Dolar : Alış : 27.0020 / Satış : 27.0507
Euro : Alış : 28.7571 / Satış : 28.8090
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 3201 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Dünya Kaynakları ile Uyumlu Şekilde Sürdürülebilir Başarı Nasıl Sağlanır?

23 Ağustos 2020 - kez okunmuş
Ana Sayfa » ÇEVRE»Dünya Kaynakları ile Uyumlu Şekilde Sürdürülebilir Başarı Nasıl Sağlanır?
Dünya Kaynakları ile Uyumlu Şekilde Sürdürülebilir Başarı Nasıl Sağlanır?
2020 Dünya Limit Aşımı Günü (22 Ağustos) öncesi Schneider Electric ve Global Footprint Network tarafından işletmelere tek gezegenle uyumlu ticari başarı göstermeleri konusunda rehberlik edecek bir e-kitap hazırlandı.

Schneider Electric ve Global Footprint Network, gezegenin sürdürülebilirliği için gerçekleştirdikleri ortak çalışmaları yeni bir e-kitap ile güçlendirdi.

Bu kaynak kitapla iki kurum, Dünya Limit Aşımı Günü’nün COVID-19 salgınının insani faaliyetleri aniden yavaşlatması nedeniyle geçtiğimiz yıla göre 3 hafta ertelenerek 22 Ağustos olarak gerçekleştiğini ancak bunun kalıcı bir gelişim olmadığını vurguladı ve iş dünyasını bu değişimi kalıcı ve sürdürülebilir kılmaya davet etti.

İş birliği ile hazırlanan “Tek Gezegende Refah Stratejileri” (“Strategies for One-Planet Prosperity “) isimli e-kitap, giderek artan iklim değişikliği ve azalan kaynakla şekillenen bir dünyada şirketlere varlıklarını sürdürebilmeleri için bir çerçeve sunuyor: İnsanlığın Refahını Gezegenimizin Kaynakları Dahilinde Artırmak.

E-kitapta açıklandığı üzere bu strateji, şirketlerin uzun vadede rekabet avantajı elde etmeleri için gerekli hale geliyor. Çünkü bugün şirketler, insanların refaha ve kaynak güvenliğine yönelik ihtiyaçlarını desteklemek üzere önceden planlama yaparak ekonomik açıdan başarılı ve esnek olma imkanını artırmak ya da işleri her zamanki gibi sürdürerek oyunun dışında kalmak arasında seçim yapmak zorundalar.

Bu kapsamda Global Footprint Network‘ün kurucusu ve başkanı Mathis Wackernagel; “Bugün artık ekonomik iyileşmenin tek başına yeterli olmadığı ortadadır. Kurumlarını geleceğe taşımak isteyenler liderler, insanları ve gezegenimizi önceliğe alan ürün ve hizmetlere odaklanmalılar.

Bunun şirketler için bir tercih değil, bir zorunluluk olduğunun girişimciler ve endüstri liderleri tarafından anlaşılmasının zamanı gelmiştir” dedi.

Schneider Electric ve Global Footprint Network 2019’da “Gezegen Kaynaklarına Uyumluluk ile refah için vaka incelemeleri” başlıklı bir rapor yayınlamıştı.

Bu yıl ise ortaklık kapsamında, ürün ve hizmetleri ile insanlığa hizmet eden – Dünya Limit Aşımı Günü’nün ötelenmesine katkıda bulunan – şirketlerin nasıl sürdürülebilir bir yapıya kavuştuklarını gözler önüne sermek üzere bir araya geldiler.

Bu iki kurum tarafından yapılan araştırma, dünya genelindeki mevcut binalar ve sanayi altyapısının %100’ünün, Schneider Electric ve ortakları tarafından sunulan kullanıma hazır enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji teknolojileri ile donatılması durumunda (insan alışkanlıklarında herhangi bir değişiklik olmadığı varsayımıyla), dünyanın bu tarihi en az 21 gün ileriye taşıyabileceğini ortaya koyuyor.

Bu, tek başına enerji alanında yapılan retrofit çalışmalarının 3 haftalık bir fark yaratabileceği anlamına geliyor. Dünya Limit Aşımı Günü’nün her yıl 5 gün ileriye taşınması sağlanırsa, Paris İklim Anlaşması uyarınca 2050’den önce tek gezegen uyumluluğunu yeniden yakalamış olmak mümkün. Dolayısıyla 21 gün çok önemli bir fark yaratmak anlamına geliyor.

Ayrıca bu e-kitapta ekonominin çeşitli sektörlerinde faaliyet gösteren ve iş modelleri tek gezegen refahını destekleyen başarılı şirket örnekleri de yer alıyor.

2020 Dünya Limit Aşımı Günü, COVID-19’un geçici etkileriyle ötelendi

Dünya Limit Aşımı Günü, doğal ekosistemlerin fosil yakıtların yanmasından kaynaklanan karbon emisyonlarını emme kapasitesi de dahil olmak üzere insanlığın dünyanın tüm yıl boyunca yenileyebileceği tüm doğal kaynakları tamamen tüketmiş olduğu gündür.

Bir önceki yıla göre önemli ölçüde daha geç gerçekleşen bu yılki tarih, 1 Ocak ile Dünya Limit Aşımı Günü arasında küresel Ekolojik Ayak İzinde neredeyse % 10 oranında azalma olduğunu gösteriyor.

Global Footprint Network tarafından yapılan araştırmaya göre, bu düşüş büyük ölçüde COVID-19 kaynaklı dünya çapında uygulanan kısıtlamalar nedeniyle seyahat ve inşaatta yaşanan yavaşlamadan kaynaklanıyor. Karbon emisyonları % 14,5 oranında ve orman ürünleri hasadı % 8 oranında azaldı.

2020 yılında gözlemlenen kaynak tüketimindeki bu düşüş ani ve beklenmedik bir şekilde gerçekleşti. Zorunlu bir şekilde olduğu için de uzmanlar tarafından geçici bir etki olarak nitelendiriliyor.

Bu durumu değerlendiren Schneider Electric Strateji ve Sürdürülebilirlik Direktörü Olivier Blum; “Birlikte, COVID-19 krizini aşarak, herkes için esnek ve uygulanabilir bir geleceğe doğru ilerleyebiliriz. Bunun kritik bileşenlerinden biri, sürdürülebilirlik gündemini zaruri bir gereklilik olarak ele almaktan geçer.

Bu, bildiğimiz en uygulanabilir strateji olan ‘tek gezegen refahı’ için zemin hazırlamaya yardımcı olabilir. Böylece pek çok toplumsal, çevresel ve ekonomik felaketin önüne geçebiliriz” şeklinde konuştu.

İngilizce olarak yayınlanmış olan e-kitap için: Strategy for One-planet Prosperity: How to build lasting business success on a finite planet adresini ziyaret edebilirsiniz.

KAYNAK : https://www.enerjigazetesi.ist/dunya-kaynaklari-ile-uyumlu-sekilde-surdurulebilir-basari-nasil-saglanir/?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+enerjigazetesi+%28Enerji+Gazetesi+-+G%C3%BCncel+Haber+B%C3%BClteni%29

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika