Dolar : Alış : 8.5099 / Satış : 8.5252
Euro : Alış : 10.0483 / Satış : 10.0664
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa30°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 2832 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kadıköy Anaokullarında İklim Değişikliği Eğitimleri Başlıyor

01 Mart 2018 - 783 kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»Kadıköy Anaokullarında İklim Değişikliği Eğitimleri Başlıyor
Kadıköy Anaokullarında  İklim Değişikliği Eğitimleri  Başlıyor

 

Doğa dostu uygulamaları ile yakından takip edilen Kadıköy Belediyesi, çocuklara erken yaşta iklim değişikliği konusunda farkındalık kazandırmak için anaokulu öğretmenlerine eğitim vermeye başladı.

 

Kadıköy Belediyesi ve Türkiye Avrupa Vakfı’nın ortaklaşa gerçekleştirdiği, Avrupa Birliği’nin de destek verdiği Kadıköy Belediyesi Bütüncül ve Katılımcı İklim Eylemi Projesi kapsamında, Kadıköy’deki anaokullarında eğitim gören 3 ile 6 yaş arası 4 bin çocuğa, iklim değişikliği konusunda farkındalık kazandırmak için anaokulu öğretmenlerine eğitim verildi.

Verilen eğitimde, küresel iklim değişikliği ve iklim değişiminin etkileri, atık, su, hava, tohum topu yapımı, yağmur suyu hasadı, kompost alanı oluşturma, kompost alanına neler atılır ve atılmaz gibi konular hakkında ayrıntılı bilgiler verildi.

 

 

Eğitmen Özge Yılmaz, bu ve buna benzer eğitimlerle çocuk ile doğa arasında yaşam bağı kurmanın amaçlandığını söyledi.  Özellikle kompost yapmanın önemine değinen Özge Yılmaz, “Kompost, besin ve mikrobiyolojik canlı bakımından zengin olan, ayrışmış organik maddelerdir. Kompost yapmak, şehirlerde yaşayan insanların çöpe attığı yemek artığı miktarını azaltması ve besin maddelerini toprağa geri kazandırması için oldukça basit yöntemdir” dedi. Yılmaz, ayrıca eğitim verdiği anaokulundaki yaşadığı deneyimi de katılımcılarla paylaştı. Yılmaz; “Okul bahçesinde komposttan elde ettiğimiz toprakta, tohum ektik.

O tohumdan domates elde ettik. O domatesi yedik.  Domatesin kabuğunu tekrardan toprağa attık. Topladığımız yağmur suyu ile o toprağı suladık. Öğretmenler olarak bir şeyleri değiştirebiliriz. Çocuklara farkındalık kazandırabiliriz” diye konuştu.

Eğitime katılım gösteren anaokulu öğretmenlerinden Ece Doluakça, eğitim hakkındaki görüşlerini şöyle ifade etti; “Özge Hanım konuya çok hâkim. O yüzden verdiği bilgiler ayrıntılı ve aydınlatıcı. Öğrencilerin ekolojik farkındalık kazanmaları için yararlı bir eğitim oldu. Bizler de buradan aldığımız bilgileri, eğitim verdiğimiz okullarda hayata geçirmek istiyoruz.”

Melisa Ortaç ise; “Çevre bilinci oluşturmak adına güzel ve faydalı bir eğitim. Öğrencilerin aktif olarak kullanabilecekleri bilgiler verildi. Farkındalık yaratılarak geleceğe yatırım sağlanıyor. Kadıköy Belediyesi’nin bu eğitime destek vermesi çok güzel.” dedi.

Sevgim Taşkın da okulda kompost hazırladıklarını, o yüzden bu bilgilerin çok aydınlatıcı olduğunu dile getirdi. Taşkın, “Bize yeni yollar gösterdi. Çalışmalarımızın daha detaylı olmasını sağlayacak. O yüzden güzel düşünülmüş bir çalışma” dedi. “Bu yararlı bilgileri okulumuzda hemen uygulamak istiyorum” diyen Özge Koçan da, “Geleceğimiz olan çocuklarımız için kapsamlı düşünülmüş bir proje. Umarım devamı olur. Bizler de buradan edindiğimiz bilgiler doğrultusunda çocuklarımızın ve doğanın geleceğine katkı sunacağız” diye konuştu. Eğitim, katılımcılara sertifika ile birlikte takvim hediye edilmesiyle son buldu.

KAYNAK :https://www.yesilist.com/kadikoy-anaokullarinda-iklim-degisikligi-egitimleri-basliyor/DENİZ AYTEKİN

YAYINA HAZIRLAYAN : BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika