Dolar : Alış : 32.9441 / Satış : 33.0035
Euro : Alış : 35.8679 / Satış : 35.9325
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 3271 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kadın dalgıç fenalaşınca belediye başkanı denize atlayarak kurtardı

01 Mart 2017 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»Kadın dalgıç fenalaşınca belediye başkanı denize atlayarak kurtardı
Kadın dalgıç fenalaşınca belediye başkanı denize atlayarak kurtardı

KOCAELİ’nin Karamürsel İlçe Belediye Başkanı AK Partili İsmail Yıldırım, 1 Mart Üsküdar Vapuru faciasını anma töreninde, denizde bulunan kadın dalgıcın fenalaştığını farkedince, hemen suya atlayarak onu kıyıya çıkardı.

 

1 Mart 1958 yılında İzmit Körfezi’nde Üsküdar Vapuru’nun batması sonucu meydana gelen faciada yaşamını yitirenler, Karamürsel’de düzenlenen törenle anıldı. Karamürsel marinada düzenlenen törene Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, Karamürselbey Eğitim Merkezi Komutanı Deniz Kurmay Albay Ayhan Gedik ve vatandaşlar katıldı.

 

Denizde bulunan 3 dalgıç pankart açıp, çelenk bırakmak isterken, kadın dalgıç Şenay Ertorun fenalaştı. Pankartı denizden çıkaracak iki dalgıcın suyun altında bulunduğu sırada, Şenay Ertorun’un fenalaştığını gören Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, hemen kabanını çıkararak denize atladı. Başkanı İsmail Yıldırım kadın dalgıcı kıyıya çıkardı. Kıyıya gelenler de kadın dalgıcın çıkarılmasına yardımcı oldu. Buz gibi sudan çıkan İsmail Yıldırım verilen battaniyeye sarıldı. Dalgıca sağlık ekibi müdahalede bulundu. Yaşananlar vatandaşlar tarafından görüntülendi.

DALGICIN SIKINTISINI YAŞAYAN BİRİ OLARAK MÜDAHALE ETTİM
Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım dalgıç olduğunu, Karamürsel Sualtı Derneği (KARSAD) kurucu başkanlarından olduğunu söyledi. İsmail Yıldırım dalgıcın yaşadığı sıkıntıyı anlayan birisi olarak suya atladığını belirterek, “1 Mart faciasında yaşamlarını yitirenleri anmak için iskelede bir tören düzenlemek istedik. Karamürsel Sualtı Derneği (KARSAD) ben de kurucu başkanlarıyım, bu derneğimizdeki dalgıçlar suyun altına dalıp çelenk çıkarıyorlar. Program başladı. Bir arkadaşımız suyun altında heyecandan olacak panik yaptı. Yardım çağrısında bulundu. Bir dalgıcın böyle olması nedeniyle herkes şaşırdı. Biz bu işi birebir yaşamış olduğumuz için ve birebir bildiğimiz için bize de görev düştü. Aslında üzerindeki BC tabir edilen yelek şişirilseydi sıkıntı yaşamazdı. Suyun içinde olanlar bilirler tüm hakimiyetinizi kaybedersiniz. Bir anlık dalgıcımızın boşluğu ve orada bu işi bilen, sıkıntısını çeken biri olarak da benim olaya birebir müdahale etmemdir. Kendisine geçmiş olsun diyorum” dedi.

 

En yakın kişi kendisinin olduğunu söyleyen İsmail Yıldırım, “Dalgıç arkadaşlar suyun altında. Oradaki asıl hata suyun altına giren dalgıçların partnersiz hareket etmemesi birinci kuraldır. Tek yıldız brövesi olduğu için partnersiz hareket etmemesidir. O elbise batmaz. Suyun altına inerken havayı tahliye etmiş bilemiyorum artık bacağına bir kramp mı girdi. Yeleği şişirmediği için suya batıp çıktıkça heyecandan ağzından nefes alıyor. Oradaki denizcilerimiz kahramanlarımız onlar da müdahale ederdi ama sonuçta en yakın kişi bendim. Bunu yaşadığım için o arkadaşımızın ne çektiğini benden başka o toplulukta çok bilecek olan zannetmiyorum. Ben müdahale ettim. Ben etmeseydim bir çok insan bu işe müdahale ederdi” diye konuştu.

MİZANSEN DEĞİL
Karamürsel Sualtı Derneği Başkanı Zeki Şirinoğlu, Şenay Ertorun’un facebook hesabından olayla ilgili yayınlanan haberlere yaptığı yorumda etkinliğe canlandırma katmak istediklerini belirtmesi üzerine, “Kendisi facebook hesabında canlandırma katmak istediğini söyleyerek bir paylaşımda bulunmuş. Aslında orada benim atlamam gerekiyordu ama başkan bey atladı. Olayın heyecanı ile onu paylaşmış olduğunu düşünüyoruz. Yoksa herhangi bir mizansen değil. Kendisi tek yıldız bröveli bir dalgıç. Daha önceki yıllarda daha profesyonel dalgıçlarımızla bu etkinlikleri yapıyorduk. Kendisi de gelmek isteyince kıramadık, kabul ettik. Suyun altında bir sıkıntı yaşadı. Başkanımız da müdahalede bulundu” dedi.

BAŞKAN HAYATIMI KURTARDI

Dalgıç Şenay Ertorun denizde yaşadığı şokla paniklediğini belirterek, “Sabah ekip arkadaşlarımızla etkinliğin olduğu yere gittik. Suya girdiğimde yaşadığım şokla panikledim, suyun soğukluğuyla heyecanlandım. Suyun üstüne çıkma gereği duydum. BC’mi fazla şişiremediğimden dolayı yukarı çıkarken de bir panik yaşadım ve su yutmaya başladım. Belediye başkanımızın beni atlayıp kurtardığını gördüm. Kendisine çok teşekkür ederim. Hayatımı kurtardı” dedi.

Şenay Ertorun sosyal medyadaki olaya canlandırma katmak istediğini belirttiği paylaşımıyla ilgili olarak ise, “Sosyal medyadaki paylaşımları da heyecandan ve panikten dolayı yaptım. Yanlış anlaşılmalara mahal verdiği için gerçekten çok özür dilerim. Bir canlandırma demek istemedim. O heyecan ve o panikle ne dediğimi bilmiyorum ve gerçekten o insanların o halini düşündüm. 1958 yılındaki gibi o soğuklukla yaşadıkları o anı bir anda kendim yaşadım ve panikledim, baygınlık yaşamışım, hiçbir şey hatırlamıyorum. O insanların soğuk suda can çekişleri aklıma geldi. Çok üzüldüm ve çok kötü bir durum” diye konuştu.

 

Ercan BUBER/KARAMÜRSEL (Kocaeli), (DHA)

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika