Dolar : Alış : 8.3229 / Satış : 8.3379
Euro : Alış : 9.8906 / Satış : 9.9084
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa39°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 2835 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Danıştay, Balık Çiftliğinin Çed İptal Kararını Usulden Bozdu

06 Nisan 2018 - 750 kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»Danıştay, Balık Çiftliğinin Çed İptal Kararını Usulden Bozdu
Danıştay, Balık Çiftliğinin Çed  İptal Kararını  Usulden  Bozdu

 

 

Danıştay, balık çiftliklerinin her biri için ayrı dilekçelerle dava açılması gerektiğini belirterek, yerel mahkemenin kararını usul yönünden bozdu. ÇED davası yeniden görüşülüp karar verilecek.Ayvalık Sahilkent Mahallesi Engürü Sitesi önünde kurulan 2 adet Balık Çiftliği hakkında daha önce verilmiş olan “ÇED Gerekli Değildir”  kararının iptali için Balıkesir İdare Mahkemesi nezdinde Ayvalık Tabiat Derneği adına 2016 yılında dava açıldı.

 

 

 

Balıkesir İdare Mahkemesi, 2016/1138 Esas No’lu davada 22 Şubat 2017 tarihinde  yaptığı  bilirkişi incelemesi sonrası 12.05.2017 tarih ve K: 2017/ 6217 sayılı kararıyla Ayvalık sahilinde kurulmak istenen balık çiftlikleri için Balıkesir Valiliği’nin verdiği “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir” kararını hukuka aykırı bularak iptal etti.

Balıkesir İdare Mahkemesi iptal gerekçesinde; “Farklı kişiler tarafından hazırlanan 500 ton/yıl kapasiteli dava konusu kültür balıkçılığı projeleri hakkında, davalı idarece her bir proje için ayrı ayrı değerlendirme yapmak suretiyle “ Çevre Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” belgesi tanzim edilmiş ise de; aynı amaçla yapılması planlanan dava konusu tesislerin birbirine olan mesafesinin 893,48 metre olduğu hususunun bilirkişi raporu ile tespit edilmesi karşısında, söz konusu mesafenin yakınlığı ve bu projelerin işletilmeye başlamasıyla birlikte bölgede ekosistemin çeşitli çevresel etkilere maruz kalacağı da dikkate alındığında aynı bölgede faaliyette bulunduğu anlaşılan bu tesislerin çevresel etkileri bir bütün olarak değerlendirildiğinde;

yılda 1.000 ton kapasiteye ulaştığı görülen söz konusu projelerin, Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliğine ekli EK-I Çevresel Etki Değerlendirmesi Uygulanacak Projeler Listesi kapsamında “Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu” hazırlanarak işlem yapılması gerektiği” belirtilmiştir.

İki farklı işletme olarak görülse de başvuru tarihleri ile ÇED gerekli değildir kararları aynı tarihli olan balık çiftliklerinin ne kadar ilginçtir ki üretim havuzlarının kuruluşu da aynı gün aynı gemi ile malzemeleri boşaltılarak gerçekleşti. Bu nedenle dava dilekçemizde; “iki çiftliğin sahibinin aslında aynı kişi olduğu ve ÇED sürecinden muaf olmak amacıyla tonaja ilişkin iki çiftlik kurulduğu da kaygılandığımız noktalardandır. Bu nedenle iki çiftliğin birbirlerine yakınlığı ve toplam tonajın bölgeye etkisinin değerlendirilmesi gerekmektedir. ÇED gerekli değildir kararı bu nedenle de iptal edilmelidir.” demiştik.

 

 

 

Ancak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından dosya temyiz edildi. Danıştay 14. Daire Başkanlığı 21.11.2017 tarih ve K: 2017/ 6217 sayılı kararı ile Balıkesir İdare Mahkemesince verilen iptal kararını usul yönünden bozdu. Kararın gerekçesinde, Balıkesir Valiliğince 14.12.2012 tarihinde ard arda verilen 12956 ve 12957 sayılı “ÇED Gerekli Değildir” kararlarının her biri için ayrı dilekçelerle dava açılması gerektiği ifade edildi.

İstinaf mahkemesinin bu kararı aynı bölgede birbirine çok yakın kurulacak olan iki balık çiftliğinin kümülatif etkisini görmeyen bir bakış açısıdır. Ayvalık Adaları Tabiat Parkının etki alanında yer alan balık çiftlikleri aynı zamanda Edremit Körfezi bütünüyle korunması gereken Hassas Alan statüsündedir. Daha önce de belirttiğimiz gibi Ayvalık’ta yapılmak istenen balık çiftliklerine ister yasal, ister ekolojik, ister sosyal boyutuyla yaklaşalım elimizde bir tek artı yok. Halkın yaşamını hiçe sayarak, korunması gereken Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’mızın yanı başında yapılmak istenen balık çiftliklerine izin vermeyeceğiz.

Ve Balıkesir İdare Mahkemesinin E; 2018/270 ve K: 2018/308 sayılı kararına uygun olarak her iki balık çiftliği için ayrı ayrı dilekçeler vererek davamızı sürdüreceğiz.

 

 

Dava sürecinde desteklerini esirgemeyen ve ortak tavır koyalım diyerek birlikte hareket eden Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ’e, Engürü Sitesi Yönetim Kuruluna ve Başkanı Gürsel USLU’ya, davaya müdahil olarak katkı sunan Ayvalık Kent Konseyi’ne, davamızı ücret almadan gönüllü olarak üstlenen Avukatımız Özlem Özlem Yılmaz’a teşekkür ediyoruz.

 

Ayvalık’ta Balık Çiftlikleri İstemiyoruz!

Balık Çiftlikleri Denizi ve Turizmi Öldürür

 

                                                                                                                         AYVALIK TABİAT PLATFORMU

KAYNAK : NEBAHAT DİNLER-AYVALIK TABİAT PLATFORMU  SÖZCÜSÜ

YAYINA HAZIRLAYAN : BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ   

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika