Dolar : Alış : 32.4579 / Satış : 32.5164
Euro : Alış : 34.7319 / Satış : 34.7944
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 3265 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Dünyamıza yaklaşan yeşil kuyruklu yıldız, en son 50.000 yıl önce uğramış

30 Ocak 2023 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Bilim»Dünyamıza yaklaşan yeşil kuyruklu yıldız, en son 50.000 yıl önce uğramış
Dünyamıza yaklaşan yeşil kuyruklu yıldız, en son 50.000 yıl önce uğramış

50.000 yıl sonra bir kuyruklu yıldız yolumuza geri dönüyor. NASA’ya göre, kirli kartopu en son Neandertaller döneminde ziyaret edildi. Çarşamba günü Dünya’nın 26 milyon mil (42 milyon kilometre) yakınına gelecek ve milyonlarca yıl geri dönmesi pek mümkün olmayacak şekilde tekrar hızlanarak uzaklaşacak. Öyleyse, katil kuyruklu yıldız filminin “Yukarı Bakma” adının aksine, yukarı bakın. Bir yıldan daha kısa bir süre önce keşfedilen bu zararsız yeşil kuyruklu yıldız, dürbün ve küçük teleskoplarla kuzey gece gökyüzünde ve Kuzey Yarımküre’nin en karanlık köşelerinde muhtemelen çıplak gözle görülebiliyor. Yaklaştıkça ve ufukta yükseldikçe Ocak ayı sonuna kadar aydınlanması bekleniyor, en iyi şekilde şafaktan önceki saatlerde görülüyor. 10 Şubat’a kadar, iyi bir dönüm noktası olan Mars’a yakın olacak. Güney Yarımküre’deki gökyüzü gözlemcileri, bir an için gelecek ayı beklemek zorunda kalacaklar.

NASA’nın kuyruklu yıldız ve asteroit izleme gurusu, geçtiğimiz yıl boyunca pek çok kuyruklu yıldız gökyüzünü süslemiş olsa da, “bu muhtemelen biraz daha büyük ve bu nedenle biraz daha parlak görünüyor ve Dünya’nın yörüngesine biraz daha yaklaşıyor” dedi. Paul Chodas.

Çekirdeği çevreleyen gaz bulutu veya komadaki tüm karbondan yeşil olan bu uzun dönemli kuyruklu yıldız, geçen Mart ayında gökbilimciler tarafından Caltech’in Palomar Gözlemevi’ndeki geniş alanlı bir kamera olan Zwicky Geçici Tesisi kullanılarak keşfedildi. Bu, resmi, hantal adını açıklıyor. Çarşamba günü, Dünya ve Mars’ın yörüngeleri arasında 128.500 mph (207.000 kilometre) göreceli bir hızla savrulacak. Çekirdeğinin, milyonlarca mil (kilometre) uzanan kuyrukları ile yaklaşık bir mil (1.6 kilometre) çapında olduğu düşünülmektedir. Kuyruklu yıldızın 2020’de Neowise veya 1990’ların ortasındaki Hale-Bopp ve Hyakutake kadar parlak olması beklenmiyor. Ancak Hawaii Üniversitesi astronomu Karen Meech bir e-postada,

“Bilim adamlarının daha fazla deney yapmasına ve halkın güzel bir kuyruklu yıldız görebilmesine olanak tanıyan, Dünya’ya yakın geçişi sayesinde parlak olacak” dedi. Bilim adamları, kuyruklu yıldızın son dönüşünü 50.000 yıl önce güneş sisteminin gezegen mahallesine yerleştiren yörünge hesaplamalarına güveniyorlar. NASA’nın Kaliforniya’daki Jet Propulsion Laboratuvarı’nda Yakın Dünya Nesneleri Çalışmaları Merkezi direktörü Chodas, ancak Dünya’ya ne kadar yaklaştığını veya Neandertaller tarafından görülüp görülmediğini bile bilmediklerini söyledi. Geri döndüğünde yargılamak daha zor.

Kuyruklu yıldız güneşi ve gezegenleri her çevrelediğinde, yerçekimsel çekişleri buz topunun yolunu çok az değiştirerek zamanla büyük rota değişikliklerine yol açar. Başka bir joker kart: Güneş’in yakınında ısınırken kuyruklu yıldızdan fışkıran toz ve gaz jetleri. Chodas, “Bu kuyruklu yıldızı ne kadar ittiklerini tam olarak bilmiyoruz” dedi. 4,5 milyar yıl önce ortaya çıkan güneş sisteminden bir zaman kapsülü olan kuyruklu yıldız, Plüton’un çok ötesindeki Oort Bulutu olarak bilinen yerden geldi.

Kuyruklu yıldızlar için bu derin dondurucu cennetin, bir sonraki yıldıza giden yolun dörtte birinden fazlasına uzandığına inanılıyor. Chodas, ZTF kuyruklu yıldızı güneş sistemimizden kaynaklansa da orada kalacağından emin olamayız, dedi. Güneş sisteminden çıkarsa asla geri dönmeyeceğini de sözlerine ekledi. özlerseniz üzülmeyin. Chodas, “Kuyruklu yıldız işinde, bir sonrakini beklersiniz çünkü bunlardan düzinelerce var,” dedi. “Ve bir sonraki daha büyük olabilir, daha parlak olabilir, daha yakın olabilir.” Haber ; Cem Bayram SEÇEN

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika