Dolar : Alış : 32.4579 / Satış : 32.5164
Euro : Alış : 34.7319 / Satış : 34.7944
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 3265 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İklim Krizi Çocukların Sağlığını Tehlikeye Atıyor

01 Mart 2020 - kez okunmuş
Ana Sayfa » ÇEVRE»İklim Krizi Çocukların Sağlığını Tehlikeye Atıyor
İklim Krizi Çocukların Sağlığını Tehlikeye Atıyor

Yapılan bir araştırma iklim değişikliği, çevre kirliliği, gelir adaletsizliği gibi sorunların günümüz çocuklarının sağlığını büyük oranda etkilediğini ortaya koydu.

İngiliz tıp dergisi Lancet’in yayımladığı bir makaleye göre, 0-18 yaş arası bebek, çocuk ve ergen sağlığı alanında 20 senedir devam eden ilerleme sona erdi ve şu anda yeni nesil mevcut sorunlar sebebiyle tehdit altında yaşıyor.

Euronews’in haberine göre Lancet bu araştırma için Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ile Dünya Sağlık Örgütü (WHO) çerçevesinde dünyanın dört bir yanından gelen 40 bağımsız çocuk sağlığı uzmanından oluşan bir kadronun hazırladığı verileri değerlendirdi. Bu verilerde 180 ülkede yeni nesille alakalı sağlık, beslenme ve eğitim gibi araştırma sonuçları yer aldı.

Ancak bu kapsamda sadece Norveç, Güney Kore, Hollanda ve Fransa gibi gelişmiş ülkeler ilerleme kaydetti.

Fakir Ülkeler İklim Değişikliğinden Daha Fazla Etkileniyor

Buna göre iyi ekonomiye sahip ülkeler gelir eşitsizliği, karbondioksit salımı gibi konularda gelişme endeksinde üst sıralarda yer alsa da sürdürülebilir ekolojiye katkıları bakımından oldukça düşük puanlara sahip. Bununla birlikte fakir ülkelerin karbondioksit salımı oldukça düşük seviyede olmasına rağmen iklim değişikliğinden en çok etkilenen yerler olarak göze çarpıyor.

Konu hakkında euronews’e değerlendirmede bulunan UNICEF Sağlık Departmanı Başkan Yardımcısı Stefan Swartling Peterson, bu gelişmelerin özellikle çocukları ve yeni nesilleri olumsuz yönde etkilediğini belirtiyor. Peterson, “Çocuklara sağlıksız bir yaşamın reklamını yapmak ya da sosyal medyada çocuklarla ilgili verilerin toplanarak bunların yine reklam amaçlı kullanılması oldukça olumsuz bir durum yaratıyor.

Bunun yanında toplumlar arasında gelir eşitsizliği giderek artıyor ve çocuklar bu kitleler içerisinde yaşıyor. Toplumlar arasında açılan bu fark, daha fazla çocuğun fakirlik içerisinde büyümesine sebep oluyor” diyor.

Hava Kirliliği ve İklim Krizi Çocukları Derinden Etkiliyor

WHO ve UNICEF komisyon kurulu üyelerinden Helen Clark ise çocuk sağlığının özellikle hava kirliliği ve iklim krizinden büyük oranda etkilendiğini belirtiyor: “Eğer küresel ısınma 2100 yılına kadar 4 derecelik eşiği geçerse, yükselen okyanus seviyesi, sıcak hava dalgaları, salgın hastalıkların giderek yayılması ve kötü beslenme birçok çocuğun hayatını büyük oranda riske atacak.

Ülkeler çocuklarının ve yeni nesillerin sağlık koşullarını yeniden değerlendirmek ve bırakacakları mirası korumak zorunda.”

UNICEF ve WHO verilerine göre yanlış beslenme sonucu dünya üzerinde bulunan obez çocuk sayısı 40 sene içerisinde yaklaşık 12 kat artış gösterdi. 1975 yılında bu rakam 11 milyon iken, şehirlere yapılan göç, hava kirliliği, spor yapmama ve dengesiz beslenme gibi nedenlerle 2016’da 124 milyona çıktı.

Aynı kurumların verilere göre dünya üzerindeki çocuk ve ergen nüfusunun %10 ila 20’sinde de zihinsel rahatsızlıklar görülüyor.

KAYNAK : https://www.iklimhaber.org/iklim-krizi-cocuklarin-sagligini-tehlikeye-atiyor/

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika