendi.

İşte Erdoğan’ın konuşmasından satır başları: Geçmişte Bosna’da, Somali’de, yakın tarihte Myanmar’da halen Filistin’de yapılan katliamlar BM Güvenlik Konseyi’nin gözü önünde gerçekleşmiştir. Tüm dünya arkasını dönse bile, Türkiye olarak biz mazlum Filistinlilerin yanında olmaya, Kudüs’e sahip çıkmaya devam edeceğiz. Filistin’e yapılan yardımları kesmek, zalimleri cesaretlendirmektedir. Sağlıktan eğitime, gıdadan kültüre kadar bu büyük çatı altında yürütülen çalışmalarda bir tatminsizlik mevcuttur. İşte bu sebeple Güvenlik Konseyi başta olmak üzere BM yapısında kapsamlı bir reforma gidilmesi gerektiğini söylüyoruz. Dünya 5’ten büyüktür derken insanlığın ortak vicdanının sesi olduğumuza inanıyoruz. Taktik çıkarları uğruna terör örgütlerine binlerce tır silah verenler, gelecekte bunun acılarını muhakkak çekeceklerdir. Mültecilere kapıları kapatıp, tüm yükü Türkiye’nin sırtına yüklemek, kimseyi daha güvenli yapmaz.

Bunun başı şu anda Amerika’da Pensilvanya’dadır. Buradan dünyanın 160 ülkesine terör ihraç etmektedir. Buradan tüm dünya ülkelerini, FETÖ terör örgütüne karşı dikkatli olmaya ve harekete geçmeye davet ediyorum. Bu örgütün 27 ABD eyaletinden charter okulları ile bir yılda topladığı para 763 milyon dolardır. Ticaret savaşları her dönemde insanlara zarar vermiştir. Ekonomik yaptırımların silah gibi kullanılması karşısında hiçbirimiz sessiz kalamayız. Dünya ticaret düzeninin tek taraflı bozulmasına karşı herp birlikte çalışmalıyız. Kaos çıkarmak kolay, düzeni sağlamak zordur. Bugün bazı ülkeler ısrarla kaos çıkarmaya çalışıyor. Umudun kaybolduğu dünya düzeni kadar büyük tehlike yoktur. Türkiye ticaretin de, insan dolaşımının da serbest olmasından yanadır. Biz sorunlarımızı yapıcı diyalogla çözmekten yanayız. Dünya Ticaret Örgütü, G-20, Avrupa Birliği gibi platformlarda etkin işbirliği içindeyiz. Hedef kazan-kazan.

Ülkemize yönelik baskı ve ithamlar haksızlıktır. Bizimle aynı perspektifi paylaşan ülkelerle bu siyasi ve ekonomik kaostan dünyayı kurtarabileceğimize inanıyoruz. BM bünyesinde geleceğimiz olan gençlerle ilgili bir kurum kurulmasını ve merkezinin İstanbul olmasını teklif ediyoruz. İkinci olarak 2019 yılı dünya yaşlılık yılı olarak belirlenmişti. Üçüncü Dünya Yaşlılık Kurultayı İstanbul’da yapılacak. Sizleri bu kurultaya davet ediyoruz.

BU YILKİ TEMA: KÜRESEL LİDERLİK VE ORTAK SORUMLULUK

Bu yılki teması “Birleşmiş Milletler’i Tüm İnsanlarla İlgili Kılmak: Barışçıl, Adil ve Sürdürülebilir Toplumlar için Küresel Liderlik ve Ortak Sorumluluklar” olarak belirlenen BM 73. Genel Kurulu görüşmelerinde Türkiye’yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan temsil ediyor. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Genel Kurula hitabının ardından, geleneksel olarak ilk konuşmayı Brezilya’nın temsilcisi yaptı. İkinci konuşmayı ise ev sahibi ABD Başkanı Donald Trump yapacaktı. Ancak geciktiği için sırasını kaybeden Trump, üçüncü sırada konuşabildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Genel Kurul’a dördüncü konuşmacı olarak hitap etti.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika