Dolar : Alış : 32.4579 / Satış : 32.5164
Euro : Alış : 34.7319 / Satış : 34.7944
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 3265 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İktidarın salgın politikasını eleştiren Prof. Dr. Pala, üniversitede savunmasını verecek

18 Temmuz 2020 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Bilim»İktidarın salgın politikasını eleştiren Prof. Dr. Pala, üniversitede savunmasını verecek
İktidarın salgın politikasını eleştiren Prof. Dr. Pala, üniversitede savunmasını verecek
İktidarın salgın politikasını eleştirmesi nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan Türk Tabipleri Birliği Covid-19 İzleme Grubu üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala savunmasını verecek.
İktidarın salgın politikasını eleştiren Prof. Dr. Pala, üniversitede savunmasını verecek

“Türkiye’de henüz salgının tepe noktasını görmediğimizi düşünüyoruz” dediği için hakkında Bursa Uludağ Üniversitesi tarafından soruşturma açılan Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim üyesi ve Türk Tabipleri Birliği Covid-19 İzleme Kurulu üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala, 21 Temmuz’da rektörlükte savunma verecek.

Prof.Dr. Kayıhan Pala’ya destek için sosyal medyadan #KayıhanPalaYalnızDeğildir kampanyası başlatıldı.

NE OLMUŞTU?

Uludağ Üniversitesi, Covid-19 pandemisini yakından takip eden ve TTB’nin oluşturduğu izleme grubunda da yer alan Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala hakkında önce soruşturma başlatmıştı Bursa Valiliği İl İdare Kurulu Müdürlüğü’nün Pala’yı ihbar etmesinin ardından açılan soruşturmada savcılık ‘görevsizlik’ kararı vermişti.

Bursa Valiliği’nin ihbarının ardından açılan soruşturmada Pala, ‘halkı yanlış bilgilendirmek’ ve ‘paniğe yönlendirmek’le suçlandı.

Pala, BirGün’e yaptığı açıklamalarda da iktidarın salgın politikasını eleştirmişti:

“11 Mayıs’ta AVM’lerin açılması ve 1 Haziran’da hemen hemen her yerin açılmasıyla gerçekten sıkıntılı bir döneme girdik” diyen Pala, şöyle devam etmişti: “2 Haziran’da 800’ün altına düşen olgu sayısı bin 500’e doğru çıkış gösterdi. 11 Mayıs’ta vaka sayısı bin 114’tü, sonra biraz yükseldi ama asıl alçalma eğilimine girdiği tarih 17 Mayıs’tır; bin 368 vaka vardı.

Dolayısıyla önceki günkü vaka bin 459 vaka, 16 Mayıs’ın üzerinde vaka sayısını karşımıza geçirdi. Yoğun bakımda yatanların sayısına, 6 Haziran’da 591’e düşmüştü, 684’e çıktı. Entübe edilmiş olanlar 3 Haziran’da 261’e kadar düşmüştü, burada da 284 sayısını görüyoruz.

Yoğum bakımda yatanların oranlarında da bir artış görmeye başladık. Dolayısıyla bu erken açılmanın etkileri tahmin ettiğimiz gibi çıkmaya başladı. Asıl etkinin 13-14’üncü günlerde olacağını söylemiştik, maalesef dediğimiz gibi oldu.”

KAYNAK : https://www.birgun.net/haber/iktidarin-salgin-politikasini-elestiren-prof-dr-pala-universitede-savunmasini-verecek-308800

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika