Dolar : Alış : 30.9096 / Satış : 30.9652
Euro : Alış : 33.3931 / Satış : 33.4533
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 3236 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Depremzedeye reva mı bu!

05 Mayıs 2021 - kez okunmuş
Ana Sayfa » ÇEVRE»Depremzedeye reva mı bu!
Depremzedeye reva mı bu!
İzmir depreminde evi hasar gördüğü için bir okulun bahçesindeki konteynere yerleştirilen 93 yaşındaki Müşerref Yardaş’a okuldan elektrik bağlandı, iki ayda 530 TL fatura çıkarıldı. Faturaları ödeyemeyen Yardaş, karanlığa mahkûm edildi. BirGün’ün gündeme getirdiği habere ilişkin İzmir Büyükşehir Belediye ekipleri Müreşşef Yardaş’a ulaştı. Tunç Soyer, Yardaş’ın 10 bin lira destekten yararlanması için hemen işlem başlattıklarını açıkladı.
Depremzedeye reva mı bu!

İzmir depreminde evi hasar gördüğü için bir okulun bahçesindeki konteynere yerleştirilen 93 yaşındaki Müşerref Yardaş’a okuldan elektrik bağlandı, iki ayda 530 TL fatura çıkarıldı. Faturaları ödeyemeyen Yardaş, karanlığa mahkûm edildi.


İzmir’de 30 Ekim’de yaşanan 6,9 büyüklüğündeki depremde 117 kişi hayatını kaybederken, birçok yurttaşın evi de hasar gördü. Evi hasar gören yurttaşların bir kısmı konteynerlere yerleştirildi. Konteynere yerleştirilen yurttaşlardan birisi de Karaburun Yaylaköy’de yaşayan ve güçlükle ayakta duran 93 yaşındaki Müşerref Yardaş.

Depremden yaklaşık iki ay sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gelen yetkililer, Yardaş’ın evine ağır hasarlı raporu verdi. Yardaş’ın ağır hasarlı evde kalmasının riskli olduğunu raporlaştıran yetkililer, yaşlı kadını Yaylaköy’de kullanılmayan Yayla İlkokulu’nun bahçesine konulan bir konteynere yerleştirdi.

Yaklaşık 2 aydır bu konteynerde yaşayan Yardaş, kendisine gelen elektrik faturaları sonrası büyük şok yaşadı. Gediz Elektrik tarafından okuldan çekilen elektrik hattına ilk ay 262 TL, ikinci ay 268 TL olmak üzere, toplam 530 TL’lik bir fatura kesildi. Yaşlılık aylığı dışında hiçbir geliri olmayan Yardaş, faturaları ödeyemedi. Gediz Elektrik elektriği kesti, yaşlı kadın karanlığa mahkûm edildi.

‘DÜNYAM KARARDI’

BirGün’e konuşan Müşerref Yardaş, bu yapılanın vicdana sığmadığını dile getirerek şunları söyledi: “Depremden sonra geldiler ve evimi mühürleyip beni çıkardılar. Evimin çok ağır hasar gördüğünü söylediler. Sonra beni bu konteynere koydular. Elektriğini okula bağlamışlar. 500 liradan fazla fatura geldi. Benim ödeyecek durumum yok.

Bu yaştan sonra ben ne yaparım? Bir tek yaşlılık aylığım var, başka hiçbir gelirim yok. Tek başınayım, ayakta durmakta zorlanıyorum. Yaşlılıktan önümü bile zor gördüğüm bu dönemde bir de üstüne elektriksiz kaldım ve karanlık olan dünyam daha da karardı. Bu yapılan bana reva mıdır?”

Gediz Elektrik Perakende Satış AŞ, Müşerref Yardaş’ın elektriğinin kesilmediğini belirtti. Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“İzmir depreminde evi hasar gördüğü için bir okulun bahçesindeki konteynre yerleştirilen 93 yaşındaki Müşerref Yardaş’ın elektriği kesinlikle kesilmemiştir. Sistem kontrolü ve sahada yaptığımız tespitlerin neticesinde, söz konusu sayaçta herhangi bir enerji kesim işleminin yapılmadığını, kamuoyunu doğru bilgilendirme sorumluğumuz çerçevesinde bildiririz.”

TUNÇ SOYER: KONUYLA BİZZAT İLGİLENECEĞİM

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, BirGün’ün gündeme getirdiği habere ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Soyer, “Annemizin karanlığa mahkum edilmesine asla müsaade etmeyiz. Konuyla bizzat ilgileneceğim” dedi.

“10 BİN LİRA DESTEKTEN YARARLANMASI İÇİN İŞLEM BAŞLATTIK”

BirGün’ün haberi sonrası İzmir Büyükşehir Belediye ekipleri, 93 yaşındaki Müşerref Yardaş’a ulaştı.

Soyer, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Karaburun’un Yayla Köyü’nde deprem sonrasında yerleştirildiği konteynerin elektriğinin kesildiği haberleri üzerine sosyal hizmet ekiplerimiz 93 yaşındaki Müşerref Yardaş annemize ulaştı.” dedi.

Yardaş’ın evinin ağır hasarlı olduğunu belirlediklerini belirten Soyer, 10 bin lira destekten yararlanması için hemen işlem başlattıklarını açıkladı.

Soyer, “Kendisine huzurevimizin kapısının daima açık olduğunu belirtip gıda ve hijyen kolisi yardımında da bulunduk. Bu konuda duyarlılık gösteren bütün hemşehrilerime teşekkür ederim” dedi.

KAYNAK : https://www.birgun.net/haber/depremzedeye-reva-mi-bu-340726

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika