Dolar : Alış : 13.6801 / Satış : 13.7048
Euro : Alış : 15.4548 / Satış : 15.4826
HAVA DURUMU
hava durumu

bursa16°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 2908 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kahramanmaraş Sebze ve Meyveden Elektrik Üretecek

30 Haziran 2019 - 519 kez okunmuş
Ana Sayfa » ÇEVRE»Kahramanmaraş Sebze ve Meyveden Elektrik Üretecek
Kahramanmaraş Sebze ve Meyveden Elektrik Üretecek

Öztürk Enerji ile Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin birlikte geliştirdiği ‘Organik Atıklar Enerjiye Dönerek Sıfırlanıyor’ projesi, israfın önlenmesi, atığın azaltılması ve dönüştürülmesini kapsayan ‘sıfır atık’ prensibine göre oluşturuldu. Proje sayesinde Kahramanmaraş’ta yemek, sebze, meyve gibi organik atıklar işlenerek hem elektrik enerjisi hem gübre üretilecek.

Kahramanmaraş’ın çevreci vizyonunu ortaya koyan ‘Organik Atıklar Enerjiye Dönerek Sıfırlanıyor’ projesi, Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından düzenlenen 6. İstanbul Karbon Zirvesi’nde, Türkiye’nin Çevre Oscar’ı olarak nitelendirilen ‘Düşük Karbon Kahramanı’ ödülüne de layık görüldü.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nden çevreci vizyon

Bu önemli projenin yakında başlayacağının müjdesini veren Öztürk Enerji Yönetici Ortağı Erol İren şunları söyledi: “Sıfır Atık vizyonuyla Kahramanmaraş’ta organik atıklar anlaşmalı kurumlardan Belediye tarafından toplanacak. Bu atıkların toplanması için Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’ne bir araç hibe ettik.

Toplanan atıklar, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Entegre Atık Değerlendirme Geri Dönüşüm ve Bertaraf Tesisi’nde yap-işlet-devret modeli ile kurduğumuz tesisimize gelecek. Burada bertaraf edilen organik atıklardan biyogaz tesisimizde elektrik enerjisi üretilecek ve sonrasında kompost gübre üretimi gerçekleştirilecek.

Böylelikle ayrı toplanan organik atıklar, lisanslı bir tesis tarafından değerlendirilerek ekonomiye geri kazandırılacak.”

Kahramanmaraş’ta evler çöpten gelen enerjiyle aydınlanacak

Atıkların çok önemli bir ekonomik değeri olduğunu unutmamız gerektiğini bildiren Erol İren, hayata geçirilecek proje sayesinde, eskiden çöpe atılan organik atıkların elektrik enerjisine dönüşerek Kahramanmaraş’taki evleri aydınlatacağını belirtti.

Çevrenin korunmasını sağlayacak bu proje kapsamında üretilecek gübrenin besleyici değerinin de yüksek olduğunu açıklayan İren, bu gübrelerin park, bahçe alanlarının yanı sıra tarım arazilerinde de kullanılabileceğini söyledi.

KAYNAK : https://www.ebelediye.info/haberler/kahramanmaras-sebze-ve-meyveden-elektrik-uretecek

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika