Dolar : Alış : 17.9362 / Satış : 17.9685
Euro : Alış : 18.3515 / Satış : 18.3845
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 3042 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kağıthane’de 19 Apartman Daha Yıkıldı!

24 Nisan 2019 - 774 kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»Kağıthane’de 19 Apartman Daha Yıkıldı!
Kağıthane’de 19 Apartman Daha Yıkıldı!


Geçtiğimiz gün Kağıthane’de istinat duvarının yıkılması sonucunda çöken bina hakkında konuşan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, güvenlik gerekçesi ile çevredeki 19 binanın yıkıldığını söyledi.

Kağıthane'de 19 apartman daha yıkıldı!

Dün yaşanan olayda Kağıthane Yahya Kemal Mahallesi Akıncı Sokak’ta bulunan bir apartman istinat duvarının yıkılması sonucu çökmüştü. Konu hakkında açıklama yapan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Kağıthane’de binanın çökmesine ilişkin, “Yıkacağımız 31 nolu bina ve yıkılan 22 nolu binanın gayrisindeki 19 binayı da güvenlik gerekçesiyle boşalttık.

Şu anda bu alan ilçe kaymakamlığımız ve emrindeki emniyet müdürlüğü ekipleri tarafından kontrol altına alındı. Güvenlik gerekçesiyle bu alana hiçbir vatandaşımızın girmesini istemiyoruz. 21 binada 98 hanede 308 hemşehrimiz oturuyordu.” ifadelerini kullandı. 

Anadolu Ajansı’nın haberine göre; çöken binanın etrafından incelemeler yapan Yerlikaya gazetecilere binanın 14.15’te çöktüğünü söyleyerek, “Yıkılma sebebi 22 nolu binanın hemen bitişiğinde daha önce kentsel dönüşün niyetiyle yeni konut yapmak için yapılan kazı ve istinat duvarı aradan geçen süre içerisinde istinat duvarı yağan yağmurlarla ve diğer sebeplerle yıkılmasından sonra 22 nolu apartman maalesef yıkılmıştır.

Hamdolsun herhangi bir can kaybı yok. Binanın yıkılmasından sonra süratle Zişan Akkoç Ortaokulu’nda afet acil koordinasyon merkezimizi eski tabirle kriz merkezini kurduk” açıklamasını yaptı. 

Yerlikaya, Valilik, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kağıthane Belediyesi dahil olmak üzere bütün kamu otoritesinin olay mahalline geldiğini anlatarak açıklamalarını şöyle sürdürdü: 

“Kağıthane Belediyesi’nin Yahya Kemal Spor Salonu’nda vatandaşlarımızla bir saat evvel buluştuk. 31 nolu binayı da bundan bir saat önce güvenlik açısından tehlike arz ettiği için kontrollü bir şekilde yıkmaya başladık. Yıkacağımız 31 nolu bina ve yıkılan 22 nolu binanın gayrisindeki 19 binayı da güvenlik gerekçesiyle boşalttık.

Şu anda bu alan ilçe kaymakamlığımız ve emrindeki emniyet müdürlüğü ekipleri tarafından kontrol altına alındı. Güvenlik gerekçesiyle bu alana hiçbir vatandaşımızın girmesini istemiyoruz. 21 binada 98 hanede 308 hemşehrimiz oturuyordu.

Bu süreç içerisinde öncelikle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımızı arz etmek istiyoruz. Olay olduğu andan itibaren yakın ilgilerini üzerimizden eksik etmediler.” 

Yerlikaya Kartal’da yakın zamanda meydana gelen bina çökmesini hatırlatarak, can kaybı olmadığını ve bu nedenle sevindiklerini söyledi.

Yerlikaya, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un olay hakkında sürekli bilgi aldığını aktardı. Yerlikaya “Kartal’da olduğu gibi bu mahallemizde de risk analizi yarın sabahtan itibaren, yani depremsellik riski bu boşaltılan 19 binada ve etrafında süratle yapılacak.

Bunları yaptıkta sonra yine Çevre Şehircilik Bakanlığımız  TOKİ  marifetiyle buraya ilgili uzman, şube müdürü ve daire başkanlarını gönderdi. Sahada çalışmaya başladılar. Çıkacak etüt raporlarına göre çok hızlı şekilde modern, sağlam, insanların huzurla yaşayacağı kentsel dönüşümü inşallah burada başaracağız.” ifadelerini kullandı.

Belediyelerin görevlerini yerine getirdiğini anlatan Yerlikaya, “Kağıthane Belediyesi, 98 hanede yaşayan vatandaşlarımızı bu gece ve bundan sonra kalacakları yerleri ayarladı. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ilk etapta 98 hanenin hepsine 5’er bin lira veriyoruz. Yarın kaymakamımız kendilerine tevdi edecek.” bilgilerini aktardı. 

İSKİ, BEDAŞ ve İGDAŞ yetkililerinin gerekli kesintileri yaptığını anlatan Yerlikaya, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 30 uzmanının da sahada görev aldığını söyledi. 

Vali Yerlikaya çöken binada inceleme yaparken kendisine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin de eşlik etti.

KAYNAK : https://emlakkulisi.com/kagithanede-19-apartman-daha-yikildi/604712

BÜLENT ÖZGEN-HABER MERKEZİ

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika