Dolar : Alış : 20.7529 / Satış : 20.7903
Euro : Alış : 22.1932 / Satış : 22.2332
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 3165 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Gök: Tuzyerine Şeker Pancarı Küspesi Kullanılsın

19 Ocak 2019 - 1.052 kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»Gök: Tuzyerine Şeker Pancarı Küspesi Kullanılsın
Gök: Tuzyerine Şeker Pancarı Küspesi Kullanılsın

Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası (Şeker-İş) GenelBaşkanı İsa Gök şeker pancarından elde edilen küspenin ABD’de olduğu gibi buzluyollar için alternatif çözüm olabileceğini söyledi.

Kış aylarında yollarda buzlanmayı önlemek amacıyla küspe karışımıdökülmesini öneren Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası (Şeker-İş) GenelBaşkanı İsa Gök, ”Şeker pancarından elde edilen ve bugün yem sanayindekullanılan küspe ABD’de olduğu gibi ülkemizde de araştırılarak buzlu yollariçin alternatif çözüm olabilir” dedi.Gök: 

İsa Gök yaptığı yazılı açıklamada, buzlu yollara dökülen tuzunekolojik sisteme ve çevreye zarar verdiğini belirtti. Tuzun, yüksek orandaaşındırma etkisi sebebiyle yollardaki buzdan çok asfaltı parçaladığını,araçların metal kısımlarında, lastiklerinde,

köprü demirlerinde aşınmaya ve zamanla çürümeye neden olduğunu aktaran Gök, ”Buz tutan yollara maliyetli olmasınarağmen tuz kullanımına alternatif olarak Kuzey Amerika’nın bazı bölgelerinde,çevre dostu yöntemler denenmekte. Özellikle küspe suyu karları eritmek içinetkili bileşenler arasında yer almaktadır” ifadelerini kullandı.

“ABD’de  kullanılıyor”

”Şeker pancarından elde edilen ve bugün yem sanayinde kullanılan küspe ABD’de olduğu gibi ülkemizde de araştırılarak buzlu yollar için alternatif çözüm olabilir”

Türkiye’de kış aylarında buzlanmayı önlenmek amacıyla yollaraatılan tuzun çevreye verdiği zararını araştıran kapsamlı bir araştırmayapılmadığına dikkati çeken Gök, ”Tuzlar, beton ve asfalt yüzeyininsoyulmasına neden olmakla birlikte otomobiller tarafından bitkilere sıçratıldığındabitkiler de bundan zarar görmektedir.

Uzmanların görüşüne göre yüksek orandatuz, bazı sucul hayvanlar için de öldürücü olabilmektedir. Kış aylarındabuzlanma ile mücadelede genel olarak tuz kullanımı en yaygın ve ucuz yöntemolarak bilinir. Oysa ki atılan her gram tuz asfaltta erimesiyle beraberindebütçeye milyonlarca liralık ek bir maliye getirmekte ve bu da tuzu masumiyettençıkarmaktadır.

Oysa ki şeker pancarından elde edilen ve bugün yem sanayindekullanılan küspe ABD’de olduğu gibi ülkemizde de araştırılarak buzlu yollariçin alternatif çözüm olabilir” açıklamasında bulundu.

KAYNAK  :  http://www.ciftcidenhaber.com/haber/gok-tuz-yerine-seker-pancari-kuspesi-kullanilsin?fbclid=IwAR2MT1dX8V-7hpdFZc4oFwubJVdlsSvtYqgQKsE5mfbWgCXs6n9jUKAacq0

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

http://www.ciftcidenhaber.com/haber/gok-tuz-yerine-seker-pancari-kuspesi-kullanilsin?fbclid=IwAR2MT1dX8V-7hpdFZc4oFwubJVdlsSvtYqgQKsE5mfbWgCXs6n9jUKAacq0

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika