Dolar : Alış : 32.9441 / Satış : 33.0035
Euro : Alış : 35.8679 / Satış : 35.9325
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 3271 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

IŞİD militanlarının tecavüzüne uğrayan kadın Nadia Murad

23 Haziran 2016 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»IŞİD militanlarının tecavüzüne uğrayan kadın Nadia Murad
IŞİD militanlarının tecavüzüne uğrayan kadın Nadia Murad

764672-640x360

Nadia Murad, Ağustos 2014’te IŞİD militanlarının Şengal’e saldırdığını, annesi ve erkek kardeşlerinden altısını öldürdüğünü söyledi. Murad o tarihte 19 yaşındaydı. IŞİD militanları tarafından tecavüze ve işkenceye uğradığını anlatan Murad, aynı muameleyi gören 9 yaşındaki kız çocuklarının yanında kendini yine de şanslı gördüğünü söyledi. Genç kadın oturumdaki senatörlere, yaşadığı dehşet karşısında pozitif kalmaya ve hayata tutunmaya çalıştığını anlattı.

1122342

İlk kaçma denemesi sonrası ceza olarak toplu şekilde IŞİD militanlarının tecavüzüne uğradığını söyleyen Murad, Musul’da bir ailenin yardımıyla özgürlüğüne kavuştuğunu belirtti. Genç kadın, “Artık özgürdüm ama bana karşı bu suçları işleyenlerin cezasız kalacağını düşününce özgürlüğün bir anlamı kalmıyor” dedi. Nadia Murad, yaşadıklarını daha önce de farklı toplantılarda anlatmıştı. Ancak, bu son konuşması, senatörleri derinden etkiledi. Senato İç Güvenlik ve Hükümet İşleri Komisyonu’na başkanlık yapan Cumhuriyetçi Partili Senatör Ron Johnson, “Yaşananları tam olarak anlamamız çok zor” diye konuştu. Nadia Murad ve diğer konuşmacıların anlattıkları, IŞİD’in ideolojisini yayma konusunda sınır tanımadığını bir kere daha gösterdi. Tahrir Enstitüsü’nden Hassan Hassan, “IŞİD kendini uzun vadeli bir proje olarak görüyor” diye konuştu.

isid-in-ust-duzey-yoneticisi-olduruldu-2152169

‘Korku Ordusu: IŞİD’ adlı kitabın yazarlarından olan Hassan, koalisyon güçleri IŞİD’i ne kadar Irak ve Suriye’de yenilgiye uğratsa da örgütün çekirdek kadrosunun bağlılığının hiç değişmeyeceği konusunda uyarıda bulundu. Paneldeki diğer konuşmacılar da IŞİD’in yeni militanlar edinmekte oldukça başarılı olduğu konusuna değindi. Orlando katliamında 49 kişiyi öldüren saldırganın IŞİD’e bağlılık ilan ettiğini hatırlatan Nadia Murad örgütün yol açtığı tehdidin hala ciddi olduğuna dikkati çekti.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika