Dolar : Alış : 17.9319 / Satış : 17.9642
Euro : Alış : 18.3329 / Satış : 18.3659
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 3044 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“İklim Değişikliğiyle Türlerin Yok Oluş Hızı da Arttı”

23 Şubat 2019 - 552 kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»“İklim Değişikliğiyle Türlerin Yok Oluş Hızı da Arttı”
“İklim Değişikliğiyle Türlerin Yok Oluş Hızı da Arttı”

Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi tarafından (İPM) düzenlenen Doğa ve İklim Söyleşileri’nin ikinci konuşmacısı Berlin Doğa Tarihi Müzesi’nde doktora sonrası araştırmacı olarak görev yapan Emrah Çoraman oldu. Çevre ve iklim alanlarını çok disiplinli bir anlayışla buluşturmak amacıyla düzenlenen Doğa ve İklim Söyleşileri, farklı konuşmacılarla iki ayda bir yapılıyor.

İstanbul Politikalar Merkezi’nden Ümit Şahin’in moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşide Emrah Çoraman, “İnsan tarafından yapılan doğa tahribatı, türlerin yok oluş hızını arttırdı. Soyu tükenen türlerin sayısı o kadar hızlı artıyor ki, bilim insanları bunun altıncı büyük yok oluşa neden olacağını düşünüyor. İşin daha da can alıcı kısmı, şu andaki gidişatta iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin henüz tam olarak devrede olmaması. Yakın gelecekte iklimin daha da ısınması, canlı türlerinin büyük kısmını ortadan kaldırabilir” temasına vurgu yaptı.

Çoraman, insan kaynaklı iklim değişikliğinin pek çok canlı türünün yaşayabilmesine yönelik uygun koşulları ortadan kaldırdığını belirterek, “İklim değişikliği, neredeyse bazı tür hayvanların keşfedilmesinden iki hafta sonra yok olmasına neden oluyor. Memeli ve kuşlarda bu kayboluşun daha çok farkına varıyoruz. Kayboluşlarının farkına varamadığımız böcek amfibiler ise besin zincirinin bozulmasına neden oluyor. Biyoçeşitliliği korumak zorundayız.” dedi.

KAYNAK : https://www.enerjigazetesi.ist/iklim-degisikligiyle-turlerin-yok-olus-hizi-da-artti/?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+enerjigazetesi+%28Enerji+Gazetesi+-+Güncel+Haber+Bülteni%29

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika